Matka Boża Bolesna
Główka39 krzyż Golgoty
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymka III klas gimnazjalnych
diecezji włocławskiej

Uczniowie III klas gimnazjalnych z diecezji włocławskiej modlili się dziś w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w ramach dorocznej pielgrzymki (04.10).

Zdaniem ks. Przemysława Pilarskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, licheńska pielgrzymka pozwala gimnazjalistom na zatrzymanie się i przemyślenie spraw związanych wyborem szkoły średniej oraz  z dalszą przyszłością: „Chcemy pokazać młodym ludziom, że można rozmawiać ze sobą twarzą w twarz. Dziś młodzież nie potrafi nawiązywać relacji, większą część wolnego czasu spędzając w wirtualnym świecie, ze smartphonem w dłoni. Dzięki tej pielgrzymce chcemy wyrwać ich z pustyni samotności, na którą często sami się udają” – powiedział kapłan.
Na godzinę przed rozpoczęciem Eucharystii młodzi ludzie wzięli udział w ewangelizacji, którą rozpoczął ks. Michał Krygier, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Następnie do młodzieży przemówił ks. Jakub Bartczak z archidiecezji wrocławskiej znany z tego, iż ewangelizuje w rytm muzyki hip-hop. Kapłan podzielił się świadectwem spotkania żywego Boga w swoim życiu.  

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. o godz. 12.00, której przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.

Na początku Eucharystii głos zabrał kustosz licheńskiego Sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny MIC, który przypomniał o trwającym w Sanktuarium roku jubileuszowym związanym z 50. rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej koroną papieską. Zachęcał, aby młodzi ludzie, za sprawą Matki Bożej, przekazali Jezusowi wszystkie swoje sprawy, które są bliskie ich sercom.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. Jakub Bartczak. W słowie zachęcał do pójścia za Jezusem, pomimo trudności, które się pojawią: „Światu bardzo potrzeba Boga, radości wiary. Każdy w swoim sercu ma potrzebę kochania” – mówił kaznodzieja.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii powiedział, iż Jezus zachęca nas do pójścia za nim: „Pana Boga nie można poznać jednorazowo, ale musimy Go odnajdywać i poznawać cały czas. Jest to nieustanna przygoda z Kimś, kto nas bardzo kocha. Aby iść za Jezusem, trzeba być odważnym. Dziś nadarza się okazja, żeby iść i swoim życiem głosić Jego chwałę” – zakończył homilię kapłan.

Na zakończenie Mszy św. słowo do młodzieży skierował bp Mering. Dziękując za przybycie i wspólną modlitwę wskazał, że przyszłość Kościoła znajduje się w sercach młodzieży, także tej zgromadzonej dziś w licheńskiej bazylice.

Młodzież odczytała także akt zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej. Oprawę muzyczną prowadził zespół ewangelizacyjny „Emmanuel” z Sieradza. Zwieńczeniem pielgrzymki było uczestnictwo we wspólnej agapie. W dzisiejszej pielgrzymce III klas gimnazjalnych diecezji włocławskiej uczestniczyło ok. 3 tys. uczniów.  

Licheń Stary, 04.10.2017r.


26 września 2018
Środa

Wspomnienie dowolne
św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
św. Kosmy i Damiana

Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy. Inauguracja Roku OHP

Pielgrzymka i rekolekcje maturzystów z Kartuz

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza Święta w intencji chorych,
po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Justyna, Łucja, Cyprian
 
Okres liturgiczny: zwykły
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: B, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Prz 30,5-9

Psalm responsoryjny:
Ps 119 (118),29 i 72. 89 i 101. 104 i
163 (R.: por. 105a)

Ewangelia: Łk 9,1-6

realizacja LM Internet  LM Internet