Matka Boża Bolesna
Główka46 procesja Apelu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu trwają rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. - „Jest to czas łaski i wyciszenia, który ma pomóc w przeanalizowaniu swojego życia”– mówi ks. Jarosław Hybza MIC z Lichenia, który w trakcie czterodniowych rekolekcji stara się wskazać uczestnikom właściwą drogę prowadzącą do Boga, poprzez wyrzeczenie się i odrzucenie grzechu, który ciąży na sercu człowieka.

Wśród osób, które zdecydowały się przeżyć rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej jest pani Lucyna z Lubonia pod Poznaniem, dla której są to pierwsze rekolekcje w licheńskim sanktuarium. Jednak dopiero teraz, po przejściu na emeryturę, dojrzała do decyzji, aby przyjechać do Lichenia i skorzystać z możliwości podsumowania swojego życia: - „Pierwszą spowiedź generalną przeżyłam w wieku 28 lat. Było to krótko po moim nawróceniu 2 lata wcześniej. Dołączyłam do Odnowy w Duchu Świętym, gdzie bardzo mi się spodobało. Jednak gdy wyszłam za mąż, moje życie duchowe zeszło na dalszy plan. Chodziłam do kościoła, jednak nie było tak jak wcześniej – wiadomo: dom, rodzina, dzieci, codzienne obowiązki. Teraz, gdy jestem na emeryturze, dojrzało we mnie pragnienie, żeby pewne niedopowiedziane i nierozliczone sprawy rzeczy, uporządkować”.

Pani Lucyna szczególnie zwróciła uwagę na sposób tłumaczenia i wyjaśniania zagadnień zawartych w Piśmie Świętym przez prowadzącego nauki rekolekcyjne ks. Jarosława Hybzę MIC. – „Sposób przekazu księdza rekolekcjonisty jest dla mnie rewelacyjny. Do tej pory nie byłam przyzwyczajona do tak głębokiej analizy tekstów biblijnych. I okazuje się, że trudne tematy można przekazać w niezwykle prosty i czytelny sposób. Poza tym odczuwam prowadzenie Ducha Świętego, który pewne rzeczy otwiera i pokazuje”.

Prowadzący rekolekcje marianin, ks. Jarosław Hybza MIC, mówiąc o istocie tych ćwiczeń duchowych podkreśla fakt, iż podczas przybliżania uczestnikom treści zawartych w Piśmie Świętem, stara się im przekazać, że nie należy skupiać się na grzechu, ale na Bożym miłosierdziu, które oczyszcza i daje nowe życie, dzięki czemu mogą oni przygotować się do nowych narodzin z Chrystusem i dla Chrystusa. – „Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej są czasem łaski i wyciszenia, który ma pomóc w przeanalizowaniu swojego życia. Dzięki temu możemy zatrzymać się na tych momentach i grzechach, których wcześniej nie wyznawaliśmy z różnych powodów - bo np. ich się wstydziliśmy, krępowaliśmy, albo zwyczajnie o nich zapomnieliśmy. Szczególnie chodzi o grzechy, które nas bardzo nurtują, które są zakodowane głęboko w naszym sercu. Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej są okazją, aby z tych wszystkich grzechów szczerze i autentycznie się wyspowiadać”.

W trakcie rekolekcji marianin powtarza uczestnikom, że dobra spowiedź ma spowiedź zawiera się w trzech słowach. Ma ona być prosta, krótka i szczera. – „Tu, w Licheniu, w domu Matki Bożej, staramy się przygotować wiernych do tego, aby wszystko to, co jest ukryte głęboko w sercu wypowiedzieć raz na zawsze w sposób prosty, krótki, przystępny, jasny i zwięzły” – dodaje kapłan.

Centralnym momentem każdego rekolekcyjnego dnia jest udział w Mszy Świętej. Rekolektanci mogą to uczynić włączając się w Eucharystie sprawowane w bazylice licheńskiej lub w kościele parafialnym pw. św. Doroty. W trakcie rekolekcji uczestniczące w nich osoby zachowują wszelkie niezbędne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego, w tym zakrywanie ust i nosa oraz częsta dezynfekcja rąk. Nauki rekolekcyjne odbywają się w refektarzu Papieskiego Domu Rekolekcyjnego, dzięki czemu zachowany jest także odpowiedni dystans społeczny pomiędzy uczestnikami.

W tym roku jest to druga tura rekolekcji przygotowujących do spowiedzi generalnej. Osoby, które chciałyby przeżyć te, lub inne rekolekcje organizowane przez Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym, proszone są o kontakt z Biurem Obsługi Pielgrzymia telefonicznie (63 270 81 63) lub mailowo (lichen@lichen.pl). Kolejne rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej w Licheniu odbędą się w dniach od 25 do 28 lutego.

Licheń Stary, 19 lutego 2021 r.  

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 kwietnia 2021
Piątek

 
Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 

Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę? PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 

Maryja - Niewiasta Eucharystii                                                                        
Rekolekcje dla organizatorów i przewodników pielgrzymek. PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Droga Krzyżowa: 16.15

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30

Okres liturgiczny: Wielkanoc
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 5, 34-425
Psalm responsoryjny:Ps 27
Ewangelia: J 6, 1-15
realizacja LM Internet  LM Internet