Matka Boża Bolesna
14
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Diecezjalny Dzień Oświaty Trzeźwościowej

 „Odzyskać siłę” – to hasło drugiego Diecezjalnego Dnia Oświaty Trzeźwościowej, który odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Południowej Mszy św. przewodniczył ks. Artur Niemira, kanclerz kurii diecezjalnej we Włocławku.

Od wielu lat sierpień jest w naszym kraju obchodzony jako miesiąc trzeźwości. W ostatni weekend lipca w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe, na które rokrocznie przyjeżdża kilkanaście tysięcy osób szukających sposobów na zerwanie z nałogiem. Są wśród nich także i takie osoby, które poradziły sobie z chorobą i teraz, przez świadectwo swojego życia, pragną pomóc innym. Popularny „Mityng pod gwiazdami” to czas, gdy jedni i drudzy mogą się spotkać, porozmawiać, wymienić doświadczenia pobyć w tym samym czasie i miejscu z wieloma innymi osobami zmagającymi się podobnymi problemami.

Decyzją pasterza diecezji włocławskiej, bp. Wiesława Meringa, został zapoczątkowany Dzień Oświaty Trzeźwościowej skierowany przede wszystkim do osób pochodzących z diecezji włocławskiej. Taki dzień przypadł właśnie dziś.  Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób współuzależnionych:
„Dzisiejszy dzień to okazja do zwrócenia uwagi na problem, jaki dotyka wielu ludzi, problem bardzo wstydliwy – problem uzależnień. Kwestia uzależnienia od alkoholu czy narkotyków w dzisiejszym świecie staje się problemem bardzo palącym zwłaszcza kiedy współczesny świat zdaje się przyzwalać na to, aby takie formy używek stawały się czymś uprzywilejowanym, podczas gdy nie zauważa się problemu, że w ten sposób wpędza się wiele osób w problem uzależnienia. A takie dni jak ten mają chorego uświadomić, że nie jest pozostawiony sam ze sowim problemem, że aby iść drogą wyzwolenia z nałogu potrzebuje otwarcia i spotkania się z drugim człowiekiem, nawiązywania relacji i kroczenia we wspólnocie” – powiedział ks. Artur Niemira, kanclerz kurii diecezjalnej we Włocławku.

Dla wszystkich, którzy przyjechali dziś do Lichenia organizatorzy przygotowali stoiska z literaturą fachową, czasopismami i wydawnictwami z zakresu uzależnień. W ciągu całego dnia (od godz. 11:000 do 18:00) dyżur pełnili także psycholodzy, terapeuci uzależnień oraz doradcy rodzinni. Po południu w kaplicy Całunu Turyńskiego odbył się także koncert Anny Pietrzak, artystki, która pokonała swoje uzależnienie i dzięki talentowi może dziś realizować swoja pasję, którą jest muzyka.

Zdaniem Sławka, spikera z Poznania, leczenie osoby uzależnionej rozpoczyna się od najbliższego środowiska, jakim jest rodzina. Dlatego w pierwszej kolejności należy uczyć bliskich osoby uzależnionej, w jaki sposób pomagać i gdzie szukać pomocy:
„Do alkoholika pijącego najszybciej może dotrzeć jego rodzina. W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia, prowadząc profilaktykę, dofinansowuje tylko i wyłącznie rzeczy, które są związane z dotarciem bezpośrednio do alkoholika. Okazuje się, że bardzo często więcej może zrobić cała rodzina niż sam alkoholik. W teorii jest to bardzo proste, natomiast w praktyce wymaga to zdobycia dużej wiedzy przez rodzinę osób uzależnionych i dzisiejszy dzień ma wypełnić lukę, która obecnie w Polsce istniej. Te spotkania diecezjalne, w porozumieniu z biskupem Wiesławem Meringiem, dla którego problem uzależnienień jest bardzo ważny, są przeznaczone przede wszystkim dla mieszkańców diecezji włocławskiej. Głównymi odbiorcami dzisiejszego dnia mają być nie alkoholicy, tylko ich rodziny, które mają poznać meandry choroby alkoholowej i próby dotarcia do swoich pijących bliskich”.

Diecezjalny Dzień Oświaty Trzeźw ościowej odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu po raz drugi.

Licheń Stary, 06 sierpnia  2011 r.                  

ks. Artur Niemira, kanclerz kurii diecezjalnej we Włocławku
Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


8 lipca 2020
Środa
Zawsze szukajcie Bożego oblicza

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7 - 16 lipca) - odwołana

14. Rowerowa Pielgrzymka ze Słońska - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)
 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających z błogosławieństwem
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet