Matka Boża Bolesna
j
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Konferencja „”Pożyteczne mikroorganizmy
dla współczesnego rolnictwa”

Po raz czwarty w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się konferencja zatytułowana ”Pożyteczne mikroorganizmy dla współczesnego rolnictwa”, organizowana przez Stowarzyszenie EkosystEM-Dziedzictwo Natury. W tym roku organizatorzy postanowili baczniej przyjrzeć się problemom, jakie spotyka się w ogrodach i sadach oraz roślinom hodowlanym w tzw. dużym rolnictwie, przedsiębiorstwach rolnych i leśnictwie.

W konferencji, która trwała od 9 do 10 września, wzięło udział ok. 240 osób z całego kraju. Jak powiedział jeden z organizatorów, p. Sławomir Gacka, , licheńska konferencja każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród odbiorców:
„Są to głównie rolnicy, którzy chcieliby w swoich gospodarstwach zmienić model agrotechniki, zmienić swoje podejście do uprawy. Jesteśmy edukowani, że mikroorganizmy najczęściej są rozumiane jako bakterie, a to słowo jest odbierane negatywnie, ponieważ kojarzy się nam z zagrożeniem chorobowym. My pokazujemy drugą stronę medalu, a mianowicie to, czego zabrakło w naszej edukacji – to, że pożyteczne mikroorganizmy rozstrzygają o naszym biologicznym bycie i eliminacja ich z naszego otoczenia poprzez różne formy sterylizacji czy dezynfekcji spowodowała przez lata, ze jesteśmy zagrożeni alergiami, że mamy o wiele mniejszą odporność  bo zlikwidowaliśmy z naszego otoczenia naszych sprzymierzeńców”.

Mikroorganizmy to grupa organizmów o mikroskopijnej
wielkości. Należą do nich wszystkie bakterie, pierwotniaki, część grzybów i  glonów. W większości są to jednokomórkowce zamieszkujące wszystkie środowiska na Ziemi. Mają wielkość od 0,1 do 20 mikrometrów. Są niewidzialnym dla człowieka żywym oceanem, zewsząd otaczającym go i wykorzystującym jego organizm oraz florę i faunę jako przestrzenie własnego rozwoju.

Organizatorem konferencji jest „Stowarzyszenie EkosystEM-Dziedzictwo Natury”. Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki.  Patronem medialnym był Program Pierwszy Polskiego Radia.

Licheń Stary, 10 września 2011 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 lutego 2020
Czwartek
Biedak zawołał i Pan go wysłuchał


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
17.30 Nabożeństwo do św. Stanisława Papczyńskiego

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jk 2, 1-9
Psalm responsoryjny: Ps 34
Ewangelia: Mk 8, 27-33
realizacja LM Internet  LM Internet