Matka Boża Bolesna
Główka25 orkiestra przed Bazyliką
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Konferencja „”Pożyteczne mikroorganizmy
dla współczesnego rolnictwa”

Po raz czwarty w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się konferencja zatytułowana ”Pożyteczne mikroorganizmy dla współczesnego rolnictwa”, organizowana przez Stowarzyszenie EkosystEM-Dziedzictwo Natury. W tym roku organizatorzy postanowili baczniej przyjrzeć się problemom, jakie spotyka się w ogrodach i sadach oraz roślinom hodowlanym w tzw. dużym rolnictwie, przedsiębiorstwach rolnych i leśnictwie.

W konferencji, która trwała od 9 do 10 września, wzięło udział ok. 240 osób z całego kraju. Jak powiedział jeden z organizatorów, p. Sławomir Gacka, , licheńska konferencja każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród odbiorców:
„Są to głównie rolnicy, którzy chcieliby w swoich gospodarstwach zmienić model agrotechniki, zmienić swoje podejście do uprawy. Jesteśmy edukowani, że mikroorganizmy najczęściej są rozumiane jako bakterie, a to słowo jest odbierane negatywnie, ponieważ kojarzy się nam z zagrożeniem chorobowym. My pokazujemy drugą stronę medalu, a mianowicie to, czego zabrakło w naszej edukacji – to, że pożyteczne mikroorganizmy rozstrzygają o naszym biologicznym bycie i eliminacja ich z naszego otoczenia poprzez różne formy sterylizacji czy dezynfekcji spowodowała przez lata, ze jesteśmy zagrożeni alergiami, że mamy o wiele mniejszą odporność  bo zlikwidowaliśmy z naszego otoczenia naszych sprzymierzeńców”.

Mikroorganizmy to grupa organizmów o mikroskopijnej
wielkości. Należą do nich wszystkie bakterie, pierwotniaki, część grzybów i  glonów. W większości są to jednokomórkowce zamieszkujące wszystkie środowiska na Ziemi. Mają wielkość od 0,1 do 20 mikrometrów. Są niewidzialnym dla człowieka żywym oceanem, zewsząd otaczającym go i wykorzystującym jego organizm oraz florę i faunę jako przestrzenie własnego rozwoju.

Organizatorem konferencji jest „Stowarzyszenie EkosystEM-Dziedzictwo Natury”. Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki.  Patronem medialnym był Program Pierwszy Polskiego Radia.

Licheń Stary, 10 września 2011 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet