Matka Boża Bolesna
Główka46 procesja Apelu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Chińczycy odwiedzili sanktuarium

Niecodzienni goście odwiedzili wczoraj Sanktuarium Maryjne w Licheniu. Z oddalonego o niemalże 7000 km chińskiego miasta Han Dan, leżącego na południe od Pekinu, przyjechało 5 Chinek, które w Polsce będą uczestniczyły w rekolekcjach ewangelizacyjnych.  Do Polski przybyły na zaproszenie  Ruchu Światło-Życie.

W Polsce już od 5 dni. Łącznie w naszym kraju spędzą miesiąc. Przyjechały przede wszystkim po to, aby poznać Polskę i polski Kościół oraz wziąć udział w rekolekcjach:
„Jest to wyraz współpracy Kościoła w Polsce z Kościołem w Chinach. Ruch Światło-Życie podejmuje teraz szczególną pracę ewangelizacyjno-formacyjną w Chinach prowadząc tam rekolekcje, formując animatorów. Równocześnie zaprasza Chińczyków, aby poznawali nasz Kościół, poznawali formację Ruchu Światło-Życie, ale także będą uczestniczyć w rekolekcjach w Krościenku.” – powiedział ks. Adam Pawłowski z Poznania.

W ciągu pierwszego tygodnia pobytu w Polsce goście z Chin zwiedzają nasz kraj. Jednym z miejsc, które odwiedziły, było właśnie licheńskie sanktuarium. W trakcie kilkugodzinnego pobytu kobiety wzięły udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem oraz zwiedziły sanktuarium:  
„Polska to piękny kraj i jesteśmy bardzo mile zaskoczone. Zwłaszcza jeśli chodzi o polskie kościoły, których jest tu bardzo dużo. Bardzo nam się tu podoba.” – powiedziała jedna z zaproszonych Chinek.  

Dziś goście z Chin w Poznaniu, jutro natomiast pojadą do Krakowa. Po zakończonym rekonesansie  udadzą się do Krościenka w województwie małopolskim, gdzie wezmą udział w rekolekcjach prowadzonych przez Ruch Światło-Życie.

Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie organizuje także specjalny happening pod nazwą „Mejd in Czajna”, który ma na celu popularyzację Kościoła w Chinach oraz zwrócenie uwagi opinii publicznej tej kwestii. Ostatni taki happening odbył się w Poznaniu w niedzielę, 27 maja.
Zdaniem ks. Pawłowskiego praca, którą wykonuje Ruch Światło-Życie nie jest łatwa, ale jest bardzo potrzebna dla rozwoju Kościoła katolickiego na :
„Jest to Kościół młody, dynamicznie się rozwijający. Tysiące misjonarzy wyjeżdża tam, daje świadectwo i ewangelizuje.”

Katolicy w Chinach stanowią około 1% ogółu społeczeństwa (ok. 12-14 mln wiernych) i doznają licznych prześladowań. Polityka jednego dziecka, a co za tym idzie przymusowe sterylizacje i aborcje nawet podczas porodu to wciąż chińska rzeczywistość. Kościół w tym kraju podzielony jest na podziemny - wierny papieżowi i państwowypodporządkowany władzom. Zgodnie z prawem, jedynie Kościoły należące do stowarzyszeń nadzorowanych przez państwo mogą prowadzić działalność duszpasterską.

Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie powstała, aby prowadzić działania ewangelizacyjne i wspierać powstawanie nowych wspólnot poza granicami Polski. Od kilku lat angażuje się w prowadzenie kilkudniowych rekolekcji ewangelizacyjnych dla młodzieży oraz dorosłych. Do tej pory podjęła próby ewangelizacyjne na Ukrainie, Litwie, w Hiszpanii, Kenii i Chinach.

Licheń Stary, 27 lipca 2012 r.   

Chinka, która odwiedziła licheńskie sanktuarium
Ks. Adam Pawłowski, Diakonia Misyjna Ruchu Światło-życie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


8 lipca 2020
Środa
Zawsze szukajcie Bożego oblicza

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7 - 16 lipca) - odwołana

14. Rowerowa Pielgrzymka ze Słońska - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)
 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających z błogosławieństwem
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet