Matka Boża Bolesna
18
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje maturzystów z Kartuz

170 maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach uczestniczyło w rekolekcjach w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Pobyt w Licheniu młodzi ludzie wykorzystali na odnowę duchową oraz umocnienie się przed czekającym ich wkrótce egzaminem dojrzałości.    

Licheńskie rekolekcje przedmaturalne to już swego rodzaju tradycja kartuskiej szkoły. Każdego roku od wielu lat młodzież przyjeżdża do Matki Bożej Licheńskiej, aby w Sanktuarium wyciszyć się i zastanowić na wyborem kierunku studiów, gdyż będzie on determinował całe przyszłe ich życie.

Dla pana Mirosława Lange, katechety z liceum w Kartuzach, pielgrzymka do Lichenia jest jednym z ważniejszych elementów pracy wychowawczej:
„Oprócz przekazywania naszym uczniom wiedzy stricte naukowej staramy się uwrażliwiać ich na sprawy społeczne, przekazywać wartości, którymi warto kierować się w życiuumiłowanie własnego kraju, jego historii, ale także  społeczną empatię”.
Nie dziwi zatem fakt, kilkoro wychowanków I Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach  każdego roku decyduje się wybrać drogę powołania zakonnego – „w ubiegłym roku czworo spośród naszych absolwentów zdecydowało się pójść do seminarium”wyjaśnia Mirosław Lange.

Korzystając z pobytu w Wielkopolsce, pedagodzy starają się pokazać wychowankom ważne miejsca z punktu widzenia tworzenia się zrębów polskiej państwowości. Dlatego w programie kilkudniowego wyjazdu jest wizyta w pobliskim Strzelnie.

Podczas pobytu w Licheniu młodzi ludzie mogli skorzystać z sakramentu pojednania. Dla Mirosława Lange  niezwykle budujące jest to, gdy widzi młodzież chętnie przystępującą do spowiedzi. W jego odczuciu to bardzo dobrze o nich świadczy, zwłaszcza w kontekście postępującej laicyzacji polskiego społeczeństwa.

W Sanktuarium młodzi ludzie uczestniczyli także w naukach rekolekcyjnych, modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej podczas Mszy św. oraz uczestniczyli w Apelu Maryjnym.

W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział 170 uczniów kartuskiego liceum oraz 9 nauczycieli. Z Lichenia uczestnicy pielgrzymki wyruszyli dziś rano w dalszą podróż, której celem jest Sanktuarium na Jasnej Górze.   

Licheń Stary, 14 lutego 2014 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


22 października
Wtorek

Wspomnienie obowiązkowe
św. Jana Pawła II, papieża
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Halka, Filip, Przybysław
 
Zwykły okres liturgiczny
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 5, 12. 15b. 17-19. 20b-21
Psalm: Ps 40 (39), 7-8a. 8b-10. 17 (R.: por. 8a i 9a)
Ewangelia: Łk 12, 35-38
realizacja LM Internet  LM Internet