Matka Boża Bolesna
Główka15 wnętrze Bazyliki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje maturzystów z Kartuz

170 maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach uczestniczyło w rekolekcjach w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Pobyt w Licheniu młodzi ludzie wykorzystali na odnowę duchową oraz umocnienie się przed czekającym ich wkrótce egzaminem dojrzałości.    

Licheńskie rekolekcje przedmaturalne to już swego rodzaju tradycja kartuskiej szkoły. Każdego roku od wielu lat młodzież przyjeżdża do Matki Bożej Licheńskiej, aby w Sanktuarium wyciszyć się i zastanowić na wyborem kierunku studiów, gdyż będzie on determinował całe przyszłe ich życie.

Dla pana Mirosława Lange, katechety z liceum w Kartuzach, pielgrzymka do Lichenia jest jednym z ważniejszych elementów pracy wychowawczej:
„Oprócz przekazywania naszym uczniom wiedzy stricte naukowej staramy się uwrażliwiać ich na sprawy społeczne, przekazywać wartości, którymi warto kierować się w życiuumiłowanie własnego kraju, jego historii, ale także  społeczną empatię”.
Nie dziwi zatem fakt, kilkoro wychowanków I Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach  każdego roku decyduje się wybrać drogę powołania zakonnego – „w ubiegłym roku czworo spośród naszych absolwentów zdecydowało się pójść do seminarium”wyjaśnia Mirosław Lange.

Korzystając z pobytu w Wielkopolsce, pedagodzy starają się pokazać wychowankom ważne miejsca z punktu widzenia tworzenia się zrębów polskiej państwowości. Dlatego w programie kilkudniowego wyjazdu jest wizyta w pobliskim Strzelnie.

Podczas pobytu w Licheniu młodzi ludzie mogli skorzystać z sakramentu pojednania. Dla Mirosława Lange  niezwykle budujące jest to, gdy widzi młodzież chętnie przystępującą do spowiedzi. W jego odczuciu to bardzo dobrze o nich świadczy, zwłaszcza w kontekście postępującej laicyzacji polskiego społeczeństwa.

W Sanktuarium młodzi ludzie uczestniczyli także w naukach rekolekcyjnych, modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej podczas Mszy św. oraz uczestniczyli w Apelu Maryjnym.

W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział 170 uczniów kartuskiego liceum oraz 9 nauczycieli. Z Lichenia uczestnicy pielgrzymki wyruszyli dziś rano w dalszą podróż, której celem jest Sanktuarium na Jasnej Górze.   

Licheń Stary, 14 lutego 2014 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


2 czerwca 2020
Wtorek
Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką

 

41. rocznica pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny

Dzień modlitw za Ojczyznę o duchową odnowę

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Kościoła
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Wieczór uwielbienia:
19.00 Msza Święta
21.00 Apel Maryjny

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet