Matka Boża Bolesna
Główka 21 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje dla narzeczonych

Pierwsze z dwóch tur rekolekcji dla narzeczonych zaplanowanych w 2014 roku zakończyły się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Startym (13-16.02). Wzięły w nich udział pary, które w najbliższym czasie planują zawrzeć sakramentalny związek małżeński.

Rekolekcje wspólnie prowadzili: ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC, wice dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym oraz państwo Elżbieta i Krzysztof Krysiak z Łodzi, doradcy życia rodzinnego.

Podczas weekendowego spotkania narzeczeni mieli możliwość ugruntowania swojej decyzji o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego dzięki pracy opartej na zasadzie dialogu. Jedną z uczestniczek rekolekcji była pani  Krysia Waśkowicz z Nowego Tomyśla, która o licheńskich rekolekcjach dowiedziała się z Internetu:
„Jechałam tu z wielkimi obawami, ale w tej chwili uważam, że jest to świetny pomysł. To był czas dla nas, gdzie zostawiliśmy pracę, swoje obowiązki i troski”powiedziała.

Jej zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem ze strony organizatorów jest połączenie prowadzenia rekolekcji zarówno przez kapłana, jak i małżeństwo, które „ubarwiało” warsztatowe wykłady przykładami ze swojego prywatnego życia.

W podobnym tonie po zakończeniu nauk przedmałżeńskich wypowiadał się kolejny uczestnik warsztatów, pan Rafał Wasielkiewicz z Warszawy:
„Trafiliśmy tutaj troszkę przez przypadek. W żartach powiedzieliśmy sobie, że może przyjedziemy do Lichenia na rekolekcje. Kiedy sprawdziliśmy w Internecie, podjęliśmy decyzję i zdecydowaliśmy się tu przyjechać. Myślę, że to był bardzo dobry pomysł. Byliśmy troszkę odizolowani od świata i to na pewno pomogło nam jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie i zrozumieć pewne rzeczy”.

W trakcie rekolekcji poruszane były zagadnienia z trzech zasadniczych bloków tematycznych: czy decyzja o zawarciu związku małżeńskiego została słusznie podjęta przez narzeczonych, o pogłębieniu wiedzy o sakramencie małżeństwa oraz o przygotowaniu do ról, jakie czekają narzeczonych w niedalekiej przyszłości, tj. małżonka, rodzica, zięcia czy też  synowej.

Po zakończeniu rekolekcji uczestnicy  otrzymali zaświadczenia potrzebne przy składaniu dokumentów w kancelarii parafialnej przed zawarciem związku małżeńskiego. Organizowane w Licheniu rekolekcje dla narzeczonych spełniają wymagania Kościoła w zakresie katechez przedmałżeńskich.

Kolejne rekolekcje dla narzeczonych w licheńskim Sanktuarium zorganizowane zostaną we wrześniu.

Liche Stary, 16.02.2014r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


22 października
Wtorek

Wspomnienie obowiązkowe
św. Jana Pawła II, papieża
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dzieci: 15.30
Różaniec dla dorosłych: 16.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Halka, Filip, Przybysław
 
Zwykły okres liturgiczny
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 5, 12. 15b. 17-19. 20b-21
Psalm: Ps 40 (39), 7-8a. 8b-10. 17 (R.: por. 8a i 9a)
Ewangelia: Łk 12, 35-38
realizacja LM Internet  LM Internet