Matka Boża Bolesna
Główka41 Bazylika jesień
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymi z Ukrainy modlili się w Licheniu
o pokój w swoim kraju

 

Przyjechali do Polski na zaproszenie swojego biznesowego partnera. Wyjeżdżając z Ukrainy nie spodziewali się, że wrócą do Ojczyzny ogarniętej wewnętrznym konfliktem zbrojnym. Pielgrzymi z Ukrainy zwiedzali dziś licheńskie Sanktuarium, a przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlili się o pokój dla swojej Ojczyzny.

Pracownicy, kierownictwo oraz partnerzy biznesowi ukraińskiej firmy MOST-UKRAINA przyjechali do Polski na szkolenie w ramach współpracy biznesowej z mającą siedzibę w pobliskim Kole firmą Wood-Mizer. Nie spodziewali się, że kiedy będą w Polsce, nastąpi znaczna eskalacja walk zbrojnych w Kijowie, a kraj stanie na skraju bratobójczej wojny domowej.

„Kiedy jechaliśmy do Polski, będąc tuż przy granicy, zadzwonili do nas znajomi i powiedzieli, że zaczęła się wojna. Wszyscy demonstranci, którzy byli w Kijowie na Majdanie, zaczęli iść w stronę Rady Najwyższej. Wtedy żołnierze Berkutu zaczęli strzelać do protestujących i od tego wszystko się zaczęło” – powiedział Oleksandr Tverdokhlib, właściciel firmy MOST-UKRAINA.

Z informacji, które na bieżąco przekazują im przyjaciele i rodzina, wnika, że zamieszki przeniosły się na inne miasta i objęły już niemal cały kraj: Tarnopol, Lwów, Fankowsk, Żytomierz, Czerniowce, Połtawę.

„Bardzo ciężko jest nam na to patrzeć. Jednak wierzymy, że bez tego, co teraz dzieje się w naszym kraju, nie będzie zmian i wolności na Ukrainie” – dodał Oleksandr Tverdokhlib.

W podobnym tonie wypowiada się dyrektor firmy MOST-UKRAINA, Ivan Vinnitski, który także odwiedził Licheń. Ukraińcy są bardzo wdzięczni Polakom za okazaną pomoc:
„My jesteśmy jedną rodziną – Polska i Ukraina. Wiadomym jest, że w wielu sytuacjach byliśmy razem. Teraz czujemy, że Polacy są z nami. Gdy przyjeżdżamy, Polacy zawsze dobrze nas przyjmują. Ukraina chce iść do Unii Europejskiej, a nie w stronę Rosji, nie w stronę powrotu do socjalizmu” – wyjaśnił.  

W Licheniu goście z Ukrainy zwiedzili Sanktuarium. Byli m.in. w apartamentach papieskich oraz w licheńskiej bazylice, gdzie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlili się o pokój dla swojej Ojczyzny oraz o zaprzestanie bratobójczych walk.

Licheń Stary, 21 lutego 2014 r.  

Oleksandr Tverdohlib
Ivan Vinnitski

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


19 września
Czwartek
 
Wspomnienie dowolne św. Januarego,
biskupa i męczennika
 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny  nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40
Nabożeństwo ku czci 
św.o. Stanisława Papczyńskiego: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Konstancja, January
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 4,12-16  
Psalm responsoryjny: Ps 111  
Ewangelia: Łk 7,36-50
realizacja LM Internet  LM Internet