Matka Boża Bolesna
Główka49 panorama
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymi z Ukrainy modlili się w Licheniu
o pokój w swoim kraju

 

Przyjechali do Polski na zaproszenie swojego biznesowego partnera. Wyjeżdżając z Ukrainy nie spodziewali się, że wrócą do Ojczyzny ogarniętej wewnętrznym konfliktem zbrojnym. Pielgrzymi z Ukrainy zwiedzali dziś licheńskie Sanktuarium, a przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlili się o pokój dla swojej Ojczyzny.

Pracownicy, kierownictwo oraz partnerzy biznesowi ukraińskiej firmy MOST-UKRAINA przyjechali do Polski na szkolenie w ramach współpracy biznesowej z mającą siedzibę w pobliskim Kole firmą Wood-Mizer. Nie spodziewali się, że kiedy będą w Polsce, nastąpi znaczna eskalacja walk zbrojnych w Kijowie, a kraj stanie na skraju bratobójczej wojny domowej.

„Kiedy jechaliśmy do Polski, będąc tuż przy granicy, zadzwonili do nas znajomi i powiedzieli, że zaczęła się wojna. Wszyscy demonstranci, którzy byli w Kijowie na Majdanie, zaczęli iść w stronę Rady Najwyższej. Wtedy żołnierze Berkutu zaczęli strzelać do protestujących i od tego wszystko się zaczęło” – powiedział Oleksandr Tverdokhlib, właściciel firmy MOST-UKRAINA.

Z informacji, które na bieżąco przekazują im przyjaciele i rodzina, wnika, że zamieszki przeniosły się na inne miasta i objęły już niemal cały kraj: Tarnopol, Lwów, Fankowsk, Żytomierz, Czerniowce, Połtawę.

„Bardzo ciężko jest nam na to patrzeć. Jednak wierzymy, że bez tego, co teraz dzieje się w naszym kraju, nie będzie zmian i wolności na Ukrainie” – dodał Oleksandr Tverdokhlib.

W podobnym tonie wypowiada się dyrektor firmy MOST-UKRAINA, Ivan Vinnitski, który także odwiedził Licheń. Ukraińcy są bardzo wdzięczni Polakom za okazaną pomoc:
„My jesteśmy jedną rodziną – Polska i Ukraina. Wiadomym jest, że w wielu sytuacjach byliśmy razem. Teraz czujemy, że Polacy są z nami. Gdy przyjeżdżamy, Polacy zawsze dobrze nas przyjmują. Ukraina chce iść do Unii Europejskiej, a nie w stronę Rosji, nie w stronę powrotu do socjalizmu” – wyjaśnił.  

W Licheniu goście z Ukrainy zwiedzili Sanktuarium. Byli m.in. w apartamentach papieskich oraz w licheńskiej bazylice, gdzie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlili się o pokój dla swojej Ojczyzny oraz o zaprzestanie bratobójczych walk.

Licheń Stary, 21 lutego 2014 r.  

Oleksandr Tverdohlib
Ivan Vinnitski

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


26 czerwca 2019
Środa

 
Wspomnienie dowolne bł. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera

Oaza chorych (24 czerwca - 5 lipca)

Rekolekcje dla katechetów diecezji włocławskiej

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 - Msza św. intencji chorych i umierających, po Mszy św. błogosławieństwo chorych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół dolny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe oraz procesja Eucharystyczna po Mszy Świętej o godz. 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Paulina, Jan, Paweł
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 15, 1-12. 17-18
Psalm: Ps 105 (104), 1-2. 3-4. 6-7. 8-9 (R.: por. 8a
Ewangelia: Mt 7, 15-20
realizacja LM Internet  LM Internet