Matka Boża Bolesna
Główka54 bazylika uprawy
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje potrzebne każdemu małżeństwu  


W celu polepszenia relacji małżeńskich, oderwania się od codziennych obowiązków i spędzenia kilku dni razem spotkały się w Licheniu pary małżeńskie na rekolekcjach adresowanych dla osób będących w sakramentalnych związkach małżeńskich.

Rekolekcje pod nazwą „Lepiej się poznajmy, bardziej się pokochajmy” skierowane były zarówno do małżeństw żyjących z zgodzie, jak i tych przeżywających poważne konflikty, nawet będących na etapie rozmów o rozwodzie.
„Doświadczenie pokazuje, że takie rekolekcje bardzo potrzebne i cieszą się rosnącą popularnością. Bierze się to z narastających trudności w komunikacji w małżeństwach. Oprócz wątku pogłębienia duchowości chcemy, żeby służyły wzmocnieniu komunikacji w małżeństwie pomiędzy mężem i żoną” –wyjaśnił ks. Piotr Kieniewicz MIC, prowadzący rekolekcje kapłan.

Każda para, pod kierunkiem prowadzących, pracowała wyłącznie we dwoje. Żadne sprawy łączące lub dzielące małżonków nie zostały ujawniane w grupie, gdyż dotyczyły bezpośrednio każdej pary.

Wśród uczestników rekolekcji była pani Małgorzata Goduńska z Gdańska. Udział w licheńskich rekolekcjach był prezentem dla niej i jej męża Patryka od babci. Jej zdaniem to bardzo ciekawy pomysł na prezent dla kogoś bliskiego:
„Dużo tutaj ćwiczymy w parach, jest dużo czasu na to, żeby porozmawiać ze sobą nawzajem. Nie ma odwracania uwagi z innej strony, nie skupiamy się na niczym innym. To jest bardzo ważne”wyjaśniła.

Zdaniem pana Macieja z Łapalic k. Kartuz udział w tego typu rekolekcjach to dobry sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków i ponowne zbliżenie się do siebie małżonków:
„Uważam, że każdemu maleństwu takie coś jest potrzebne od czasu do czasu. W natłoku codziennych spraw i pogoni za pieniądzem nie mamy czasu usiąść i poświęcić tyle czasu bliskiej osobie. Jest to potrzebne, jest to budujące, jest to zasadne. Nam dużo to pomogło”.

Jak dodał pan Maciej, licheńskie rekolekcje dały impuls jemu i jego małżonce, aby „wejść na wyższy stopień ich związku”, a atmosfera „współgrała z tym, czego oczekiwali od tego spotkania”.

W rekolekcjach wzięło udział 10 par z: Gdańska, Jabłonnej k. Grodziska Wielkopolskiego, Radomia, Łapalic k. Kartuz, Warszawy, Poznania, Turku oraz Sulejówka.

Oprócz ks. Kieniewicza, vice dyrektora Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, trzydniowe warsztaty prowadzili także państwo Elżbieta i Krzysztof Krysiak z Łodzi, doradcy życia rodzinnego.

Więcej informacji o rekolekcjach organizowanych przez Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej można zaczerpnąć odwiedzając stronę internetową Sanktuarium www.lichen.pl w zakładce REKOLEKCJE.  

Licheń Stary, 24 lutego 2014 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


19 września
Czwartek
 
Wspomnienie dowolne św. Januarego,
biskupa i męczennika
 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny  nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40
Nabożeństwo ku czci 
św.o. Stanisława Papczyńskiego: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Konstancja, January
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 4,12-16  
Psalm responsoryjny: Ps 111  
Ewangelia: Łk 7,36-50
realizacja LM Internet  LM Internet