Matka Boża Bolesna
Główka43 wnętrze Bazyliki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Studenci w Sanktuarium

W ramach projektu „PEACE. Cross-Cultural Understanding” trzech studentów z Korei, Włoch i Czarnogóry przybyło do Konina na międzynarodową wymianę. Jednym z elementów pobytu żaków w powiecie konińskim była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.  

Młodzi ludzie do Polski przyjechali w ramach międzynarodowego projektu, w którym bierze udział I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. Główną ideą wymiany uczniów i studentów jest zrozumienie międzykulturowe, zwalczanie negatywnych stereotypów, nietolerancji i uprzedzeń wśród młodych ludzi.
„Przyjeżdżają studenci do Warszawy  z różnych części świata, z różnych krajów. Tam dzieleni na grupy 2-3 osobowe i wtedy rozdzielani w różne części Polski”powiedział Norbert Hyży, uczeń klasy II z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie.  

Jednym z elementów pobytu młodych ludzi w powiecie konińskim była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Wśród uczestników biorących udział w projekcie PEACE jest Virgilio Feraresso, student ekonomii w Wenecji, dla którego licheńska bazylika do złudzenia przypomina świątynię znajdującą się w jego rodzinnej miejscowości:
„Myślę, że jest to niesamowite miejsce. Nie tylko ze względu na wspaniałą bazylikę, ale dlatego, że jest to święte miejsce, gdzie czuje się obecność Boga”.

Z kolei na Mayi, studiującej prawo w czarnogórskiej Podgoricy, największe wrażenie zrobiły ogrody znajdujące się przed bazyliką oraz wszechogarniający spokój, dzięki któremu łatwiej się wyciszyć i duchowo umocnić.  

W każdym z miejsc studenci przebywają około tygodnia poznając kulturę, zwyczaje oraz język. Dziś udadzą się do Warszawy, gdzie dowiedzą się, gdzie zostaną pokierowani w dalszą podróż po Polsce.

Tegoroczna edycja projektu PEACE Cross-Cultural Understanding, która odbywa sie po raz czternasty, zgromadziła w Polsce  18 wolontariuszy z całego świata. Zagraniczni goście w naszym kraju spędzają ok. dwóch miesięcy, przebywając w 3-osobowych grupach. Podczas tegorocznego projektu szczególny nacisk położony jest na zaznajamianie polskich uczniów z kulturą, zwyczajami oraz sytuacją społeczno-ekonomiczną krajów, z których pochodzą zagraniczni goście.

Licheń Stary, 28 lutego 2014 r.       

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


26 czerwca 2019
Środa

 
Wspomnienie dowolne bł. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera

Oaza chorych (24 czerwca - 5 lipca)

Rekolekcje dla katechetów diecezji włocławskiej

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 - Msza św. intencji chorych i umierających, po Mszy św. błogosławieństwo chorych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół dolny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe oraz procesja Eucharystyczna po Mszy Świętej o godz. 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Paulina, Jan, Paweł
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 15, 1-12. 17-18
Psalm: Ps 105 (104), 1-2. 3-4. 6-7. 8-9 (R.: por. 8a
Ewangelia: Mt 7, 15-20
realizacja LM Internet  LM Internet