Matka Boża Bolesna
Główka6 Bazylika nocą wigilijną ;)
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Katyński kapelan modlił się w Licheniu


Ks. mjr Józef Grecki, kapłan, który w kwietniu 2010 roku uczestniczył w uroczystościach w lesie katyńskim, modlił się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Kapłan pełni wiele znaczących i zaszczytnych funkcji. Jest m.in. kapelanem 8 stowarzyszeń kombatanckich, w tym Niepodległościowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także jedynym żyjącym kombatantem 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich AK-Nowy Sącz.
W 1946 roku był aresztowany przez władze komunistyczne i przetrzymywany we Wrocławiu jako więzień polityczny. Jest także jednym z żołnierzy wyklętych.

Jak wyjaśnił ks. Grecki, był on jedynym wojskowym kapelanem, który feralnego dnia 10 kwietnia 2010 roku przebywał w lesie katyńskim. I to jemu przypadł zaszczyt odprawienia Mszy św. przy mogiłach pomordowanych polskich oficerów w 1940 roku:
„Na uroczystości katyńskie pojechałem pociągiem. Początkowo miałem być jednym z pasażerów rządowego Tupolewa, jedna ostatecznie wybrałem transport lądowy. Dlatego dziś żyję i mogę za to podziękować Matce Bożej”wyjaśnił ks. Grecki. – „O katastrofie prezydenckiego samolotu dowiedziałem się w Katyniu. Okazało się także, że jestem jedynym wojskowym kapelanem i to ja odprawiłem wówczas Mszę św. w intencji pomordowanych tam oficerów  Wojska Polskiego podczas II wojny światowej”dodał katyński kapelan.  

W licheńskim Sanktuarium ks. Grecki modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej za ofiary katastrowy pod Smoleńskiem w 2010 roku oraz o pokój na ogarniętej kryzysem Ukrainie.

Ks. mjr Józef Grecki urodził się w 1927 roku w miejscowości Łososina Dolna na nowosądecczyźnie, gdzie znajduje się cudami słynący XV wieczny obraz Matki Bożej Pocieszenia. W czasie wojny był żołnierzem Batalionów Chłopskich, a następnie służył w I Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1953 r. w Częstochowie z rąk bpa  Zdzisława Golińskiego. Obecnie jest rezydentem Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim (diecezja kaliska).

Licheń Stary, 25 marca 2014 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


2 czerwca 2020
Wtorek
Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką

 

41. rocznica pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny

Dzień modlitw za Ojczyznę o duchową odnowę

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Kościoła
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Wieczór uwielbienia:
19.00 Msza Święta
21.00 Apel Maryjny

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet