Matka Boża Bolesna
Główka 21 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Sportowy początek wakacji ministrantów z mariańskich parafii


Blisko 200 ministrantów z mariańskich parafii z całego kraju wzięło udział Olimpiadzie Mariańskiej w Skórcu k. Siedlec. Inicjatywa, której pomysłodawcą jest ks. Janusz Bialucha MIC, to sposób na sportowy początek wakacji dla chłopców na co dzień posługujących przy ołtarzu.

Chłopcy przyjechali do Skórca mariańskich parafii z: Lichenia, Warszawy, Góry Kalwarii, Puszczy Mariańskiej, Goźlina, Lublina, Rdzawki, Rzepisk, oczywiście ze Skórca i sąsiadującej z nim miejscowości Cisie. Uczestnicy rywalizowali w czterech konkurencjach: piłce nożnej, siatkówce, unihokeju oraz tzw. biegu mariańskim. Turniej piłkarski dodatkowo został podzielony na dwie kategorie wiekowemłodsi (szkoła podstawowa) oraz starsi (gimnazjum i szkoła średnia). W kategorii piłki nożnej chłopców młodszych zwyciężyła drużyna gospodarzy, przed reprezentantami warszawskich Stegien i Licheniem. W kategorii piłki nożnej chłopców starszych bezkonkurencyjne okazały się dwie drużyny z miejscowości Cisie, które zdobyły dwie pierwsze lokaty. Na najniższym stopniu podium uplasowali się reprezentanci małopolskiej Rdzawki. Zwycięzcami w rywalizacji siatkarzy okazali sie ministranci z Rdzawki przed Skórcem i Cisiem, natomiast w unihokeju triumfowali chłopcy z Warszawy przed Goźlinem i Rzepiskami.

Jednak dla chłopców uczestniczących w zmaganiach poza wynikami sportowymi ważna była przede wszystkim dobra zabawa. –„Podobało mi się i na pewno pojadę tam jeszcze raz”przyznał Nikolas Gruszczyński z Lichenia, który był jednym z uczestników Olimpiady.  
   
Podczas tegorocznej Olimpiady Mariańskiej, która została rozegrana po raz jedenasty, jedną z konkurencji był tzw. w bieg mariański na dystansie 1673 metrów. Jak wyjaśnił ks. Grzegorz Reiss, prowincjalny duszpasterz powołań, a jednocześnie organizator zawodów, taka długość trasy nie została wybrana przypadkowo: -„W 1673 powstało nasze zgromadzenie, stąd jest to taka symboliczna odległość”. Poza uczestnictwem z zawodach stricte sportowych na Olimpiadziewystępuje także element duchowy: -„Każdego dnia sprawowana była Msza św., na koniec chłopcy mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Poprzez sport pragniemy przybliżyć tych młodych ludzi do Boga”zakończył duszpasterz.

Olimpiada Mariańska jest inicjatywą mariańskich duszpasterzy powołaniowych, w którzy w ten sposób chcą pokazywać młodym ludziom drogę do Boga. Poza Olimpiadą Mariańską organizują doroczny zjazd ministrantów z mariańskich parafii w Licheniu, a także spotkania młodych na Mariankach przy grobie założyciela zgromadzenia, . o. Stanisława Papczyńskiego. W tym roku Olimpiada Mariańska odbyła się w terminie od 30 czerwca do 2 lipca. Puchar dla najlepszej drużyny otrzymali ministranci z Goźlina, natomiast nagroda fair play powędrowała do chłopców z Lublina.

Licheń Stary, 08 lipca 2014 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet