Matka Boża Bolesna
Główka28 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

5. Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
na Jasną Górę zatrzymała się w Licheniu  


240 cyklistów 5. Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zawitało wczorajszego wieczoru (09.07) do Lichenia. Zmierzając na Jasną Górę znad Bałtyku, każdego roku zatrzymują się w Licheniu, aby nabrać sił na dalszą drogę. A do pokonania mają jeszcze ponad 200 km. Dziś wyruszyli dalej na południe, by w sobotę, po tygodniowych zmaganiach z pogodą, rowerem i samym sobą, zjawić się w Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej.

Rowerowa Pielgrzymka z Koszalina na Jasną Górę obchodzi w tym roku mały jubileusz. Od pięciu już lat rowerowi zapaleńcy na początku wakacji wyruszają w podróż, by po przejechaniu ponad 600 km na dwóch kołach móc pokłonić się przed Łaskami Słynącym Obrazem Pani Jasnogórskiej.
„Jest to ogromne wyzwanie logistycznechodzi o noclegi, o wyżywienie, ale też i o bezpieczeństwo na rowerach. Jedziemy do Częstochowy już po raz piąty, na szczęście Licheń jest dla nas takim pięknym miejscem, gdzie możemy się zatrzymać na półmetku. Każdego dnia wieczorem łapie nas burza, ale myślę, że przy jubileuszowej pielgrzymce jest to coś nieoczekiwanegomamy raz słońce, raz deszcz, przeciwności, upadki, kolizje, ale jesteśmy”powiedział ks. Tomasz Roda, pomysłodawca i główny organizator pielgrzymki.

Rowerzyści do Lichenia dotarli we środę w godzinach wiecznych. Po kolacji przygotowanej przez licheńskich parafian udali się do bazyliki, aby o godz. 21:00 wziąć udział w Apelu Maryjnym. Noc spędzili w gościnnych progach licheńskiej szkoły podstawowej oraz strażnicy OSP. Dziś natomiast (10.07) o godz. 7:00 modlili się podczas porannej Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty. Po śniadaniu wyruszyli w dalszą podróż. Najmłodszą uczestniczką wyprawy jest ośmioletnia Michalina z Gniezna, która podróżuje wraz ze swoimi dziadkami:
„Pierwszy raz wzięłam udział w tej pielgrzymce i chciałam zobaczyć jak to będzie, czy wytrzymam w następnym roku całą trasę” - powiedziała Michalina Kokot, która od września będzie uczennicą IV klasy.
Jak wyjaśniła babcia małej cyklistki, do Koszalina dojechali samochodem. Ze względu na jej młody wiek i znaczną trasę do pokonania, ich przygoda z pielgrzymką koszalińską zakończyła się w Licheniu. Jednak w przyszłym roku z pewnością postarają się przemierzyć trasę do samego końca.
„W zeszłym roku byliśmy z jej starszym bratem. Ona zazdrościła mu i też koniecznie chciała jechać. Wybraliśmy się, aby przejechać choć jeden etap, żeby się przekonać czy da radę. I daje radę bez problemu” – wyjaśniła Elżbieta Kokot z Gniezna, babcia małej Michaliny.

Rowerzyści łącznie pokonają ponad 600 km. Na Jasnej Górze zameldują się w sobotę, 12 lipca. Jednak nie dla wszystkich podróżników Częstochowa będzie miejscem docelowym. Trzydziestu pięciu śmiałków postanowiło przedłużyć sobie wakacje i na rowerach postanowili pokonać kolejne…3000km, by dotrzeć do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Licheń Stary, 10 lipca 2014 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 września 2020
Poniedziałek
Nakłoń swe ucho, usłysz moje słowo

Koronka na ulicach Lichenia - Iskra Bożego Miłosierdzia (15.00)

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet