Matka Boża Bolesna
Clipboard06
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

VIII Rowerowa Pielgrzymka ze Słońska i Bogdańca
dotarła do Lichenia

Rowerzyści ze Słońska i Bogdańca przybyli dziś (11.07) do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Pielgrzymi, którzy docelowo podróżowali do Lichenia na pokonanie 417 km potrzebowali 7 dni.

W Licheniu zameldowali się po godz. 11:00. Zmęczeni, ale szczęśliwi z osiągniętego celu, zostali przywitani przed licheńską bazyliką przez marianina, ks. Roberta Krzywickiego, który pogratulował dotarcia do mety i życzył udanego pobytu w Sanktuarium poświęconym Matce Boga.  Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia pątnicy udali się do światyni, aby o godz. 12:00 wziąć udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej i powierzyć jej intencje, jakie z sobą przywieźli. Dla Eryka Kopca z Witnicy, najmłodszego uczestnika wyprawy, rowerowe pielgrzymowanie do Lichenia to jeden z elementów aktywnego wypoczynku podczas wakacji. Jednak w jego przypadku nie chodzi wyłącznie o dobrą zabawę. Do Lichenia przywiózł szczególną intencję - prosić o zdrowie dla swojego kuzyna chorującego na raka.

Pomysł zorganizowania pielgrzymki, która docelowo miała zakończyć się w Licheniu, zrodził się w 2004 roku w głowie pana Wojciecha Stybela oraz jego przyjaciół, którzy wcześniej wielokrotnie pieszo podążali na Jasną Górę.  I tak od idei i realizacji pierwszej wyprawy mija dziś 8 lat. Jego zdaniem podróżowanie na rowerze ma wiele walorów, jak chociażby możliwość zwiedzania wielu ciekawych miejsc, przez które się przejeżdża, obcowanie z naturą, powiew świeżego powietrza na twarzy czy możliwość mentalnego odpoczynku od codziennych problemów.
„Uczestniczymy w formie rekolekcji, które dają nam szansę na to, aby popatrzeć na świat nieco inaczej”dodał ks. Gabriel Stożek, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bogdańcu, uczestnik pielgrzymki.
Jak relacjonują cykliści, podczas siedmiodniowej jazdy pogoda im dopisywała i tylko dwa razy na trasie złapał ich deszcz. A i to potraktowali jako błogosławieństwo od Boga i lekkie orzeźwienie w podróży. W ciągu jednego dnia pielgrzymi pokonywali odcinki rzędu 60-80 km, które były podzielone na etapy o długości od 15 do 20 km.

Jak wyjaśnił Wojciech Stybel, trasa pielgrzymki ulega zmianie każdego roku, aby pątnicy mogli zwiedzać różne tereny podczas podróży. Pierwsza rowerowa pielgrzymka ze Słońska do Lichenia odbyła się w 2005 roku. Tegoroczna jest ósmą, która dotarła do Sanktuarium. W 2010 i 2011 roku, ze względu na powódź w dorzeczu Warty, rowerowe pielgrzymowanie nie doszło do skutku. Tegoroczną Rowerową Pielgrzymkę ze Słońska i Bogdańca do Lichenia rozpoczęło 24 cyklistów, jednak z różnych względów do Lichenia dojechało 20. Najmłodszy uczestnik wyprawy miał 15 lat, a najstarszy 64.

 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet