Matka Boża Bolesna
Główka29 DPArka
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Światowy Dzień Chorego w licheńskim hospicjum


W przypadający 11 lutego Światowy Dzień Chorego w Hospicjum stacjonarnym im. . Stanisława Papczyńskiego modlono się w intencji pacjentów, ich rodzin, wolontariuszy i personelu pracującego w placówce. Mszy św. o godz. 16.30 przewodniczył ks. Piotr Wojtonis MIC, dyrektor i kapelan licheńskiego ośrodka.

Wraz z ks. Wojtonisem Najświętszą Eucharystię koncelebrował ks. prał. Leszek Rybka, proboszcz parafii pw. św.  Mikołaja i Dobrego Pasterza, który został zaproszony przez dyrekcję placówki do wspólnej modlitwy. We Mszy św. uczestniczyli także pacjenci hospicjumkilkoro z nich w kaplicy, pozostali w salach za pomocą przekazu telewizyjnego. Homilię do wiernych wygłosił ks. Wojtonis, który mówił o wartości naszego życia: -„Pan Bóg chce, abyśmy żyli; Pan Bóg pragnie, abyśmy się cieszyli życiem”mówił kaznodzieja. Nawiązał do objawień Matki Bożej z Lourdes, która napominała ludzi do powrotu na „Bożą drogę”.  Prosiła, abyśmy się nawracali, czynili pokutę, abyśmy z Pana Boga czerpali wartość życia. Przywołał także przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, który nie zostawił konającego człowieka na pastwę losu, a zatrzymał się i udzielił mu pomocyPosługując się tym przykładem nawiązał do pracy w hospicjum, której głównym celem jest pomoc osobie konającej oraz uśmierzenie jej bólu. Na wzór miłosiernego Samarytanina pracownicy hospicjum, a więc pielęgniarki, psychologowie, sanitariusze czy wolontariusze pomagają pacjentom w trudnych chwilach dając wytchnienie i ulgę w chorobie.
 
Na zakończenie Mszy św. kapłan udzielił zgromadzonym specjalnego błogosławieństwa. Oprawę muzyczną wczorajszych uroczystości przygotował chór „Misericordia” z parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej w Koninie. Z okazji dnia chorego każdy pacjent licheńskiej placówki w prezencie otrzymał fiołka w doniczce.  
 
Hospicjum im. . Stanisława Papczyńskiego w Licheniu istnieje od 2009 roku. Do placówki trafiają osoby będące u schyłku ziemskiego życia. Wśród schorzeń u pacjentów największą liczbę stanowią choroby nowotworowe w nieuleczalnym stadium.
Światowy Dzień Chorego ustanowiony został przez św. papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża-Polaka. Święto  obchodzone jest w dniu liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes.  
 
Licheń Stary, 12 lutego 2015 r.                                                

                                                                         

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet