Matka Boża Bolesna
24
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Jadąc rowerami czują się jak kowboje na prerii

Członkowie Klubu Turystyki Rowerowej PELETON z Krotoszyna gościli w Licheniu. W ramach comiesięcznych wojaży po Polsce tym razem postanowili obrać kierunek na Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym.

„Należymy do Klubu Turystyki Rowerowej PELETON z Krotoszyna i w ramach swoich planów rocznych raz w miesiącu organizujemy wyjazdy krajoznawcze (od marca do października). Z kolei w lipcu i październiku organizujemy tzw. wielodniówki. W pierwszym terminie postanowiliśmy udać się do Lichenia, z kolei jesienią będziemy poznawać i zwiedzać województwo dolnośląskie”powiedział pan Marian Azgier, prezes krotoszyńskiego klubu.

Bazę noclegową mają w pobliskich Gosławicach. W ciągu dnia jeżdżą po okolicy, pokonując średnio od 50 do 70 km dziennie. Poza Licheniem zawitają m.in. do klasztoru oo. kamedułów w Bieniszewie, udadzą się do Ślesina a także do Konina, by zobaczyć Słup Milowy, będący najstarszym znakiem drogowym w Polsce.

Klub zrzesza 17 członków. Z różnych przyczyn do Lichenia zawitało tylko 11 z nich. W większości są to emeryci mający dużo wolnego czasu, który mogą poświęcić na rekreację. Zdaniem pana  Azgiera moda na zwiedzanie naszego kraju na rowerach przyszła z zachodu Europy. Wzorem naszych zachodnich sąsiadów, w Polsce od kilku lat obserwuje się znaczne ożywienie w kwestii budowy ścieżek, tras i szlaków rowerowych. W jego odczuciu to jest to bardzo dobry sposób promowania zdrowego trybu życia:
„To bardzo dobrze, że tak się dzieje. Nareszcie dociera do świadomości wielu ludzi, że ruch jest ważny, a samochodem można szybo dojechać do zawału. Dziś w większości praca, którą wykonujemy, jest siedząca. W znacznej części pracują za nas maszyny. Dbałość o zdrowie sprawiła, że ludzie zaczynają przesiadać się na rowery. A jadąc na rowerach czujemy się jak kowboje na prerii” – dodał cyklista.

Podróżując na dwóch kołach, pielgrzymi mogą zatrzymać się tam, gdzie tylko chcą. – „Dzięki temu lepiej poznaje się nowe miejsca” – mówią. Poza tym szybciej i na dłużej zapamiętuje się rzeczy, miejsca i ludzi, których się spotkało osobiście, a nie tylko na kartach książek czy w internecie.  

Klub Klubem Turystyki Rowerowej PELETON powstał w 2009 roku. Działa przy krotoszyńskim oddziale PTTK.

Licheń Stary, 30 lipca 2015 r.

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet