Matka Boża Bolesna
Główka38 Bazylika jesienią
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje arcybiskupów i biskupów z Azji

Arcybiskupi i Biskupi z Azji Centralnej modlili się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Celem wizyty hierarchów Kościoła azjatyckiego w Licheniu było uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych (14-21.02).

Rekolekcje poprowadził kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z Rzymu. Jak wyjaśnił uczestniczący w nich abp Jan Paweł Lenga MIC, tematy konferencji oscylowały wokół tajemnicy Miłosierdzia Bożego: „Rozważania dotyczyły Miłosierdzia w Starym i Nowym Testamencie, Miłosierdzia widzianego oczyma św. Augustyna i św. Ambrożego. Zwracając się bezpośrednio do biskupów, kard. Sarah mówił o tym, w jaki sposób winni okazywać Miłosierdzie w stosunku do  księży i diecezjan”.

Tegoroczne spotkanie biskupów i arcybiskupów z Azji Centralnej nie przez przypadek zostało zorganizowane w Licheniu. Rezydentem tutejszego domu zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów jest abp Jan Paweł Lenga MIC. Pasterz, który w latach 1981-2011 pracował w Azji i swoją posługą obejmował obszar o łącznej powierzchni 4 mln kilometrów kwadratowych, 26 maja będzie obchodził 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Dlatego pragnąc uczcić jego wkład w rozwój Kościoła w Azji, postanowili poprzez swoją obecność podziękować jubilatowi za wszelkie dobro, jakie stało się poprzez jego posługę udziałem tamtejszej wspólnoty wierzących.

Każdego dnia uczestniczący w rekolekcjach mogli wysłuchać dwóch konferencji przygotowanych i wygłoszonych przez rekolekcjonistę. Ponadto wspólnie modlili się podczas Eucharystii, w trakcie których kard. Sarah dzielił się refleksjami opartymi na czytaniach mszalnych. Nieodłącznym elementem codziennego skupienia była adoracja Najświętszego Sakramentu.  

W czwartek, 18 lutego, z obecnymi na rekolekcjach pasterzami spotkał się bp Wiesław Alojzy Meringordynariusz diecezji włocławskiej. Po wspólnej Mszy św. sprawowanej o godz. 10.00 jej uczestnicy zgromadzili się na konferencji, w trakcie której miała miejsce wymiana doświadczeń duszpasterskich zdobytych w trakcie pracy w różnych stronach świata.
„To bardzo miły i dobry gest ze strony bpa Meringa, że spotkał się z kard. Sarahem oraz pozostałymi arcybiskupami i biskupami. Ucieszyło nas, że znalazł czas, aby przyjechać do Lichenia i spędzić z nami kilka godzin”dodał abp Lenga.

W niedzielę, 21 lutego o godz. 12.00, uczestnicy rekolekcji celebrowali Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Przewodniczył jej tegoroczny jubilat abp Jan Paweł Lenga, a homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił kard. Sarah.

W rekolekcjach wzięli udział: bp Jose Luis Mumbiela Sierra (Kazachstan), bp Adelio Del’Oro (Kazachstan), bp Atanasius Schneider (Kazachstan), abp Tomash Peta (Kazachstan), administrator apostolski Dariusz Buras (Kazachstan), mitrat Vasyl Govera (Kazachstan); bp Jerzy Maculewicz (Uzbekistan); bp Nikolaus Messmer (Kirgistan); o. Andrzej Madej (Turkmenistan); o. Pedro Ramiro Lopez (Tadżykistan) oraz abp Jan Paweł Lenga MIC, marianin, emerytowany biskup Diecezji Karaganda w Kazachstanie, obecnie rezydent domu zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym.

Licheń Stary, 24 lutego 2016 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


8 lipca 2020
Środa
Zawsze szukajcie Bożego oblicza

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7 - 16 lipca) - odwołana

14. Rowerowa Pielgrzymka ze Słońska - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)
 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających z błogosławieństwem
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet