Matka Boża Bolesna
Główka28 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje arcybiskupów i biskupów z Azji

Arcybiskupi i Biskupi z Azji Centralnej modlili się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Celem wizyty hierarchów Kościoła azjatyckiego w Licheniu było uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych (14-21.02).

Rekolekcje poprowadził kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z Rzymu. Jak wyjaśnił uczestniczący w nich abp Jan Paweł Lenga MIC, tematy konferencji oscylowały wokół tajemnicy Miłosierdzia Bożego: „Rozważania dotyczyły Miłosierdzia w Starym i Nowym Testamencie, Miłosierdzia widzianego oczyma św. Augustyna i św. Ambrożego. Zwracając się bezpośrednio do biskupów, kard. Sarah mówił o tym, w jaki sposób winni okazywać Miłosierdzie w stosunku do  księży i diecezjan”.

Tegoroczne spotkanie biskupów i arcybiskupów z Azji Centralnej nie przez przypadek zostało zorganizowane w Licheniu. Rezydentem tutejszego domu zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów jest abp Jan Paweł Lenga MIC. Pasterz, który w latach 1981-2011 pracował w Azji i swoją posługą obejmował obszar o łącznej powierzchni 4 mln kilometrów kwadratowych, 26 maja będzie obchodził 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Dlatego pragnąc uczcić jego wkład w rozwój Kościoła w Azji, postanowili poprzez swoją obecność podziękować jubilatowi za wszelkie dobro, jakie stało się poprzez jego posługę udziałem tamtejszej wspólnoty wierzących.

Każdego dnia uczestniczący w rekolekcjach mogli wysłuchać dwóch konferencji przygotowanych i wygłoszonych przez rekolekcjonistę. Ponadto wspólnie modlili się podczas Eucharystii, w trakcie których kard. Sarah dzielił się refleksjami opartymi na czytaniach mszalnych. Nieodłącznym elementem codziennego skupienia była adoracja Najświętszego Sakramentu.  

W czwartek, 18 lutego, z obecnymi na rekolekcjach pasterzami spotkał się bp Wiesław Alojzy Meringordynariusz diecezji włocławskiej. Po wspólnej Mszy św. sprawowanej o godz. 10.00 jej uczestnicy zgromadzili się na konferencji, w trakcie której miała miejsce wymiana doświadczeń duszpasterskich zdobytych w trakcie pracy w różnych stronach świata.
„To bardzo miły i dobry gest ze strony bpa Meringa, że spotkał się z kard. Sarahem oraz pozostałymi arcybiskupami i biskupami. Ucieszyło nas, że znalazł czas, aby przyjechać do Lichenia i spędzić z nami kilka godzin”dodał abp Lenga.

W niedzielę, 21 lutego o godz. 12.00, uczestnicy rekolekcji celebrowali Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Przewodniczył jej tegoroczny jubilat abp Jan Paweł Lenga, a homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił kard. Sarah.

W rekolekcjach wzięli udział: bp Jose Luis Mumbiela Sierra (Kazachstan), bp Adelio Del’Oro (Kazachstan), bp Atanasius Schneider (Kazachstan), abp Tomash Peta (Kazachstan), administrator apostolski Dariusz Buras (Kazachstan), mitrat Vasyl Govera (Kazachstan); bp Jerzy Maculewicz (Uzbekistan); bp Nikolaus Messmer (Kirgistan); o. Andrzej Madej (Turkmenistan); o. Pedro Ramiro Lopez (Tadżykistan) oraz abp Jan Paweł Lenga MIC, marianin, emerytowany biskup Diecezji Karaganda w Kazachstanie, obecnie rezydent domu zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym.

Licheń Stary, 24 lutego 2016 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 grudnia 2019
Czwartek
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy

Wspomnienie dowolne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
7.30 Msza św. roratnia
18.00 w intencji zanoszonych do Boga za wstawiennictwem
św. Stanisława Papczyńskiego
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
7.00 Msza św. roratnia
15.30 Msza św. roratnia dla dzieci
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
17.30 Nabożeństwo do św. Stanisława Papczyńskiego

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Okres liturgiczny: II tydzień Adwentu
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 41,13-20
Psalm responsoryjny: Ps 145, 1. 9-13
Ewangelia: Mt 11, 11-15
realizacja LM Internet  LM Internet