Matka Boża Bolesna
Główka4 Bazylika w zbożu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zjazd mariańskich rodzin

Po raz 24. zjechali do Lichenia rodzice oraz przyjaciele księży i braci marianów (1-3.04).

Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter. Zdaniem ks. Tomasza Sekulskiego MIC, prowincjalnego duszpasterza powołań Zgromadzenia Księży Marianów, wpłynęło na to kilka elementów: po pierwsze zjazd zbiegł się w czasie z Niedzielą Miłosierdzia, przypadającą w pierwszą niedzielę po Wielkanocy a także z trwającym w Kościele Rokiem Miłosierdzia, po drugie w tym roku w czerwcu mariańskie zgromadzenie będzie świętować kanonizację założyciela, . Stanisława Papczyńskiego, a po trzecie dopisała pogoda, dzięki czemu znaczną część weekendu goście mogli spędzić na świeżym powietrzu i rodzinnej atmosferze.

Motywem przewodnim spotkania mariańskich rodzin było Boże Miłosierdzie. Warto dodać, że bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest jedną z trzech świątyń jubileuszowych w diecezji włocławskiej, gdzie wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Pozostałe to Bazylika Katedralna we Włocławku oraz Sanktuarium UrodzinChrztu św. s. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich.

Jedną z osób, które przybyły do Lichenia, była pani Nowaczek, mama ks. Tomasza Nowaczka MIC  aktualnie posługującego w Lublinie. Jak wyjaśniła opuściła tylko dwa spotkania rodziców księży i braci marianów. Przyjeżdża dlatego, aby umacniać się pod każdym względem – zarówno duchowym, jak i fizycznym. Licheńskie spotkania służą także wymianie doświadczeń oraz pozwalają na poznanie się i zbliżanie do siebie mariańskich rodzin. Jej zdaniem są one potrzebne o czym najdobitniej świadczy liczba osób, które rokrocznie wiosną przyjeżdżają do Lichenia.

W sobotnie przedpołudnie uczestnicy zjazdu modlili się w Grąblinie, w tamtejszym kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych. W trakcie homilii przewodniczący Eucharystii ks. Zbigniew Borkowski zwrócił uwagę na potrzebę miłosierdzia i przebaczenia w życiu rodzinnym.
Z kolei na popołudniowym spotkaniu uczestnicy obejrzeli prezentację ks. Tomasza Sekulskiego MIC ukazującą bogactwo tematu miłosierdzia Bożego w sztuce sakralnej i wyjaśniającą symbolikę logotypu Roku Miłosierdzia.
Z mariańską wspólnotą rodzin spotkał się także ks. Andrzej Dziedziul, wieloletni dyrektor warszawskiego hospicjum domowego, który przygotował prelekcję zatytułowaną „Uczynki miłosierdzia wobec chorych i umierających”. W wystąpieniu starał się podzielić swoim doświadczeniem w jaki sposób należy opiekować się osobami chorymi i umierającymi w naszych rodzinach: jakie są ich oczekiwania i jakich błędów powinniśmy unikać.

Spotkanie zorganizowało Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów.

Licheń Stary, 04 kwietnia 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet