Matka Boża Bolesna
m
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zjazd mariańskich rodzin

Po raz 24. zjechali do Lichenia rodzice oraz przyjaciele księży i braci marianów (1-3.04).

Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter. Zdaniem ks. Tomasza Sekulskiego MIC, prowincjalnego duszpasterza powołań Zgromadzenia Księży Marianów, wpłynęło na to kilka elementów: po pierwsze zjazd zbiegł się w czasie z Niedzielą Miłosierdzia, przypadającą w pierwszą niedzielę po Wielkanocy a także z trwającym w Kościele Rokiem Miłosierdzia, po drugie w tym roku w czerwcu mariańskie zgromadzenie będzie świętować kanonizację założyciela, . Stanisława Papczyńskiego, a po trzecie dopisała pogoda, dzięki czemu znaczną część weekendu goście mogli spędzić na świeżym powietrzu i rodzinnej atmosferze.

Motywem przewodnim spotkania mariańskich rodzin było Boże Miłosierdzie. Warto dodać, że bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest jedną z trzech świątyń jubileuszowych w diecezji włocławskiej, gdzie wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Pozostałe to Bazylika Katedralna we Włocławku oraz Sanktuarium UrodzinChrztu św. s. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich.

Jedną z osób, które przybyły do Lichenia, była pani Nowaczek, mama ks. Tomasza Nowaczka MIC  aktualnie posługującego w Lublinie. Jak wyjaśniła opuściła tylko dwa spotkania rodziców księży i braci marianów. Przyjeżdża dlatego, aby umacniać się pod każdym względem – zarówno duchowym, jak i fizycznym. Licheńskie spotkania służą także wymianie doświadczeń oraz pozwalają na poznanie się i zbliżanie do siebie mariańskich rodzin. Jej zdaniem są one potrzebne o czym najdobitniej świadczy liczba osób, które rokrocznie wiosną przyjeżdżają do Lichenia.

W sobotnie przedpołudnie uczestnicy zjazdu modlili się w Grąblinie, w tamtejszym kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych. W trakcie homilii przewodniczący Eucharystii ks. Zbigniew Borkowski zwrócił uwagę na potrzebę miłosierdzia i przebaczenia w życiu rodzinnym.
Z kolei na popołudniowym spotkaniu uczestnicy obejrzeli prezentację ks. Tomasza Sekulskiego MIC ukazującą bogactwo tematu miłosierdzia Bożego w sztuce sakralnej i wyjaśniającą symbolikę logotypu Roku Miłosierdzia.
Z mariańską wspólnotą rodzin spotkał się także ks. Andrzej Dziedziul, wieloletni dyrektor warszawskiego hospicjum domowego, który przygotował prelekcję zatytułowaną „Uczynki miłosierdzia wobec chorych i umierających”. W wystąpieniu starał się podzielić swoim doświadczeniem w jaki sposób należy opiekować się osobami chorymi i umierającymi w naszych rodzinach: jakie są ich oczekiwania i jakich błędów powinniśmy unikać.

Spotkanie zorganizowało Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów.

Licheń Stary, 04 kwietnia 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 lutego 2020
Czwartek
Biedak zawołał i Pan go wysłuchał


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
17.30 Nabożeństwo do św. Stanisława Papczyńskiego

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jk 2, 1-9
Psalm responsoryjny: Ps 34
Ewangelia: Mk 8, 27-33
realizacja LM Internet  LM Internet