Matka Boża Bolesna
24
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Ewangelizacja na dwóch kołach


Ponad 8 tysięcy motocykli zjechało w ostatnią sobotę kwietnia do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym w ramach IV Ogólnopolskiego Otwarcia Sezonu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych (30.04).

Jak podkreślają organizatorzy z klubu motocyklowego Knight Riders z Łodzi, był to największy zlot z dotychczas zorganizowanych w Licheniu.
„Idea tego zlotu spopularyzowała się i wielu katolików lubi do Lichenia przyjeżdżać na motocyklach. Bardzo się z tego cieszymy, zwłaszcza, że z roku na rok w naszym zlocie uczestniczy coraz więcej pojazdów”powiedział Marian Sulerz, dyrektor klubu Knight Riders z Łodzi.

Na parkingu przy ul. Toruńskiej, czyli popularnym lotnisku, od wczesnych godzin rannych przybywało jednośladów. Były wśród nich zarówno potężne krążowniki szos, jak i małolitrażowe skutery. Jednak dziś najważniejsze nie były gabaryty pojazdów, a miłość do motocykli. Jednym z uczestników zlotu był pan Arkadiusz Kiernicki, z miejscowości Dębe Kolonia z okolic Kalisza, konstruktor-amator, który samodzielnie zbudował pojazd, na którym przyjechał do Lichenia.
- „Zamiłowanie do motocykli miąłem już w czasach szkolnych. Zawsze marzyłem, aby samodzielnie zbudować motocykl. Wcześniej brakowało bądź to czasu, bądź pieniędzy. Jednak w końcu udało mi się zbudować pojazd, którym obecnie jeżdżę. Nie jest to standardowy motocykl, tylko trójkołowiec, w którym umieściłem silnik od samochodu renault. Maszyna może osiągać 140 km/h” – zdradził motocyklista.  

Przed godz. 12.00 uczestnicy zlotu udali się do największej świątyni w Polsce, aby z Maryją rozpocząć nowy sezon motorowy. Mszy św. przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium. W słowie skierowanym do wiernych powiedział, że pomimo przynależności do różnych klubów motocyklowych, które niekoniecznie czują do siebie sympatię, poprzez chrzest „wszyscy zostaliśmy włączeni do klubu klubów, czyli do wspólnoty dzieci Bożych”.

Po Mszy św. księża marianie udali się na parking, aby pokropić wodą święconą wszystkie znajdujące się tam pojazdy. Została także odmówiona specjalna modlitwa z prośbą o bezpieczną jazdę w trakcie rozpoczynającego się sezonu motorowego. Na koniec wszystkie pojazdy, które dziś zjechały do Lichenia, wzięły udział w wielkiej paradzie ulicami Lichenia i okolicznych miejscowości (ok. 18 km).

Dopisała także pogoda, o którą drżeli organizatorzyprzez cały dzień nad Licheniem świeciło słońce, co bez wątpienia przyczyniło się do tak licznej frekwencji. Warto dodać, że w zlocie uczestniczyli motocykliści z całego kraju.

Zlot był także okazją do podziwiania aut zabytkowych. Na wewnętrznym parkingu, tuż przy bazylice, można było podziwiać warszawę, nysę, cadillaca, mercedesy, fiaty, syreny i wiele innych aut, które kilkadziesiąt lat temu królowały na polskich – i nie tylkodrogach.

IV Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych zorganizował klub motocyklowy Knight Riders z Łodzi.

Licheń Stary, 30 kwietnia 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 września 2020
Poniedziałek
Nakłoń swe ucho, usłysz moje słowo

Koronka na ulicach Lichenia - Iskra Bożego Miłosierdzia (15.00)

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet