Matka Boża Bolesna
diakonia Słowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Licheńska oaza chorych

W przypadającą w środę, 29 czerwca, uroczystość świętych Piotra i Pawła, w Licheniu spotkał się z chorymi bp Wiesław Alojzy Mering. Okazją była trwająca w Sanktuarium tzw. „oaza chorych” (27.06-06.07).

W licheńskim spotkaniu uczestniczy łącznie ponad 130 osóbchorych i wolontariuszy. Każdy dzień pobytu jest inny. Jednak zawsze centralnym punktem dnia jest Eucharystia. Korzystając z możliwości, jakie daje Sanktuarium, uczestniczące w tych wyjątkowych wczaso-rekolekcjach osoby spędzają czas na spacerach alejkami, rozmawiają, słuchają przygotowanych dla nich konferencji. Z kolei na zakończenie dnia spotykają się na tzw. pogodnych wieczorkach, gdzie wspólnie z wolontariuszami śpiewają przy akompaniamencie gitar.

Wczoraj z uczestnikami spotkał się ordynariusz włocławski, bp Wiesław Alojzy Mering. O godz. 11 hierarcha przybył do kościoła pw. św. Doroty, gdzie pomodlił się wspólnie z grupą odmówiwszy dziesiątek różańcaNastępnie skierował do nich słowo, w którym szczególną uwagę zwrócił na trwający w Kościele Rok Miłosierdzia. Wspomniał także o dwóch ważnych wydarzeniach, jakie w tym roku przeżywamy w Polsce – 1050. rocznicę przyjęcia chrztu św. przez księcia Mieszka I oraz rozpoczynające się za niecały miesiąc Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.  
Następnie wszyscy udali się do bazyliki, gdzie o godz. 12.00 bp Mering przewodniczył Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Organizator „oazy”, ks. Karol Zając, wyjaśnia, że licheńskie spotkanie to dla wielu z jego podopiecznych jedyna możliwość w roku, aby pobyć kilka dni poza domem i skorzystać z pięknej wakacyjnej pogody:
- „Dzięki życzliwości księży marianów możemy co roku spędzać czas w Sanktuarium Maryjnym w Licheniunie tylko odpocząć, ale także umacniać swoją wiarę i więź z Panem Bogiem”powiedział.
Jak dodał, nie można by zorganizować tego spotkania bez pomocy wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i energię chorym. W tym roku z pomocą pospieszyła Kasia Rawicka z Konina, uczennica III im. C.K. Norwida. Do udziału w licheńskiej „oazie chorych” namówiła mama, która przez dziesięć lat także udzielała się jako wolontariuszka: - „Jeśli jesteśmy w stanie pomagać innym to moim zdaniem jest to bardzo dobra okazja ku temu. Poza tym Licheń jest miejscem, które przyciąga i chce się tu być”.   

„Oaza chorych” rozpoczęła się w poniedziałek, 27 czerwca. Uczestniczy w niej 63 chorych oraz 72 wolontariuszy. Jej organizatorem jest parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie. Współorganizatorami spotkania księża marianie z Lichenia, którzy nieodpłatnie udostępniają uczestnikom zaplecze sanitarno-noclegowe. W spotkaniu uczestniczą osoby z Gdańska, Słupska, Iławy, Łodzi, Gliwic, Lublina czy Torunia. Jednak zdecydowaną większość stanowią mieszkańcy w Konina i okolic.

Licheń Stary, 30 czerwca 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet