Matka Boża Bolesna
18
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Multikulturowa Eucharystia w licheńskim kościele parafialnym

Angielski biskup głoszący kazanie oraz siostry zakonne z Ghany tańczące na dziękczynienie po Komunii św. nadali szczególny, międzynarodowy charakter parafialnej Mszy św. o godz. 10.30 w Licheniu.

W przedostatnim dniu pobytu, angielska młodzież udająca się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, modliła się wspólnie z licheńskimi parafianami. W trakcie niedzielnej głównej Mszy św. w parafii homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił podróżujący z młodymi ludźmi ordynariusz diecezji Shrewsbury, bp Mark Davies. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy licheńskiego Sanktuarium, który jednocześnie tłumaczył słowa angielskiego biskupa na język polski. W koncelebrze uczestniczył także ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz licheńskiej parafii oraz kapłani z Anglii, którzy przybyli do Polski wraz z hierarchą.

W słowie skierowanym do licheńskich parafian biskup dziękował za życzliwość okazaną gościom z Anglii w trakcie ich pobytu w Licheniu i w diecezji włocławskiej. Podkreślił także wielką siłę wiary, jaką czuł tu na każdym kroku. Wskazał także na wielkie znaczenie postaci św. Jana Pawła II, który ustanowił Światowe Dni Młodzieży.
-„Dzięki Światowym Dniom Młodzieży młodzi ludzie mogą zobaczyć, że nigdy nie sami żyjąc w wierze. Nie zawsze rozumiemy języki innych narodów, mamy trudności w wypowiadaniu różnych słów, ale dzielimy ten sam język wiary; co więcej, rozpoznajemy język sakramentów i mówimy jednym głosem modlitwy. W każdym dniu naszego życia, w dzień i w nocy, zawsze możemy zwrócić się ku Bogu”powiedział bp Mark Davies.

Tuż po Komunii św. siostry ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego (SSpS) wykonały kilka krótkich tańców uwielbienia, które w ich kraju stanowią część liturgii mszalnej. Zakonnice przybyły do Polski, aby wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży. W Licheniu znalazły się za sprawą s. Maksymiliany Rusin należącej do wspomnianego Zgromadzenia, której rodzina pochodzi z miejscowości Trzy Borki, leżącej na terenie licheńskiej parafii. Jak wyjaśniła, wizyta w Licheniu miała na celu pokazanie kultury Ghany, z której przybyły do Polski, oraz w jaki sposób wielbią Boga w swoim kraju.
Wraz z s. Maksymilianą podróżują: s. Dorota, s. Perpetua oraz s. Maria. Zdaniem s. Perpetuy Polacy bardzo gościnni i przyjmują je z wielką życzliwością. Podoba jej się także polska pobożność:
-„Widzę, że wiara w waszym kraju jest bardzo silna. Zwłaszcza na ulicach, gdzie można zobaczyć figury Jezusa i Maryi w przydrożnych kapliczkach. Ponadto czuję tutaj bardzo mocno oddziaływanie św. Jana Pawła II” – powiedziała zakonnica z Ghany. Ich pobyt w Polsce potrwa od 10 lipca do 10 sierpnia.

Po Mszy św. pielgrzymi z diecezji Shrewsbury udali się do rodzin z licheńskiej parafii, aby spędzić z nimi niedzielne popołudnie. W poniedziałek rano, umocnieni wiarą i życzliwością licheńskich parafian, młodzież wraz ze księdzem biskupem oraz duszpasterzami udała się w dalszą drogę do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Licheń Stary, 25 lipca 2016 r.   

S. Perpetua SSpS z Ghany

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


11 grudnia 2019
Środa
Chwal i błogosław, duszo moja, Pana

Wspomnienie dowolne św. Damazego I, papieża

350. Rocznica powstania Zgromadzenia Księży Marianów - w roku 1670 złożenie Oblatio  przez św. Stanisława Papczyńskiego dało początek Zgromadzeniu Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji chorych i umierających z błogosławieństwem chorych
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
7.00 Msza św. roratnia
15.30 Msza św. roratnia dla dzieci

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: II tydzień Adwentu
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 40, 25 - 31
Psalm responsoryjny: Ps 103, 1-4. 8. 10
Ewangelia: Mt 11, 28 - 30
realizacja LM Internet  LM Internet