Matka Boża Bolesna
Główka46 procesja Apelu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymka III klas gimnazjalnych

We wspomnienie św. Mateusza Ewangelisty niemal 4 tysiące uczniów III klas gimnazjalnych z diecezji włocławskiej modliło się podczas dorocznej pielgrzymki do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Z młodymi ludźmi spotkał się bp Stanisław Gębicki, diecezjalny biskup pomocniczy (21.09).

Tradycyjna pielgrzymka uczniów III klas gimnazjów do Matki Bożej Licheńskiej odbywa się każdego roku we wrześniu. Młodzi ludzie przybywają do Sanktuarium, aby prosić Matkę Bożą o pomoc w wyborze szkoły średniej, a co za tym idziedalszej drogi życiowej.

Młodzież wraz ze swymi katechetami i nauczycielami w Licheniu pojawiła się w godzinach rannych. Tegoroczna pielgrzymka miała nieco inny charakter, aniżeli poprzednie. Po pierwsze część ewangelizacyjna odbyła się wewnątrz licheńskiej bazyliki, a nie jak bywało to w latach ubiegłych, na placu przed dzwonnicą. Po drugie była to jedna z ostatnich pielgrzymek, gdyż zgonie z wchodzącymi w życie rządowymi planami, gimnazja w ciągu kilku najbliższych lat przestaną istnieć.
- „Pierwszą kwestią, która niejako wymogła na nas zmiany, była pogoda. Wrzesień bywa kapryśmyraz jest ciepło, czego przykład mieliśmy w tym roku, gdy na początku miesiąca było ponad 30 stopni, a raz jest zimno. W minionych latach zaobserwowaliśmy, że gdybyśmy zorganizowali nawet najlepszy koncert, to dzieciaki po kilkunastu minutach uciekały do bazyliki, gdyż zwyczajnie było im zimno. Druga kwestia, równie ważna, a może i ważniejsza, to dostępność konfesjonałów. W bazylice jest ich bardzo dużo i w tym samym czasie, gdy trwają konferencje oraz gra zespól ewangelizacyjny, młodzi mogą podjeść i wyspowiadać się. Wyraźnie to było widać dziś, gdy przed konfesjonałami ustawiały się długie kolejki”wyjaśnił ks. Przemysław Pilarski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Przed Mszą św. rozpoczął się program ewangelizacyjny, który poprowadzili wspólnie: ks. Michał Krygier, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego kurii diecezjalnej we Włocławku oraz ks. Przemysław Pilarski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Animacjom muzycznie towarzyszył zespół ewangelizacyjny „Emmanuel” z Sieradza. Tuż po pantomimiczną scenę zmagań dobra ze złem o ludzką duszę przedstawiła grupa „Juventus Dei” z Łodzi.

O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Gębicki, biskup pomocniczy włocławski. Przy ołtarzu towarzyszyło mu niemal 60 kapłanów oraz 3 diakonów. Homilię do zgromadzonych w świątyni młodych ludzi wygłosił ks. Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży archidiecezji łódzkiej. W słowie nawiązał do dzisiejszej Ewangelii z dnia o powołaniu św. Mateusza cytując słowa „Pan Jezus nie przyszedł, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”. Mówił o tym, należy żyć w pokorze i szukać inspiracji w życiu innych ludzi. Zwrócił także uwagę na fakt, wszyscy, zwłaszcza młodzi, powinni pogłębiać swoją wiedzę poprzez katechezę, czytanie Pisma Świętego oraz uczestnictwo we Mszy św. A wszystko po to, aby nasza wiara byłą niezachwiana.

Wśród uczestników dzisiejszej pielgrzymki gimnazjalistów do Matki Bożej Licheńskiej był Nikolas Gruszczyński z Publicznego Gimnazjum im. Ireny Sendlerowej w Kramsku.
- „Jestem licheńskim parafianinem, więc często widzę bazylikę pełną ludzi. Jednak widok świątyni wypełnionej nastolatkami należy do rzadkości. Spotykamy się dziś w Licheniu po to, aby prosić Matkę Bożą Licheńską o pomoc w rozeznaniu dalszej drogi życiowej i wyborze szkoły średniej”powiedział nastolatek.  

Na zakończenie Mszy św. młodzież, poprzez wręczenie bukietu kwiatów, wyraziła wdzięczność biskupowi Gębickiemu za obecność i wspólną modlitwę. Głos zabrał także sam hierarcha, który podziękował młodym ludziom za tak liczne przybycie. Zachęcał  do dokonywania podobnych wyborów jak św. Mateusz, który po spotkaniu Jezusa postanowił pójść za nim.

Tuż przed końcem Mszy św. zostały poświęcone różańce, które otrzymał każdy gimnazjalista. Ponadto odczytano także akt zawierzenia młodzieży Matce Bożej Licheńskiej. Po Mszy św. uczniowie wraz ze swymi opiekunami udali się na wspólny posiłek przygotowany na palcu przed bazyliką.

Licheń Stary, 21 września 2016 r.    

 

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


3 sierpnia 2020
Poniedziałek
Naucz mnie, Panie, mądrych ustaw swoich

Pierwszy poniedziałek miesiąca

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Ojczyzny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet