Matka Boża Bolesna
podniesienie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

„Petardowa atmosfera” maturzystów z Kartuz w Licheniu

125 maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach (woj. pomorskie) przybyło do Lichenia. Okazją były rekolekcje, które przeżywali w Sanktuarium  (27-28.09).

- „W tym roku przywiozłem do Lichenia swego rodzaju „śmietankę”. Mówiąc to mam na myśli wiarę moich podopiecznych przeżywaną w głęboki sposób. Ta młodzież czuje co to rekolekcje i dlaczego biorą w mnich udział”powiedział pan Mirosław Lange, katecheta z kartuskiego liceum.

Pielgrzymka uczniów z Pomorza rozpoczęła się w poniedziałek, 26 września, w Częstochowie. Wówczas odbyła się pielgrzymka klas maturalnych diecezji pelplińskiej, z której pochodzą. Na Jasnej Górze z młodymi ludźmi spotkał się ordynariusz diecezji, bp Ryszard Kasyna. Dzień później przybyli do Lichenia, gdzie uczestniczyli w rekolekcjach korzystając z „petardowej atmosfery” panującej w Sanktuarium.
- „Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, że najważniejszym sanktuarium maryjnym w naszym kraju jest Częstochowa. Ale takiej atmosfery, spokoju i wyciszenia do modlitwy niestety tam nie ma, gdyż ciągle pojawiają się tam grupy pielgrzymkowe, nawet we wrześniu. W Licheniu natomiast o tej porze roku jest inaczejcicho, spokojnie. Teraz występują idealne warunki do przeżycia rekolekcji”dodał katecheta.
Jego zdaniem „wszyscy kochamy Matkę Bożą Częstochowską, ale pomodlić się przed jasnogórskim wizerunkiem w ciszy i skupieniu jest niezwykle trudno”.

Wczorajszy dzień uczniowie z Kartuz rozpoczęli od zwiedzania sanktuaryjnego kompleksu z przewodnikiem. Następnie uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym w kościele pw. św. Doroty połączonym z możliwością skorzystania ze spowiedzi świętej. Modlili się także w lesie grąblińskim oraz tamtejszym kościele poświęconym Matce Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych. Dzień zakończyli uczestnictwem we Mszy św. oraz Apelu Maryjnym w bazylice.

Uczniowie, którzy przybyli do Lichenia, mogli wykorzystać dany im czas na wyciszenie, modlitwę i zastanowienie się, w którą stronę pokierować swoje dalsze losy:
„Uważam, że należy świętować najważniejsze chwile w swoim życiu, a takową bez wątpienia będzie matura. Dlatego przyjechaliśmy tutaj z kolegami. Ponadto patrzymy na Boga nieco inaczejuważamy go za przyjaciela i to właśnie z nim chcemy świętować ważną chwilę. Mamy także nadzieję, że On pomoże nam w wyborze właściwej drogi”wyjaśniła Helena Bronk, uczennica klasy maturalnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach.

Wykorzystując możliwość przebywania w Wielkopolsce, uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili miejsca zwiane z kształtowaniem polskiej państwowościGniezno oraz Strzelno. W drodze powrotnej zatrzymali się także w Toruniu.  

Licheń Stary, 28 września 2016 r.             

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


3 sierpnia 2020
Poniedziałek
Naucz mnie, Panie, mądrych ustaw swoich

Pierwszy poniedziałek miesiąca

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Ojczyzny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet