Matka Boża Bolesna
18
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Beatyfikacja Jana Pawła II

Beatyfikacja Jana Pawła II jest wydarzeniem wyczekiwanym od kwietnia 2005 roku. Tuż po śmierci Jana Pawła II, na placu św. Piotra w Rzymie pojawili się pielgrzymi z napisami Santo subito, co znaczy Święty natychmiast. Gdy Benedykt XVI, już miesiąc po śmierci swego wielkiego Poprzednika, ogłosił rozpoczęcie Jego procesu beatyfikacyjnego wszyscy byli pełni radości.

Jedno z wydawnictw przygotowanych przez Sanktuarium specjalnie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II nosi właśnie taki tytuł: Santo subito.  Książeczkę tę otrzymają pielgrzymi odwiedzający apartamenty papieskie. W roku beatyfikacji Papieża–Polaka będą one otwarte począwszy od nocnego zwiedzania  30 kwietnia ( w godz. 23.00 – 4.00) aż do końca sierpnia, codziennie oprócz poniedziałków. Gospodarze przygotowali także pamiątkowe książeczki z myślami Błogosławionego. Otrzymają je osoby, które zdecydują się przyjechać do Sanktuarium  1 maja i wspólnie z innymi właśnie tutaj uczestniczyć w beatyfikacji Jana Pawła II. Tutaj możesz przeczytać dokładny program uroczystości dziękczynnych za beatyfikację Jana Pawła II w Licheńskim Sanktuarium.

W programie znalazł się czas na modlitwę i na zabawę. Uroczystości w Licheniu rozpocznie koncert chrześcijańskiego zespołu „40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach”. Jest to grupa o charakterystycznym brzmieniu, której utwory inspirowane są tekstami Pisma Świętego. O 23.00, w bazylice będzie można obejrzeć film o pielgrzymce Jana Pawła II do Lichenia. O północy w bazylice rozpocznie się dziękczynna Msza św.  Później nastąpi modlitewne czuwanie połączone ze świadectwami. Od 23.00 aż do 4.00, Gospodarze zapraszają do zwiedzania apartamentów papieskich. W nocy, z soboty na niedzielę, o 3.00 z bazyliki wyruszy procesja. Wierni udadzą się  do miejsca objawień Matki Bożej w Lesie Grąblińskim. O 5.30, w bazylice będzie można włączyć się do modlitwy Godzinkami ku czci Najświętszej Maryi Panny.

W bazylice i przed nią zostały ustawione telebimy, na których można będzie oglądać bezpośrednią transmisję Mszy św. beatyfikacynej  z Watykanu. Po transmisji, w bazylice, będzie sprawowana Msza św. dziękczynna za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Podczas tej Eucharystii zostaną użyte kielich i patena, które Jan Paweł II podarował Sanktuarium podczas swojej pielgrzymki w czerwcu 1999r.
Pozostałe Msze św. będą sprawowane:
Bazylika: 6.00, 7.30, 16.00, 18.00
Kościół św. Doroty: 8.30, 20.00,
Kościół Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w Lesie Grąblińskim: 8.00.

Na frontonie bazyliki zawisł już wizerunek Jana Pawła II.  Pierwszego maja, po transmisji Mszy św. beatyfikacyjnej z Watykanu, zostanie on uroczyście odsłonięty. Jest to zdjęcie Papieża z jednej z pielgrzymek do Polski. Uśmiechnięty Papież, z rękoma wyciągniętymi do góry w geście pełnym radości, wita pielgrzymów zmierzających do bazyliki.

W dolnej części bazyliki powstała kaplica błogosławionego Jana Pawła II. Zostanie ona poświęcona także 1 maja po Mszy św. dziękczynnej za jego beatyfikację, która rozpocznie się po zakończeniu transmisji. Znalazł się w niej  wizerunek Jana Pawła II namalowany przez artystę Wieńczysława Pyrzanowskiego. Do kaplicy przeniesiono także tron, na którym siedział Jan Paweł II podczas odprawiania nabożeństwa na schodach jeszcze budującej się bazyliki, 7 czerwca  1999 roku. Od 1 do 3 maja można w niej będzie zobaczyć kilka pamiątek po pielgrzymce Jana Pawła II do Matki Bożej Licheńskiej. 

W dolnym kościele, w kaplicy Całunu Turyńskiego, znajduje się także wystawa zdjęć z pielgrzymki Jana Pawła II do Lichenia. Miała ona miejsce w 1999 roku. Papież przebywał w Sanktuarium od 6 do 8 czerwca 1999 r.

Tutaj
możesz przeczytać więcej o pielgrzymce, przygotowaniach do niej, przeczytać homilię, którą wygłosił wtedy Papież i obejrzeć zdjęcia.
Watykan poinformował już, że ciało Jana Pawła II po beatyfikacji (od 5 maja) spocznie w Kaplicy Świętego Sebastiana. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, w którym poinformowała, że wspomnienie liturgiczne Jana Pawła II będzie obchodzone 22 października. Na razie kult Papieża może odbywać się tylko na szczeblu lokalnym. Wspomnienie liturgiczne będą mogły obchodzić tylko diecezja rzymska i diecezje polskie.

28.04.2011 r.

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


8 lipca 2020
Środa
Zawsze szukajcie Bożego oblicza

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7 - 16 lipca) - odwołana

14. Rowerowa Pielgrzymka ze Słońska - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)
 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających z błogosławieństwem
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet