Matka Boża Bolesna
23
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Międzynarodowe Warsztaty Fotograficzne
dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

Siedemdziesięciu  uczestników  I Międzynarodowych Warsztatów Fotograficznych dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie odwiedziło dziś Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.  Wycieczka do Lichenia była jednym z punktów  programu warsztatów, które odbywają się w Ośrodku Szkoleniowym w Wąsoszch.  

Tegoroczne warsztaty trwają od 14 do 19 czerwca. W ciągu pięciu dni osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym mogą zdobywać nowe umiejętności w sferze poznawczej, intelektualnej i społecznej, w tym praktyczne umiejętności z zakresu fotografii. Ponadto w trakcie trwania projektu doskonalenie zawodowe przechodzą instruktorzy, nauczyciele i animatorzy fotografii, którzy rozwijają kompetencje niezbędne do prowadzenia zajęć fotograficznych z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

Warsztaty są organizowane już od kilku lat. W tym roku po raz pierwszy jest to spotkanie międzynarodowe, gdyż biorą w nim udział Polacy, Czesi, Węgrzy i Słowacy. A wszystko dzięki Międzynarodowym Funduszu Wyszehradzkiemu, który dofinansował projekt:
„Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu organizuje od kilku już lat warsztaty dla osób niesprawnych intelektualnie. W 2006 roku takie warsztaty odbyły się przy współudziale licheńskiego sanktuarium. Ten sam program realizujemy w tym roku z tą tylko zmianą, że nasza baza mieści się w Ośrodku Szkoleniowym w Wąsoszach, a grupa osób uczestniczących w warsztatach jest grupą międzynarodową. Są to uczestnicy z czterech krajów grupy wyszechradzkiej, czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji” – powiedział Waldemar Nielipiński, animator kultury z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, koordynator warsztatów.  

W programie znalazło się 6 modułów: cyfrowa ciemnia, historia fotografii, do góry nogami, patrzę uważnie i doganiam swoje myśli, opowieść o drugim człowieku oraz tworzenie fotografii bez udziału aparatu. W trakcie zajęć uczestnicy mogą nauczyć się m.in. selekcji i oceny oraz podstaw komputerowej obróbki zdjęć. Samodzielnie wykonają projektor otworkowy, a wspólnie z instruktorem mają możliwość fotografowania skrzynkowym aparatem wielkoformatowym i wywoływania zdjęć.

Fotografia jest elementem arteterapii coraz częściej wykorzystywaną w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Robienie zdjęć wpływa na rozwój poznawczy i społeczny, kształtuje spostrzegawczość i umiejętność koncentracji uwagi, a także rozwija wrażliwość na otaczającą rzeczywistość.

Prace, które powstaną w trakcie trwania warsztatów, od września br. można będzie zobaczyć w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz w katalogu, w którym zostanie zamieszczone przynajmniej jedno zdjęcie każdego niepełnosprawnego uczestnika projektu. Zarówno wystawa jak i katalog  mają na celu przełamanie stereotypów społecznych dotyczących osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Licheń Stary, 16 czerwca 2011 r.

Waldemar Nielipiński, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


27 stycznia 2020
Poniedziałek
Zachowam wiecznie laskę dla Dawida

Wspomnienie dowolne  św. Anieli Merici, dziewicy

93. rocznica śmierci bł. Jerzego
Matulewicza,odnowiciela
Zgromadzenia Marianów

Międzynarodowy Dzień Pamięci
Ofiar Holokaustu

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
o godz 12.00 oprawa muzyczna Mszy św.w wykonaniu chóru Sursum Corda z Wilczyna
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Sm 5,1 1-7.10
Psalm responsoryjny: Ps 89
Ewangelia: Mk 3,22-30
realizacja LM Internet  LM Internet