Matka Boża Bolesna
m
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymka z Bydgoszczy zawitała do Lichenia

Pielgrzymi idący w pieszej pielgrzymce z Bydgoszczy do Częstochowy zawitali dziś przed południem do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, gdzie zatrzymali się na odpoczynek i posiłek. W 7. Bydgoskiej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę bierze udział ponad 800 osób.

Kilka minut po godzinie 11:00 pątnicy przekroczyli bramy licheńskiego sanktuarium. Jako pierwsza do Lichenia zawitała grupa Czerwono - Czarna i Błękitno - Czarna. Na schodach licheńskiej świątyni  pielgrzymów witał kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny.
Zaraz po wejściu do bazyliki pielgrzymi zajmowali miejsca w ławkach oraz wszędzie tam, gdzie było to możliwe, aby w modlitewnym skupieniu wziąć udział w południowej Mszy św.  Najświętszą Eucharystię koncelebrowali kapłani-opiekunowie poszczególnych grup.  W imieniu księży marianów, opiekunów licheńskiego wzgórza, pątników powitał kustosz senior, ks. Eugeniusz Makulski, mówiąc:
„Witam Was wszystkich przybyłych do tej świątyni na spotkanie z Chrystusem i Jego Najukochańszą Matką. Niech serca Wasze wypełni wielka radość i szczęście, że w ten piękny niedzielny dzień jesteście na tym świętym miejscu. Szczególne powitanie pragnę skierować do pobożnych pielgrzymów diecezji bydgoskiej, którzy podjęli się uczestniczyć w pielgrzymce z Bydgoszczy na Jasną Górę”.
 
Bydgoska Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jest organizowana po raz siódmy. Rokrocznie bierze w niej udział kilkaset osób z diecezji bydgoskiej. W tym roku na rekolekcje w drodze zdecydowało się ponad 800 osób. Jedną nich jest Justyna z Bydgoszczy:
„Jest to dla mnie wielkie doświadczenie jeśli chodzi o wytrwałość. Ja idę ze względu na swoje intencje. Wierzę, że jeśli dojdę na Jasną Górę, to będzie mi dane to, o co proszę. Czasami przychodzi chwila zwątpienia we własne siły, ale zawsze są obok wspaniali ludzie, którzy dobrym słowem pomagają przezwyciężyć wszelkie chwilowe słabości. Wtedy przychodzi taka pozytywna energia, dzięki której nie czuje się już zmęczenia i bólu i po prostu idzie się dalej. I to jest cudowne w pielgrzymowaniu”.  
 
Pielgrzymi w ciągu 10 dni przemierzą ponad 300  kilometrów. Najdłuższy etap, liczący 43  kilometry, mają już za sobą. Teraz średnio będą maszerować 25 kilometrów dziennie. Jak poinformował ks. Jacek Salwa, kierownik Bydgoskiej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę,  na szlak wyruszyło osiem grup z diecezji bydgoskiej. W Licheniu dołączyła jeszcze jedna grupa z Górki Klasztornej, której uczestnicy także pragną dotrzeć pieszo do Częstochowy, aby pokłonić się przed wizerunkiem Czarnej Madonny:             
„Rekolekcje w drodze, pielgrzymkowe, zawsze są związane z omadalniem różnych spraw związanych z życiem naszej diecezji, która przecież jest bardzo młoda, bo zrodziła przed siedmioma laty. Grupy pielgrzymkowe wychodzą z różnych miejsc. Każda grupa niesie intencje ludzi, którzy im te intencje powierzyli. Z drugiej strony mamy ze sobą kontakt przez stronę internetową, gdzie pielgrzymi przesyłają nie tylko pozdrowienia, ale także prośby o modlitwę w różnych sprawach związanych z codziennością ich życia. ” – dodał ks. Salwa.
 
Po Mszy św. w licheńskiej bazylice mniejszej pielgrzymi przeszli do starej części sanktuarium. Tam, nieopodal kościoła św. Doroty, oczekiwali już na nich licheńscy parafinie z bigosem i gorącą herbatą.  Po krótkim odpoczynku i posileniu się pątnicy wyruszyli w dalszą drogę. Dziś zatrzymają się na nocleg w pobliskim Kramsku, a jutro z samego rana wyruszą w dalszą drogę na pielgrzymkowym szlaku.  Do Częstochowy przybędą w następną niedzielę, tj. 31 lipca.
               
 Licheń Stary, 24 lipca  2011 r.  

Ks. Jacek Salwa, kierownik Bydgoskiej Diecezjalnej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet