Matka Boża Bolesna
p
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

XIX "Mityng pod gwiazdami" przeszedł do historii

Mityngi tematyczne na świeżym powietrzu, spotkania indywidualne z psychologami i terapeutami uzależnień, premiera książki o uzależnieniach wśród księży oraz wspólna Msza św. – to najważniejsze elementy zakończonych dziś 19. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych. Na popularny „Mityng pod gwiazdami ” do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej przyjechało kilkanaście tysięcy osób z Polski i zagranicy.

Tradycyjnie już licheńskie spotkania osób
uzależnionych odbywają się w ostatni weekend lipca. Nie inaczej było także i teraz. I choć trudno powiedzieć o tegorocznym spotkaniu, że odbyło się „pod gwiazdami”, to i tak ci, którzy zdecydowali się przyjechać do Lichenia nie żałowali swojej decyzji, gdyż - jak powiedział ks. Robert Krzywicki w przemówieniu inaugurującym tegoroczne spotkania - „nieważne jaka jest pogoda , czy jest słonecznie, pochmurno, czy świeci słońce, czy pada deszcz. Najważniejsza jest pogoda ducha i to, że chce się nam tu razem być, spotkać, modlić i mówić o swoich problemach”.

Hasłem tegorocznych Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych były słowa zaczerpnięte z roku liturgicznego „Od izolacji do relacji”. Mówią one o tym, iż jeśli człowiek uzależniony nie będzie chciał nawiązać relacji z innymi, nie będzie mógł wyjść z nałogu. Wyciągnięcie ręki do drugiego człowieka i wołanie o pomoc jest początkiem relacji interpersonalnych, które determinują początek leczenia i chęć zerwania z uzależnieniem.
I choć tegoroczne spotkanie nie odbyło się pod gwiazdami tylko pod chmurką, gdyż cały wczorajszy dzień i noc nad Licheniem unosiły się deszczowe chmury,  to i tak wszyscy wyjechali  zadowoleni i uśmiechnięci. A wszystko dlatego, że mogli tu spotkać  ludzi podobnych do siebie, którzy także mają problemy. Dzięki takim spotkaniom wiedzą, że nie są sami ze swoimi sprawami. Jedną z takich osób jest pan Andrzej z Warszawy:
„Pierwszy raz do Lichenia przyjechałem w 1998 roku. Jak zobaczyłem tą rzeszę ludzi to zrozumiałem, że można żyć bez alkoholu, a w ogóle w to wszystko nie wierzyłem. Piłem od najmłodszych lat. Alkohol towarzyszył mi przez całe życie. I z chwilą kiedy przestałem pić tu nikt się ze mnie nie zaśmiał. A w rodzinie, począwszy od rodzeństwa, a skończywszy na dzieciach i mojej żonie, wszyscy się ze mnie śmiali. A tu rozmawiałem z innymi i wierzyłem, że można przestać i dziś są tego efekty. Nie piję już od 14 lat. I uważam, że najlepszym lekarstwem jest drugi człowiek, gdyż w drugim alkoholiku mam odbicie swojej osoby”.

Wczoraj miała także miejsce premiera książki autorstwa Stanisława Zasady pt. „Wyznania księży alkoholików”. Jak sam tytuł wskazuje, autor poruszył niełatwy temat uzależnień wśród duchownych. Do  niedawna był to temat tabu, o którym mało się mówiło. Po lekturze można jednak stwierdzić, iż jest to temat tyleż aktualny, co prawdziwy:
„W Polsce alkoholizm to dość istotny problem. Dotyczy on nie tylko księży, gdyż pijący księża to tylko mały odsetek. W naszym kraju mamy 800 tysięcy alkoholików. Do tego trzeba jeszcze doliczyć ponad 2,5 mln ludzi pijących szkodliwie, nadużywających alkoholu. Oni jeszcze nie są alkoholikami, ale mogą się nimi stać. Moja książka jest pierwszą publikacją, która mówi o problemie alkoholizmu wśród duchownych. Sami księża alkoholicy wielokrotnie przyznawali się do swojego picia. Sam temat do niedawna był tematem tabu, ale teraz mówi się o nim coraz głośniej. Problem niewątpliwe był, ale jeszcze do niedawna nie było fachowej terapii. Dopiero od ok. 20 lat istnieją w Polsce ośrodki, w których można leczyć się z choroby alkoholowej” – powiedział Stanisław Zasada, autor książki.  

W trakcie całego wczorajszego dnia wszyscy, które zdecydowali się przyjechać do Lichenia, z pewnością nie mogli narzekać na nudę. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Psycholodzy i  terapeuci uzależnień  przeprowadzili kilkaset rozmów z ludźmi, którzy przyszli szukać pomocy. W trakcie mityngów można było usłyszeć świadectwa osób, które wyszły z nałogu i chcieli podzielić się z innymi drogą, jaką przeszli od wyalienowania do nawiązania relacji zarówno z Bogiem, jak i z drugim człowiekiem. Dla tych, którzy nie mieli tyle odwagi, lub przyjechali do Lichenia po to, aby „się rozejrzeć”, przygotowano stoiska z literaturą dotyczącą uzależnień.

Jak co roku Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, które jest organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych, przygotowało broszurę zatytułowaną „Mityng pod gwiazdami”. Znalazły się w niej świadectwa osób uzależnionych, które rozpoczęły terapię i nadal się leczą. W publikacji można także znaleźć tekst wyjaśniający dlaczego hasłem tegorocznego mityngu w Licheniu jest  zdanie „Od izolacji do relacji”.

Wieczorem o godzinie 19:00 wierni wypełnili
po brzegi licheńską bazylikę, aby wziąć udział we Mszy św. ze świadectwami. Najświętszej Eucharystii przewodniczył pasterz diecezji włocławskiej bp Wiesław Alojzy Mering. W koncelebrze uczestniczyli abp Jan Paweł Lenga oraz ks. Wojciech Kochański, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Koninie. W trakcie Mszy św. przy ołtarzu znajdowały  się relikwie bł. Jana Pawła II, które specjalnie na tę okazję do Lichenia przywiózł bp Mering. Odmówiono także litanię do bł. Jana Pawła II.
Po zakończeniu Mszy św. wierni udali się na dalszy ciąg mityngów, które trwały do 5 rano. 19. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe zakończyły się dziś rano Mszą św. sprawowaną w licheńskiej bazylice mniejszej o godzinie 7:30

Licheń Stary, 31 lipca 2011 r.

Stanislaw Zasada, autor książki WYZNANIA KSIĘŻY ALKOHOLIKÓW
Ks. Stanisław Kowalski, twórca Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych
Andrzej alkoholik z Warszawy
Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet