Matka Boża Bolesna
24
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Ostatnia droga śp. Ks. Ryszarda Kukiełki MIC

Dziś w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbył się pogrzeb śp. ks. Ryszarda Kukiełki, MIC. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli współbracia ze Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, rodzice i siostry zmarłego, parafianie z ostatniej parafii z zakopiańskiej Cyrhli oraz przyjaciele.

Mszy św. żałobnej przewodniczył abp Jan Paweł Lenga.
W koncelebrze uczestniczyło ponad 40 kapłanów na czele z przełożonym Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Pawłem Naumowiczem MIC.  

W swojej homilii kustosz licheńskiego
sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny MIC, wspominając śp. ks. Ryszarda, postawił pytanie, dlaczego Bóg powołał go do swojego Królestwa tak wcześnie.  Swoistą odpowiedź wskazał w słowach Ewangelii czytanej podczas Mszy św., wzywających do czujności i gotowości na śmierć, której dnia ani godziny nikt nie zna. Jak powiedział ks. kustosz, „tak właśnie stało się ze śp. Ks. Ryszardem, który, pomimo młodego wieku, odszedł do domu Ojca”.

Trumna z ciałem śp. ks. Ryszarda Kukiełki została odprowadzona na licheński cmentarz parafialny, gdzie – zgodnie z życzeniem zmarłego – została złożona do grobu na mariańskiej kwaterze.

Curriculum vitae
Ks. Ryszard Kukiełka MIC, s. Józefa i Janiny z.d. Dyniec, urodził się dnia 20 lutego 1957 roku w Zamościu. Tam też ukończył Szkołę Podstawową, a następnie Liceum. Po zdaniu matury studiował 3 lata na Politechnice Wrocławskiej.
W roku 1982 został przyjęty do Zgromadzenia Księży Marianów. Po odbyciu rocznego nowicjatu złożył pierwsze śluby w Skórcu dn. 8 września 1983r. Następnie rozpoczął studia w WSD Księży Marianów w Lublinie. W roku 1988, 26 sierpnia, w Elblągu złożył profesję wieczystą w naszym Zgromadzeniu. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1990r. z rąk biskupa Zbigniewa Kraszewskiego w Warszawie, w kościele MB Miłosierdzia na Stegnach. Po święceniach został skierowany do Skórca gdzie pełnił obowiązki katechety, wikariusza parafii i radnego domu.
W latach 1994-96 został wysłany na uniwersytet w Eichstätt w Niemczech dla nauki języka niemieckiego i odbycia kursu pastoralnego przygotowującego go do pracy w tym kraju.
W latach 1996-98 pracował w mariańskiej placówce w Vilgertshofen, gdzie pełnił obowiązki radnego domu, posługując duszpastersko również w okolicznych parafiach.
W roku 1998 został skierowany do naszego domu w Grzybowie. W latach 1999-2005 został przeniesiony do Stoczka Klasztornego, gdzie objął funkcje przełożonego i ekonoma domu, później również proboszcza tamtejszej parafii i kustosza Sanktuarium MB. Pokoju. Następnie przez rok posługiwał w sanktuarium maryjnym w Licheniu, kończąc jednocześnie pracę magisterską z teologii moralnej na KUL. Następnie został posłany jako duszpasterz do Grudziądza, do kościoła rektoralnego przy ul. Kościelnej. Podczas dwuletniej posługi w Grudziądzu odbył studia podyplomowe na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zakończone uzyskaniem licencjatu z teologii.
Od roku 2008 pełnił funkcję proboszcza parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Zakopanem-Cyrhli.
Od ponad roku zmagał się z chorobą nowotworową gorliwie wypełniając swoje obowiązki duszpasterskie.
Ks. Ryszard Kukiełka zmarł w nocy 12 października, w szpitalu w Rabce w 54. roku życia, 28. roku powołania zakonnego i 21. roku kapłaństwa. Niech Bóg da mu wieczny pokój.

15 października 2011 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


22 października
Wtorek

Wspomnienie obowiązkowe
św. Jana Pawła II, papieża
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dzieci: 15.30
Różaniec dla dorosłych: 16.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Halka, Filip, Przybysław
 
Zwykły okres liturgiczny
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 5, 12. 15b. 17-19. 20b-21
Psalm: Ps 40 (39), 7-8a. 8b-10. 17 (R.: por. 8a i 9a)
Ewangelia: Łk 12, 35-38
realizacja LM Internet  LM Internet