Matka Boża Bolesna
Główka1 nenufary
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Wolontariat a dojrzałość chrześcijańska


„Wolontariat a dojrzałość chrześcijańska” to spotkanie formacyjno-szkoleniowe dla wolontariuszy hospicyjnych, które od piątku trwa w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. W trakcie wykładów ludzie, którzy na co dzień stykają się z nieuleczalnie chorymi w ośrodkach opieki paliatywnej, dzielą się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i zdobytą wiedzą, aby w jeszcze pełniejszy sposób pomagać pacjentom w ostatnich chwilach ich ziemskiego życia.

Licheńska konferencja odbywa się już po raz czwarty. Każdego roku organizatorzy starają się, aby spotkaniu wolontariuszy z całego kraju towarzyszył jeden konkretny temat. W tym roku jest nim hasło „Wolontariat a dojrzałość chrześcijańska”:
„Taki temat wziął się z kilku powodów. Po pierwsze rok 2011 jest obchodzony jako Europejski Rok Wolontariatu. Jest to pewna inspiracja, ale także i doświadczenie tego, że często w świecie współczesnym wolontariat jest trochę inaczej rozumiany niż pokazuje to Ewangelia, która wzywa do dojrzałości, do pójścia za Chrystusem. Często wolontariat jest promowany jako zaangażowanie, które daje profity, dyplomy, punkty. Jest to oczywiście ważne, jednak chodzi nam przede wszystkim o to, aby zobaczyć ten głębszy aspekt pracy wolontaryjnej, gdzie poświęcając swój czas możemy bezinteresownie pomóc tym, którzy sami już o siebie nie mogą zadbać” – powiedział ks. Andrzej Dziedziul MIC z warszawskiego Hospicjum Domowego Księży Marianów.

Osoby, które pragną poświęcić swój czas dla innych zostając wolontariuszami, często robią to z różnych powodów:
„To, nad czym tu rozważamy w trakcie tej konferencji, to dostrzeżenie różnych motywacji zarówno dla pracowników hospicjów, jak i wolontariuszy. Są motywacje związane z dowartościowaniem samego siebie, przychodzą także członkowie rodzin, którzy zaznali czegoś dobrego w tych trudnych sytuacjach i chcą cos zrobić dla innych. Generalnie jest to grupa ludzi, która nie widzi w śmierci tylko i wyłącznie klęski, ale postrzega ją jako nieodłączny element życia i przejście do lepszego świata” – dodał ks. Dziedziul.  

W trakcie wykładów wolontariusze uczą się, w jaki sposób pozytywnie myśleć i mówić o hospicjum. Dla wielu osób słowo „hospicjum” kojarzy się jednoznacznie negatywnie, jako miejsce, gdzie umierają ludzie. Należy jednak pamiętać, iż jest to przede wszystkim miejsce, gdzie ludzie nieuleczalnie chorzy mogą znaleźć pomoc w cierpieniu fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Jest to miejsce, gdzie pacjenci żyją, gdzie rozmawiają i uśmiechają się, gdzie mogą w godnych warunkach przygotować się na to, co prędzej czy później spotka każdego człowieka.

W licheńskiej konferencji bierze udział ponad 120 wolontariuszy z 24 hospicjów działających na terenie Polski oraz przedstawiciele z pierwszego hospicjum w Wilnie.  

W Polsce funkcjonuje ok 350 hospicjów (publicznych i niepublicznych) prowadzonych przez stowarzyszenia, fundacje, stowarzyszenia zakonne, Caritas. Są to: poradnie medycyny paliatywnej, hospicja domowe, oddziały medycyny paliatywnej, hospicja stacjonarne oraz zespoły opieki domowej dla dzieci.

Licheń Stary, 23 października 2011 r.                  

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


2 czerwca 2020
Wtorek
Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką

 

41. rocznica pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny

Dzień modlitw za Ojczyznę o duchową odnowę

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Kościoła
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Wieczór uwielbienia:
19.00 Msza Święta
21.00 Apel Maryjny

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet