Matka Boża Bolesna
Główka28 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Wolontariat a dojrzałość chrześcijańska


„Wolontariat a dojrzałość chrześcijańska” to spotkanie formacyjno-szkoleniowe dla wolontariuszy hospicyjnych, które od piątku trwa w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. W trakcie wykładów ludzie, którzy na co dzień stykają się z nieuleczalnie chorymi w ośrodkach opieki paliatywnej, dzielą się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i zdobytą wiedzą, aby w jeszcze pełniejszy sposób pomagać pacjentom w ostatnich chwilach ich ziemskiego życia.

Licheńska konferencja odbywa się już po raz czwarty. Każdego roku organizatorzy starają się, aby spotkaniu wolontariuszy z całego kraju towarzyszył jeden konkretny temat. W tym roku jest nim hasło „Wolontariat a dojrzałość chrześcijańska”:
„Taki temat wziął się z kilku powodów. Po pierwsze rok 2011 jest obchodzony jako Europejski Rok Wolontariatu. Jest to pewna inspiracja, ale także i doświadczenie tego, że często w świecie współczesnym wolontariat jest trochę inaczej rozumiany niż pokazuje to Ewangelia, która wzywa do dojrzałości, do pójścia za Chrystusem. Często wolontariat jest promowany jako zaangażowanie, które daje profity, dyplomy, punkty. Jest to oczywiście ważne, jednak chodzi nam przede wszystkim o to, aby zobaczyć ten głębszy aspekt pracy wolontaryjnej, gdzie poświęcając swój czas możemy bezinteresownie pomóc tym, którzy sami już o siebie nie mogą zadbać” – powiedział ks. Andrzej Dziedziul MIC z warszawskiego Hospicjum Domowego Księży Marianów.

Osoby, które pragną poświęcić swój czas dla innych zostając wolontariuszami, często robią to z różnych powodów:
„To, nad czym tu rozważamy w trakcie tej konferencji, to dostrzeżenie różnych motywacji zarówno dla pracowników hospicjów, jak i wolontariuszy. Są motywacje związane z dowartościowaniem samego siebie, przychodzą także członkowie rodzin, którzy zaznali czegoś dobrego w tych trudnych sytuacjach i chcą cos zrobić dla innych. Generalnie jest to grupa ludzi, która nie widzi w śmierci tylko i wyłącznie klęski, ale postrzega ją jako nieodłączny element życia i przejście do lepszego świata” – dodał ks. Dziedziul.  

W trakcie wykładów wolontariusze uczą się, w jaki sposób pozytywnie myśleć i mówić o hospicjum. Dla wielu osób słowo „hospicjum” kojarzy się jednoznacznie negatywnie, jako miejsce, gdzie umierają ludzie. Należy jednak pamiętać, iż jest to przede wszystkim miejsce, gdzie ludzie nieuleczalnie chorzy mogą znaleźć pomoc w cierpieniu fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Jest to miejsce, gdzie pacjenci żyją, gdzie rozmawiają i uśmiechają się, gdzie mogą w godnych warunkach przygotować się na to, co prędzej czy później spotka każdego człowieka.

W licheńskiej konferencji bierze udział ponad 120 wolontariuszy z 24 hospicjów działających na terenie Polski oraz przedstawiciele z pierwszego hospicjum w Wilnie.  

W Polsce funkcjonuje ok 350 hospicjów (publicznych i niepublicznych) prowadzonych przez stowarzyszenia, fundacje, stowarzyszenia zakonne, Caritas. Są to: poradnie medycyny paliatywnej, hospicja domowe, oddziały medycyny paliatywnej, hospicja stacjonarne oraz zespoły opieki domowej dla dzieci.

Licheń Stary, 23 października 2011 r.                  

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


22 października
Wtorek

Wspomnienie obowiązkowe
św. Jana Pawła II, papieża
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dzieci: 15.30
Różaniec dla dorosłych: 16.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Halka, Filip, Przybysław
 
Zwykły okres liturgiczny
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 5, 12. 15b. 17-19. 20b-21
Psalm: Ps 40 (39), 7-8a. 8b-10. 17 (R.: por. 8a i 9a)
Ewangelia: Łk 12, 35-38
realizacja LM Internet  LM Internet