Matka Boża Bolesna
Główka 22 Bazylika z parkingu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Relikwie Jana Pawła II w Licheniu

Relikwie pierwszego stopnia . Jana Pawła II zostaną uroczyście wprowadzone do licheńskiej bazyliki mniejszej Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej 1-go maja, w pierwszą rocznicę beatyfikacji papieża-Polaka. Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski.

. Jan Paweł II był człowiekiem, który swoim charyzmatem i niebanalną osobowością potrafił kształtować postawy ludzi i zjednywać ich do siebie. W trakcie swojego pontyfikatu odwiedził wszystkie kontynenty, odbył ponad 100 pielgrzymek i spotkał się z dziesiątkami milionów wiernych. Zbliżał ich do Boga podkreślając, że życie jest darem, z którego trzeba umiejętnie korzystać. Na Jego pielgrzymim szlaku znalazło się także Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym. Jak mówi ks. Sławomir Homoncik z licheńskiej wspólnoty zakonnej Księży Marianów, decyzja Ojca Świętego by przyjechać do tak małej miejscowości była i jest ogromnym zaszczytem:
„Ojciec Święty Jan Paweł II był w Licheniu w 1999 roku. W minionym roku w naszym sanktuarium została poświęcona kaplica ku Jego czci. Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby, aby w tej kaplicy znajdowały się Jego relikwie. I stąd ta inicjatywa, by te relikwie sprowadzić do naszego sanktuarium, by pielgrzymom, którzy to sanktuarium odwiedzają, przez obecność relikwii . Jana Pawła II, dać zachętę do zagłębiania się w przesłanie, jakie niósł Jan Paweł II.”  

Po Eucharystii o godz. 12:00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczykrelikwie znajdą swoje stałe miejsce w kaplicy poświęconej . Janowi Pawłowi II. Jest ona usytuowana w dolnej części licheńskiej światyniKaplica została poświęcona w ubiegłym roku, w dzień beatyfikacji papieża-Polaka. Znajdują się w niej pamiątki po . Janie Pawle II: obraz przedstawiający papieża-Polaka oraz tron papieski, na którym zasiadał podczas swojej wizyty w Licheniu w 1999 roku. Ponadto w specjalnej, oszklonej witrynie znajduje się czerwona piuska kard. Karola Wojtyły, biała piuska papieża Jana Pawła II, kielich mszalny podarowany przez Ojca Świętego licheńskiemu sanktuarium oraz kawałek płótna z papieskiej sutanny. Od 1-go maja wierni będą mogli także pomodlić się przed relikwiami . Jana Pawła II – będzie to kilka kropel Jego krwi.  

W licheńskim sanktuarium znajduje się wiele pamiątek związanych z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II. W nawie głównej licheńskiej bazyliki, z prawej strony Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej, umieszczono różaniec z pereł podarowany Sanktuarium przez Papieża w trakcie wizyty w 1999 roku. Tuż przed bazyliką Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej znajduje się okazały pomnik. Przedstawia dwie postaciOjca Świętego oraz ks. Eugeniusza Makulskiego, budowniczego licheńskiej bazyliki, który wręcza Ojcu Świętemu makietę świątyni będącej wotum narodu polskiego za dwa tysiące lat chrześcijaństwa. W starej części sanktuarium znajduje się dom papieski, w którym mieszkał Jana Paweł II w trakcie swojej wizyty w Licheniu. W pokojach pozostały nienaruszone oryginalne meble, z których korzystał Papież. Obecnie jest tam muzeum, w którym Księża Marianie gromadzą pamiątki po Janie Pawle II podarowane przez wiernychokolicznościowe wydania znaczków, monety kolekcjonerskie, książki, publikacje drukowane i audiowizualne i wiele innych eksponatów.  

W najbliższym czasie apartamenty papieskie będą otwarte dla zwiedzających w rocznicę beatyfikacja Jana Pawła II, tj. 1-go maja. Wstęp do nich jest bezpłatny.

Licheń Stary, 26 kwietnia 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet