Matka Boża Bolesna
Główka 21 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Lipcowa oaza chorych

Od soboty, 30-go czerwca, w licheńskim sanktuarium 101 osób uczestniczy w tzw. „oazie chorych”. W przeciągu dwóch tygodni osoby schorowane, starsze oraz z upośledzeniem ruchowym będą odpoczywać i modlić się na licheńskim wzgórzu. Towarzyszą im wolontariusze, którzy poświęcają swój wolny czas i każdego dnia służą pomocą w trakcie pobytu w sanktuarium.

Spacerując alejkami Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu można zaobserwować osoby poruszające się na wózkach. W lipcu ich liczba znacząco wzrasta. Wszystko za sprawą organizowanych od ponad 30-tu lat spotkań dla osób chorych i niepełnosprawnych pod nazwą „oaza chorych”:
„Nazywamy to też jako wczasorekolekcje, gdyż elementy religijne przede wszystkim, ale i odpoczynku, relaksu.” – powiedział ks. Tomasz Bartczak, organizator spotkania.

Każdego dnia uczestnicy oazy biorą udział we Mszy św. oraz konferencji przygotowanej pod kątem jednego tematu. Po spotkaniu ogólnym następuje czas rozmów w mniej licznych grupach. Nie może oczywiście zabraknąć czasu wolnego, kiedy to wolontariusze ze swoimi podopiecznymi mogą spacerować po terenie sanktuarium i cieszyć się letnią wakacyjną pogodą. Pod koniec dnia wszyscy spotykają się na „pogodnych wieczorkach”, w trakcie których każdy może zaprezentować swoje zdolności wokalne. Zdaniem ks. Bartczaka niezwykle istotnym elementem, który występuje każdego dnia, jest wspólnota stołu. Wspólne posiłki przygotowywane przez kucharkę przy udziale młodzieży, a następnie spożywane wspólnie jednoczą grupę i dają wszystkim wiele radości.

Nie udałoby się zorganizować i przeprowadzić takiego spotkania bez udziału wolontariuszy, ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój prywatny czas dla innych nie licząc na nic w zamian. Jedną z takich osób, która już od 6 lat włącza się w to dzieło miłosierdzia, jest Kinga Wiśniewska z Radziejowa, tegoroczna maturzystka. W miniony piątek poznała wyniki pisemnej matury, a w sobotę była już w Licheniu. Jak sama przyznaje namówiła do tego koleżanka:
„Zanim zaczęłam przyjeżdżać na „oazę” pracowałam w radziejowskim hospicjum. Tam zajmowałam się chorymi i niepełnosprawnymi osobami i widziałam, że to co robię, jest dobre, ponieważ tacy ludzie potrzebują opieki. Koleżanka powiedziała mi o „oazie” i stwierdziła, że nadawałabym się. Przyjechałam i zobaczyłam, że jest to naprawdę cudowne miejsce, ponieważ nie tylko my pomagamy tym osobom, ale możemy także się od nich uczyć. My im pomagamy w sposób fizyczny, ale poprzez ich doświadczenie, poprzez krzyż, który oni dźwigają, możemy wiele korzystać i czerpać z ich bogactwa i doświadczenia.”

Ważnym elementem „oazy chorych” także spotkania w małych grupach dyskusyjnych:
„Wszystko to, o czym się mówi w homilii, na kazaniu, czy na konferencji przygotowanej przez kleryków, później ma swoje echo w czasie spotkań w grupach, gdzie można porozmawiać, podzielić się swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami.” – wyjaśnił ks. Bartczak.

Jak dodał duchowny tegoroczna „oazazgromadziła w większości osoby z Konina i okolic, jednak w spotkaniu uczestniczą także chorzy spoza Wielkopolski, m.in. z Bydgoszczy, Nowego Tomyśla, Łodzi czy Siedlec.  
Licheńskie spotkania oazowe adresowane do osób niepełnosprawnych, dla których dwa tygodnie spędzone w sanktuarium często jedyną szansą na wyrwanie się z domów, czy też z placówek pomocy społecznej.

Tegoroczne spotkanie potrwa do piątku, 13-go lipca. Dzień później rozpocznie się druga tura „oazy chorych”, tym razem adresowana do osób z diecezji włocławskiej. Uczestnicy „oazy” mieszkają w gościnnych progach sanktuaryjnego Domu Pielgrzyma „Betania”.

Licheń Stary, 03 lipca 2012 r.

Ks. Tomasz Bartczak, oaza chorych

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet