Matka Boża Bolesna
Róża do topki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zabezpieczanie obiektów sakralnych i muzealnych  – konferencja
 

Jak należycie zabezpieczyć kościół, muzeum oraz inne miejsca, w których zgromadzone dobra kultury i dziedzictwa narodowego? W jaki sposób zastosować nowoczesne technologie do ochrony miejsc kultu? Jaki rodzaj zabezpieczenia należy dopasować do danego miejsca? Na te i wiele innych pytań postarają się udzielić odpowiedzi prelegenci podczas konferencji nt. zabezpieczania świątyń i obiektów muzealnych, która w przyszłym tygodniu odbędzie się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Konferencja jest adresowana przede wszystkim do proboszczów parafii znajdujących się na terenie miasta Konina oraz powiatu konińskiego. Wśród zaproszonych gości znajdą się także burmistrzowie oraz wójtowie miast i gmin z tegoż powiatu. A wszystko w trosce o ochronę drogocennych zabytków, które nierzadko znajdują się w świątyniach i nie zawsze należycie chronione przed ewentualnym zniszczeniem lub kradzieżą.

Pomysłodawcą oraz głównym organizatorem szkolenia jest Komenda Miejska Policji w Koninie przy współudziale Domu Zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym:
„Sanktuarium Maryjne w Licheniu jest jednym z największych sanktuariów w Europie i świecie. Wymaga stałej ochrony i monitoringu. Ze względu na swój charakter jesteśmy zainteresowani wykorzystaniem nowoczesnych technologii do zabezpieczania obiektów sakralnych. Temu ma służyć m.in. konferencja organizowana w naszym Sanktuarium we współpracy z Komendą Miejską Policji w Koninie.” – wyjaśnił ks. Krzysztof Jędrzejewski, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej.

Podczas konferencji jej uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi systemami zabezpieczeń kompleksów świątynnych. Specjaliści wyjaśnią jak właściwie należy dobierać zabezpieczenia do konkretnej świątyni oraz w których miejscach należy instalować urządzenia, aby były skuteczne nie przeszkadzając jednocześnie wiernym w modlitewnym skupieniu.

W szkoleniu weźmie udział m.in. inż. Alojzy Pawelczak, rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. zabezpieczeń obiektów muzealnych i sakralnych, który przybliży zgromadzonym tematykę  zabezpieczania obiektów sakralnych. Nie zabraknie także studium przypadków związanych ze zdarzeniami przestępczymi dotyczącymi tychże obiektów. Natomiast przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej przybliży tematykę związaną z zabezpieczeniem przeciwpożarowym świątyń i muzeów.

Konferencja pt. „Zabezpieczanie obiektów sakralnych i muzealnych oraz dóbr kultury w nich zgromadzonych” odbędzie się w najbliższą środę, 14 listopada, w Domu Pielgrzyma ARKA w Licheniu Starym.     
 
Licheń Stary, 09 listopada 2012 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 grudnia 2019
Czwartek
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy

Wspomnienie dowolne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
7.30 Msza św. roratnia
18.00 w intencji zanoszonych do Boga za wstawiennictwem
św. Stanisława Papczyńskiego
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
7.00 Msza św. roratnia
15.30 Msza św. roratnia dla dzieci
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
17.30 Nabożeństwo do św. Stanisława Papczyńskiego

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Okres liturgiczny: II tydzień Adwentu
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 41,13-20
Psalm responsoryjny: Ps 145, 1. 9-13
Ewangelia: Mt 11, 11-15
realizacja LM Internet  LM Internet