Matka Boża Bolesna
Clipboard02
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Konwent prowincjalny Zgromadzenia Księży Marianów

30 przełożonych domów zakonnych z Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów obraduje w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Podczas kilkudniowego spotkania ojcowie konwentualni omawiają bieżące sprawy związane ze zgromadzeniem  oraz określają najważniejsze zadania, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć w trwającym od października  ROKU WIARY.

Jak co roku w listopadzie przełożony Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Paweł Naumowicz MIC, zaprosił do licheńskiego sanktuarium kilkudziesięciu księży, którzy reprezentują rodzimą mariańską prowincję. W tym roku to przełożeni domów zakonnych z Polski, Białorusi, Anglii, Niemiec, Czech, Słowacji i Kazachstanu. Jest wśród nich także magister nowicjatu mariańskiego zgromadzenia.

Tematem tegorocznych obrad jest refleksja nad  miejscem mariańskiego zgromadzenia we współczesnym Kościele oraz w którą stronę zgromadzenie powinno podążać, aby realizować charyzmaty nakreślone przez założyciela, o. Stanisława Papczyńskiego, naśladując jednocześnie osobę Jezusa Chrystusa:
„Próbujemy, i ze względu na ROK WIARY, i przyglądając się dokumentom Kościoła i znakom czasu, zobaczyć, jaka jest kondycja naszej prowincji i co ewentualnie mielibyśmy robić. To, co wychodzi nam rzeczywiście dobrze w tej refleksji, to fakt, że zanim podejmiemy jakieś nowe zadania czy wyzwania, to najpierw my sami musimy jeszcze bardziej przylgnąć do Chrystusa i z nim się zjednoczyć.” – wyjaśnił ks. Paweł Naumowicz MIC, przełożony Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księzy Marianów.

Ojcowie konwentualni dyskutowali także o prorockim znaku ślubów zakonnych. Zastanawiali się m.in. nad tym, na ile przeżywanie ślubów zakonnych składanych przez Marianów, a więc czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, jest w dzisiejszych czasach prorockie, pobudzające, ożywcze i radosne zarówno dla samych zakonników, jak i osób, wśród których pełnią swoją posługę duszpasterską.  

„To, co mnie bardzo ucieszyło, to świadectwo wielu braci bardzo mocnego utożsamiania się ze Zgromadzeniem Księży Marianów, takiej pewności, że to jest moje miejsce, mój dom i moje najważniejsze centrum życia”dodał ks. Naumowicz.

W powyższym aspekcie ważne jest także naśladowanie samego Jezusa Chrystusa, jako najwyższego kapłana, który nawet siebie nie oszczędził i oddał swoje życie za tych, których najbardziej ukochał, czyli wszystkich ludzi. Zdaniem ks. Naumowicza, aby móc wypełniać chrystusowy testament kapłani z mariańskiego zgromadzenia muszą najpierw przyjąć Jego myśli i uczucia jako swoje, a gdy tak już się stanie, wówczas mogą zastanowić się, jaki kierunek obrać prowadząc duszpasterstwo i głosząc Dobrą Nowinę.

Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym męskim zakonem założonym w Polsce. Ufundowane przez . o. Stanisława Papczyńskiego w 1673 roku prowadzi pracę duszpasterską zgodnie ze swoimi charyzmatami, do których należą: szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia NMP, modlitwa za zamarłych cierpiących w czyśćcu oraz szeroko pojęta działalność duszpasterska, misyjna, wydawnicza i naukowa.  

Licheń Stary, 21 listopada 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


8 lipca 2020
Środa
Zawsze szukajcie Bożego oblicza

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7 - 16 lipca) - odwołana

14. Rowerowa Pielgrzymka ze Słońska - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)
 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających z błogosławieństwem
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet