Matka Boża Bolesna
Główka42 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Motocykliści rozpoczęli sezon letni

Ponad dwa tysiące motocykli przyjechało dziś, 28-go kwietnia, do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. U stóp licheńskiej Pani właściciele „mechaniczni rumaków” postanowili rozpocząć tegoroczny sezon motocyklowy poprzez uczestnictwo w I Ogólnopolskim Otwarciu Sezonu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych.

Pierwsi miłośnicy jazdy na dwóch kołach do Lichenia przyjechali już wczoraj. Dziś natomiast od samego rana zaczęli się gromadzić na parkingu przy ul. Toruńskiej (tzw. lotnisko).
Zdaniem Mariana Sulerza z Klubu Knight Riders z Łodzi było kilka powodów, dla których tegoroczne rozpoczęcie sezonu motocyklowego zostało zorganizowane w Licheniu:
"Pierwszą przesłanką było to, że Licheń jest bardziej w centrum Polski niż którekolwiek z miejsc, w których takie sanktuaria". Jak dodał w latach ubiegłych podobne zloty odbywały się w Częstochowie, jednak dystans, jaki mieli do pokonania motocykliści jadący np. z północy kraju sprawiał, że podjęto decyzje o zorganizowaniu zlotu w Licheniu, gdzie wszyscy będą mieli do pokonania podobne odległości. Wyraził także nadzieję na organizowanie podobnych zlotów kolejnych latach.

Wśród motocykli, które można było podziwiać dzisiejszego dnia w Licheniu bezapelacyjnie królowała marka Harley Davidsown. Dostrzec można także było Hodny, Kawasaki, Ducati czy Yamahy. Nie zabrakło zabytkowych Junaków, Urali, a także małolitrażowych Rometów, WSK, MZ czy poczciwych Komarów.
Jednak najważniejsza, zdaniem organizatorów, jest możliwość spotkania się miłośników motocykli i propagowanie tego wspaniałego sportu. Wśród uczestników zlotu był pan Krzysztof Białek, prezydent klubu Knight Riders z Łodzi, którego motocykl wyróżniały spośród innych wspaniałe husarskie skrzydła:
"My nawiązujemy do tradycji husarskiej. Zresztą sama nazwa nasza Knight Riders, czyli rycerze na motorach, mówi wiele. Kultywujemy tradycję husarstwa polskiego, Jesteśmy mundurowymi motocyklistami dlatego w ten sposób mój motocykl ubrałem".

O godz. 12:00 uczestnicy zlotu wzięli udział we mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego sanktuarium. Po zakończeniu mszy św. księża marianie udali się na parking, aby pobłogosławić wszystkie motocykle oraz uczestników zlotu na nowy sezon jazdy. Błogosławieństwa dokonali w dość nietypowy sposób - kropiąc zgromadzonych na parkingu wodą święconą z motocykli okrążających parking.

Oprócz jednośladów do Lichenia przybyli także miłośnicy samochodów zabytkowych. Przed licheńską bazyliką można było podziwiać prawdziwe okazy epoki PRL-u - Warszawy, Syrenki, Fiaty 125 i 126p. Nie zabrakło także zagranicznych aut takich jak Wołgi, Volkswageny Garbusy, Skody czy Mercedesy.

Dla pana Jana Guzickiego, członka klubu Knights Riders z Łodzi, oprócz jazdy na motocyklu, pasją także stare zabytkowe auta. Na licheński zjazd przyjechał jednym z nich - Warszawą 223, który dawniej służył jako radiowóz Milicji Obywatelskiej:
"Taki pomysł mi przyszedł do głowy. Jeżdżę w klubie motocyklowym Knights Riders. Kolega ma dużego fiata jako radiowóz. Warszawkę miałem, więc zrobiłem jako radiowóz MO i strzeliłem w dziesiątkę. Fajna rzecz".

I Ogólnopolski Otwarcie Sezonu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych zorganizował klub motocyklowy Knight Riders z Łodzi przy współudziale Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Szczególne podziękowania organizatorzy składają na ręce konińskiej policji za pomoc w logistycznym zabezpieczeniu spotkania.

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


19 września
Czwartek
 
Wspomnienie dowolne św. Januarego,
biskupa i męczennika
 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny  nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40
Nabożeństwo ku czci 
św.o. Stanisława Papczyńskiego: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Konstancja, January
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 4,12-16  
Psalm responsoryjny: Ps 111  
Ewangelia: Łk 7,36-50
realizacja LM Internet  LM Internet