Matka Boża Bolesna
n
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymi ze Strzelna zatrzymali się w Licheniu
podążając na Jasną Górę

Kolejna grupa pielgrzymów zmierzających do Częstochowy przybyła do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Tym razem byli to pątnicy ze Strzelna idący w XXX jubileuszowej Promienistej Pielgrzymce diecezji gnieźnieńskiej na Jasną Górę.

Pielgrzymi w Licheniu pojawili się wczoraj, 30-go lipca, w późnych godzinach południowych. Przed bazyliką Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej pątników powitał ks. kustosz Wiktor Gumienny błogosławiąc i kropiąc ich wodą święconą. Zachęcał do wykorzystania czasu, który mają do dyspozycji w Licheniu na modlitwę i odpoczynek.

Jak wyjaśnił Daniel Konowalik, organizator pielgrzymki, Licheń od samego początku jej istnienia był miejscem, gdzie wędrowcy zatrzymywali się na postój i nocleg. Tak zostało do dziś. W tym roku pielgrzymi także skorzystali z noclegu w miejscowej szkole podstawowej oraz z gościnności licheńskich parafian, którzy wraz z proboszczem, ks. Stanisławem Kosiorowskim, przygotowali dla nich kolację.

Pielgrzymi ze Strzelna wyszli w niedzielę, 28-go lipca. Plan marszu zakłada pokonywanie od kilkunastu do nawet 40 km dziennie. Dzisiejszy marsz, z racji temperatur dochodzących do 34 stopni Celsjusza, był dla pielgrzymów wyjątkowo trudny:
„Pijemy dużo wody, mamy całe zaplecze medyczne także w trasie. Staramy się tego pilnowaćszczególnie młode osoby, aby wszyscy mieli nakrycia głowy, kremy z filtrem, które chronią, żeby szczęśliwie wszyscy  mogli do końca naszej pielgrzymki dojść”dodał Daniel Konowalik.


Osobą, która mogłaby się pokusić o napisanie książki o strzeleńskiej pielgrzymce, jest 76-letnia pani Czesława Paczkowska, która w pielgrzymce uczestniczy 20. raz:
„Kiedyś marzyłam, żeby iść do Częstochowy na pieszo. Jak miałam 50 lat syn mi mocno zachorował i powiedziałam na kolanach, ale zajdę. I rzeczywiście zaszłamOd tego czasu dwadzieścia razy szłam”wyjaśniła.
Ze względu na stan zdrowia pani Czesława nie uczestniczy w pielgrzymce w pełnym wymiarze. Pomaga w przygotowaniu posiłków dla pielgrzymów. Jednak pewne odcinki stara się pokonać pieszo o własnych siłach.  

Wśród pielgrzymów idących w pielgrzymce na Jasną Górę państwo Alicja i Piotr Jackowscy. Podążają wraz ze swoją półtoraroczną córką Zosią. Zdaniem pani Alicji, która piesze pielgrzymowanie rozpoczęła w wieku 6 lat, wyprawa z tak małym dzieckiem jest dla niej i męża sporym wyzwaniem:
„My corocznie pielgrzymowaliśmy do Częstochowy. Urodziła nam się córka i w ten tryb naszego życia wdrażamy. Idzie się dość trudno – to jest wyzwanie. Idziemy pierwszy raz, ale mam nadzieję, że dotrzemy”wyjaśniła.

W tegorocznej pielgrzymce uczestniczy 88 osób. Pielgrzymi w sumie mają do pokonania 265 km. Pielgrzymka Promienista ze Strzelna jest  jedną z wielu pielgrzymek archidiecezji gnieźnieńskiej. Zgodnie z tradycją zainicjowaną przez ks. Tomasza Petę, obecnie arcybiskupa metropolitę Astany w Kazachstanie, poszczególne grupy (kolorowe i promieniste) niosą małe fragmenty krzyża. Gdy już wszystkie grupy spotkają się, składają poszczególne kawałki w jedność i wraz z powstałym krzyżem wchodzą na Jasną Górę jako jedna pielgrzymka z gnieźnieńskiej archidiecezji.
Pielgrzymi do celu swojej wyprawy dotrą w poniedziałek, 5-go sierpnia.

Licheń Stary, 30 lipca 2013 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet