Matka Boża Bolesna
podniesienie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Gość z syberyjskiego Minusińska z wizytą w muzeum


Dr Sergiusz Leończyk, wiceprezes Kongresu Polaków w Rosji przybył do Lichenia, aby zapoznać się z eksponatami i dokumentami znajdującymi się w Muzeum im ks. Józefa Jarzębowskiego, a związanymi z Ludwikiem NiemojowskimPolakiem zesłanym na Sybir wskutek represji po przegranym Powstaniu Styczniowym.  

Dr Leończyk z zawodu historykurodził się i wychował na Syberii. Jego rodzina znalazła się na Syberii w 1913 r. O sobie mówi, że czuje się i jest Sybirakiem. Jest związany z miastem Abakan położonym na lewym brzegu Jeniseja. 20 kilometrów dalej, na drugim brzegu rzeki znajduje się Minusińsk, w którym w latach 1865-1872 mieszkał zesłaniec Ludwik Niemojowski. Dr Leończyk w swojej pracy naukowej od 20 lat zajmuje się zajmuje się Powstaniem Styczniowym oraz losami Polaków zesłanych i mieszkających na Syberii. Jednym z bohaterów jego pacy doktorskiej, obronionej w Szczecinie, był właśnie Ludwik Niemojowski.

 – Pracownicy muzeum w Minusińsku bardzo zainteresowani osobą Ludwika Niemojowskiego. On bowiem podczas swojego zesłania, jako pierwszy w historii opisał zwyczaje Chakasów -  rdzennego syberyjskiego ludu zamieszkującego stepy wokół Abakanu i Minusińska – powiedział dr Leończyk.
 
Jak wyjaśnił, zsyłki Polaków po Powstaniu Styczniowym są na Syberii odbierane jako swego rodzaju błogosławieństwo dla tych wówczas niedostępnych i dalekich terenów Rosji:

 - Dla Syberii Powstanie Styczniowe jest bardzo ważnym i bardzo pozytywnym wydarzeniem historycznym. Szacuje się, że w jego następstwie w głąb Rosji zostało wywiezionych pomiędzy 18 a 40 tysięcy Polaków, w większości na Syberię. W głównej mierze byli to ludzie z wyższym wykształceniem, studenci, księża, profesorowie. Zesłańcy ci wnieśli ogromny wkład w rozwój Syberii. Polskie nazwiska znajdziemy w medycynie, edukacji,  naukach przyrodniczych, geografii, geologii oraz wielu innych – mówił dr Leończyk.

Przykładem ogromnego wkładu naukowego i kulturalnego w życie Syberii jest powołanie do życia przez potomków zesłańców  pierwszego uniwersytetu na Syberii w mieście Tomsk. Dziś także Polacy, obok Niemców, stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców na Syberii.

W trakcie wizyty w licheńskim Muzeum naukowiec zapoznał się ze 104 zachowanymi listami Ludwika Niemojowskiego pisanymi z zesłania do jego córki Emilii oraz jego zdjęciami.   


Licheń Stary, 11 grudnia 2013 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


8 lipca 2020
Środa
Zawsze szukajcie Bożego oblicza

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7 - 16 lipca) - odwołana

14. Rowerowa Pielgrzymka ze Słońska - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)
 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających z błogosławieństwem
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet