Matka Boża Bolesna
w
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

VII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
„Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie”

Kilka tysięcy muzyków przybyło do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, aby oddać hołd św. Janowi Pawłowi II poprzez uczestnictwo w VII Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr. Kulminacyjnym punktem spotkania był wielki koncert wszystkich chórów i orkiestr na schodach prowadzących do licheńskiej bazyliki.

Spotkanie rozpoczęło się w bazylice o godz. 10.00 próbą wszystkich muzyków. Próbę poprowadził dyrygent, pan płk Marian Chmielewski. Eucharystii o godzinie 12.00 przewodniczył ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium. W koncelebrze uczestniczyli księża, którzy przybyli do Lichenia wraz z poszczególnymi zespołami. Pieśnią wykonaną na wejście był „Marsz strażaków” – przy jego dźwiękach do ołtarza procesyjnie przyszli kapłani wraz z asystą liturgiczną oraz poczty sztandarowe. Podczas wspólnej modlitwy muzycy wykonali wiele utworów, m. in. takie jak:  „Santo Subito”, „Gaude Mater Polonia”, „Ciebie Boga wysławiamy”. Na zakończenie wierni odśpiewali „Barkę”.

W słowie ks. Wiktor Gumienny MIC nawiązał do słów: „Jeżeli razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga”. Przywołując te słowa kapłan zachęcał wiernych do naśladowania Jezusa Chrystusa w codziennym życiu. W dalszej części przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni nie wymagali”. Mówiąc te słowa wyjaśnił, iż jeśli chcemy podobać się Panu Bogu, musimy od siebie wymagać, gdyż dzięki modlitwie i ciężkiej pracy nad sobą, możemy przybliżyć się do Boga i osiągnąć zbawienie.

Na licheński zlot przybyły chóry i orkiestry z całego kraju. Wśród uczestników była Iwona Gierszon, która gra na flecie w orkiestrze strażackiej z Sitna k. Zamościa. Aby dotrzeć do Lichenia muzycy podróżowali całą noc.
    „Jestem pierwszy raz na tym zlocie i bardzo mi się podoba atmosfera. Na początku myślałam, że trudno będzie zgrać tak dużą liczbę muzyków, jednak okazało się, że jest to możliwe” – powiedziała flecistka, która w orkiestrze gra od 4 lat.

Podsumowaniem całodniowego zlotu w Licheniu był wielki koncert na schodach licheńskiej bazyliki w wykonaniu wszystkich chórów i orkiestr, jakie dziś pojawiły się w Sanktuarium. Koncert poprowadził ks. prof. Kazimierz Szymonik, dyrygent, wieloletni wykładowca akademicki związany m.in. z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
    „Bardzo się cieszę, że spotykamy się w Licheniu po raz kolejny. Pielęgnowanie śpiewów chóralnych, pielęgnowanie orkiestr jest umuzykalnianiem u podstaw. A św. Jan Paweł II, którego chcemy uczcić tym zlotem, uczył, że człowiek tworzy kulturę, ale także kultura tworzy człowieka, jego prawdziwe człowieczeństwo, gdyż sięga do duchowości” – powiedział ks. Szymonik.

O godz. 15.30 muzycy zgromadzili się na schodach prowadzących do świątyni, aby rozpocząć próbę przed koncertem, który zaplanowano na godzinę 17.00. Tego niezwykłego występu wysłuchali pielgrzymi i ordynariusz diecezji włocławskiej, ks. bp Wiesław Alojzy Mering. W trakcie koncertu muzycy wykonali kilkanaście utworów m.in.: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Mazurek 3-go Maja”, „Hymn Watykanu”, „Abba Ojcze” czy „Rota”. Zwieńczaniem koncertu było wykonanie „Barki”, po której ksiądz biskup udzielił zebranym błogosławieństwa i w asyście przedstawicieli chórów i orkiestr udał się pod pomnik św. Jana Pawła II. Pod obeliskiem papieża-Polaka złożono czerwone róże.  

W trakcie zlotu każdy chór oraz orkiestra, które wzięły udział w tegorocznym spotkaniu w Licheniu, otrzymały w prezencie sadzonkę dębu. Rośliny zostały wyhodowane z żołędzi dębu św. Jana Pawła II, który rośnie na placu przed licheńską bazyliką, tuż obok fontanny. Ten symbol ma przypominać uczestnikom zlotu, iż warto wcielać w życie i przekazywać kolejnym pokoleniom naukę św. Jana Pawła II.

Patronat honorowy nad VII Ogólnopolskim Zlotem Chórów i Orkiestr „Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie” objęli: abp Salvatore Penacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Organizatorami zlotu byli: Polski Związek Chórów i Orkiestr, Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Licheń Stary, 20 maja 2017 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


15 listopada 2019
Piątek


Kurs "Nowe Życie" / Ekipa dla Jezusa


Rekolekcje: Eucharystia  studnia bez dna
 i przepis na życie – część druga


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
16.30 Różaniec za zmarłych (stary cmentarz)
Nieszpory za zmarłych 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą: 
Albert, Leopold, Amelia

Okres liturgiczny: zwykły
Tydzień Psałterza: IV
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Mdr 13,1-9
Psalm responsoryjny: Ps 19
Ewangelia: Łk 17,26-37
realizacja LM Internet  LM Internet