Matka Boża Bolesna
3
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

VII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
„Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie”

Kilka tysięcy muzyków przybyło do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, aby oddać hołd św. Janowi Pawłowi II poprzez uczestnictwo w VII Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr. Kulminacyjnym punktem spotkania był wielki koncert wszystkich chórów i orkiestr na schodach prowadzących do licheńskiej bazyliki.

Spotkanie rozpoczęło się w bazylice o godz. 10.00 próbą wszystkich muzyków. Próbę poprowadził dyrygent, pan płk Marian Chmielewski. Eucharystii o godzinie 12.00 przewodniczył ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium. W koncelebrze uczestniczyli księża, którzy przybyli do Lichenia wraz z poszczególnymi zespołami. Pieśnią wykonaną na wejście był „Marsz strażaków” – przy jego dźwiękach do ołtarza procesyjnie przyszli kapłani wraz z asystą liturgiczną oraz poczty sztandarowe. Podczas wspólnej modlitwy muzycy wykonali wiele utworów, m. in. takie jak:  „Santo Subito”, „Gaude Mater Polonia”, „Ciebie Boga wysławiamy”. Na zakończenie wierni odśpiewali „Barkę”.

W słowie ks. Wiktor Gumienny MIC nawiązał do słów: „Jeżeli razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga”. Przywołując te słowa kapłan zachęcał wiernych do naśladowania Jezusa Chrystusa w codziennym życiu. W dalszej części przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni nie wymagali”. Mówiąc te słowa wyjaśnił, iż jeśli chcemy podobać się Panu Bogu, musimy od siebie wymagać, gdyż dzięki modlitwie i ciężkiej pracy nad sobą, możemy przybliżyć się do Boga i osiągnąć zbawienie.

Na licheński zlot przybyły chóry i orkiestry z całego kraju. Wśród uczestników była Iwona Gierszon, która gra na flecie w orkiestrze strażackiej z Sitna k. Zamościa. Aby dotrzeć do Lichenia muzycy podróżowali całą noc.
    „Jestem pierwszy raz na tym zlocie i bardzo mi się podoba atmosfera. Na początku myślałam, że trudno będzie zgrać tak dużą liczbę muzyków, jednak okazało się, że jest to możliwe” – powiedziała flecistka, która w orkiestrze gra od 4 lat.

Podsumowaniem całodniowego zlotu w Licheniu był wielki koncert na schodach licheńskiej bazyliki w wykonaniu wszystkich chórów i orkiestr, jakie dziś pojawiły się w Sanktuarium. Koncert poprowadził ks. prof. Kazimierz Szymonik, dyrygent, wieloletni wykładowca akademicki związany m.in. z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
    „Bardzo się cieszę, że spotykamy się w Licheniu po raz kolejny. Pielęgnowanie śpiewów chóralnych, pielęgnowanie orkiestr jest umuzykalnianiem u podstaw. A św. Jan Paweł II, którego chcemy uczcić tym zlotem, uczył, że człowiek tworzy kulturę, ale także kultura tworzy człowieka, jego prawdziwe człowieczeństwo, gdyż sięga do duchowości” – powiedział ks. Szymonik.

O godz. 15.30 muzycy zgromadzili się na schodach prowadzących do świątyni, aby rozpocząć próbę przed koncertem, który zaplanowano na godzinę 17.00. Tego niezwykłego występu wysłuchali pielgrzymi i ordynariusz diecezji włocławskiej, ks. bp Wiesław Alojzy Mering. W trakcie koncertu muzycy wykonali kilkanaście utworów m.in.: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Mazurek 3-go Maja”, „Hymn Watykanu”, „Abba Ojcze” czy „Rota”. Zwieńczaniem koncertu było wykonanie „Barki”, po której ksiądz biskup udzielił zebranym błogosławieństwa i w asyście przedstawicieli chórów i orkiestr udał się pod pomnik św. Jana Pawła II. Pod obeliskiem papieża-Polaka złożono czerwone róże.  

W trakcie zlotu każdy chór oraz orkiestra, które wzięły udział w tegorocznym spotkaniu w Licheniu, otrzymały w prezencie sadzonkę dębu. Rośliny zostały wyhodowane z żołędzi dębu św. Jana Pawła II, który rośnie na placu przed licheńską bazyliką, tuż obok fontanny. Ten symbol ma przypominać uczestnikom zlotu, iż warto wcielać w życie i przekazywać kolejnym pokoleniom naukę św. Jana Pawła II.

Patronat honorowy nad VII Ogólnopolskim Zlotem Chórów i Orkiestr „Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie” objęli: abp Salvatore Penacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Organizatorami zlotu byli: Polski Związek Chórów i Orkiestr, Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Licheń Stary, 20 maja 2017 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 lutego 2020
Czwartek
Biedak zawołał i Pan go wysłuchał


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
17.30 Nabożeństwo do św. Stanisława Papczyńskiego

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jk 2, 1-9
Psalm responsoryjny: Ps 34
Ewangelia: Mk 8, 27-33
realizacja LM Internet  LM Internet