Matka Boża Bolesna
bazylika widziana z pola
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

II Przegląd Pieśni Maryjnych

Chóry z Turku, Słupcy i Lichenia wzięły udział w II Przeglądzie Pieśni Maryjnych, który w dniu 27. maja odbył się w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Licheniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz parafii oraz pan Mariusz Zaborowski, burmistrz miasta i gminy Ślesin.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy członków licheńskiego chóru parafialnego „Virtus Dei”. W relacji dyrygenta, pan Czesława Fijałkowskiego, od kilku lat licheńscy chórzyści uczestniczą w podobnych wydarzeniach na terenie byłego województwa konińskiego. W przeszłości brali udział m.in. w „Międzypowiatowej Biesiadzie Chórów” w Strzałkowie, „Przeglądzie Chórów” w Kole, „Przeglądzie Kolęd i Pastorałek” w Słupcy czy spotkaniu „Muzyka Korzeni” w Turku.
    
W tegorocznym II Przeglądzie Pieśni Maryjnych w Licheniu wystąpiły kolejno: Miejski Chór „Kanon” ze Słupcy pod dyrekcją p. Tadeusza Kmiecika, Chór Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego pod dyrekcją p. Kamili Pacześnej oraz Licheński Chór Parafialny „Virtus Dei” pod dyrekcją p. Czesława Fijałkowskiego. Każdy z zespołów zaprezentował zgromadzonej w świątyni publiczności 5 pieśni maryjnych. Zwieńczeniem koncertu było wspólne wykonanie pieśni „Matko nasza licheńska” pod dyrekcją pana Czesława Fijałkowskiego.
Zdaniem dyrygenta tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy wymiar:
    „Poziom artystyczny tegorocznego przeglądu był niezwykle wysoki. Dodatkowym akcentem emocjonalnym był bez wątpienia fakt, iż w tym roku w Licheniu świętujemy 50. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Ponadto cieszymy się, że dopisała publiczność, która jest nieodłącznym elementem każdego koncertu”.

Po zakończeniu wspólnego muzykowania głos zabrali organizatorzy: ks. Henryk Kulik MIC oraz pan Mariusz Zaborowski. Dziękując za występ pogratulowali muzykom talentu i wspaniałej pasji. W podziękowaniu za udział w przeglądzie każdy z chórów otrzymał okolicznościowy puchar oraz pamiątkowy dyplom.
Następnie muzycy udali się do pobliskiego hotelu „Stara Gorzelnia” na wspólne biesiadowanie, w trakcie którego nastąpiła wymiana doświadczeń i wrażeń artystycznych pomiędzy poszczególnymi członkami chórów. Wydarzenie poprowadziła pani Izabela Janicka-Pawlak z Lichenia.

Chór „Virtus Dei” zrzesza 33 osoby:16 kobiet i 17 mężczyzn. Został powołany do życia jako chór męski w roku 2000 z inicjatywny ks. Stanisława Kosiorowskiego MIC. Początkowo opiekę artystyczną na grupą pełnili licheńscy organiści: Barbara Kaczor oraz Jarosław Adamiak. Od 2011 roku jest to chór mieszany pod dyrekcją Czesława Fiałkowskiego - muzyka i wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Koninie. Chór zapewnia oprawę muzyczną podczas uroczystości kościelnych w parafii pw. św. Doroty w Licheniu oraz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Chór „Virtus Dei” jest otwarty na nowe osoby pragnące rozwijać swoje zdolności wokalne. W każdą środę śpiewacy spotykają się na próbach w świetlicy parafialnej na ul. Klasztornej (o godz. 19.00 w okresie letnim oraz o 18.00 w okresie zimowym).  

Licheń Stary, 31 maja 2017 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 lutego 2020
Czwartek
Biedak zawołał i Pan go wysłuchał


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
17.30 Nabożeństwo do św. Stanisława Papczyńskiego

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jk 2, 1-9
Psalm responsoryjny: Ps 34
Ewangelia: Mk 8, 27-33
realizacja LM Internet  LM Internet