Matka Boża Bolesna
s
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Warsztaty pisania ikon

Po raz trzeci w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestniczące w nich osoby mogły zaznajomić się z technikami pisania ikon. W weekendowym spotkaniu wzięło udział 18 osób (19-22.10).

Warsztaty rozpoczęły się w czwartkowy wieczór. Przez cały piątek, sobotę oraz niedzielny poranek uczestnicy warsztatów pracowali po okiem malarki – pani Janiny Krauze, która przekazywała wskazówki dotyczące sposobu złocenia ikon, prowadzenia pędzla przy ich pisaniu czy właściwego doboru barw.
Zdaniem artystki poziom, jaki prezentowali ikonopisarze-amatorzy uczestniczący w warsztatach był znacznie wyższy w stosunku do dwóch poprzednich edycji. Powodem takiego stanu rzeczy mógł być fakt, iż części z uczestników warsztaty na tyle się spodobały, że przyjechali na nie po raz kolejny. Jedną z takich osób była pani Maria Balińska z Torunia. „Zawsze interesowała mnie kultura wschodu. Kilkukrotnie miałam możliwość modlić się w cerkwi i zawsze urzekał mnie cerkiewny śpiew. W ten sposób zrodziła się w mojej głowie myśl, aby zrealizować swoje marzenia i spróbować napisać ikonę. Jestem na tych warsztatach drugi raz – wcześniej byłam z córką, a tym razem przybyłam samodzielnie”.
    
Spotkanie miało charakter religijny i stanowiło pewien rodzaj rekolekcji, gdyż trzeba pamiętać, iż ikona nie jest zwykłym obrazem religijnym, a pisanie ikon nie jest tylko zwykłym malowaniem. W związku z tym każdego warsztatowego dnia uczestnicy wprowadzani byli w wybrane zagadnienia z teologii ikon, poznając ich historię i ucząc się je czytać. Czas upływał także na medytacji przed wybraną ikoną. Praktyczne wykorzystanie otrzymanych informacji rozpoczęło się wraz z wybraniem przez ikonopisarzy konkretnej ikony, którą zamierzali napisać. Większość uczestników warsztatów zdecydowała się na przygotowanie ikon maryjnych (bądź ich fragmentów) pozostali podjęli się napisania ikony  Chrystusa w różnych przedstawieniach, bądź też ikon świętych. .

Słowo „ikona” pochodzi z języka greckiego („eikon”). Ikona jest obrazem sakralnym powstałym głównie w kręgu kultury bizantyńskiej, wyobrażającym przede wszystkim postać Chrystusa i Maryi. Może także przedstawiać apostołów, świętych, sceny biblijne lub też liturgiczno-symboliczne.

Licheń Stary, 23 października 2017 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września 2020
Środa
Słowo Twe, Panie, oświeca mą drogę

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet