Matka Boża Bolesna
Zdjęcie top 2
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

„Wierność imieniem miłości”

Czy małżeństwo niesakramentalne jest gorsze, nie ma w nim Boga? Czy może liczyć na Bożą miłość i zbawienie? Te i inne tematy rozważane były podczas rekolekcji maryjnych, które odbyły się w dniach 2-4 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
W rekolekcjach dla małżeństw sakramentalnych i osób żyjących w związkach niesakramentalnych „Wierność imieniem miłości”, które prowadził ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium wzięło udział 45 osób. – Kiedy małżeństwo nazywamy niesakramentalnym to nie znaczy, że to związek bez Pana Boga. Przecież każdy z nas przyjął sakrament Chrztu Św., więc obecność Boga w naszym życiu jest sakramentalna. Na tym należy się mocno opierać, by się od Niego nie oddalić. Wasza obecność tutaj jest świadectwem, że szukacie woli Bożej – mówił marianin podczas końcowej konferencji w Domu Pielgrzyma „Arka”. Przywołał też nurtujące pytania: co w przypadku, kiedy sytuacja prawna w związku jest skomplikowana i nie spotykamy żywego Chrystusa w Eucharystii? Co myśleć o przyszłości, kiedy jedno z przykazań odsunięte jest w cień? Czy Pan Bóg oczekuje nas w niebie? – Same poszukiwania i refleksje są znakiem Pana Boga, który nas kocha. Każdemu daje szansę, również małżeństwom niesakramentalnym i innym, którzy starają się być wierni we wszystkim Panu Bogu – mówił, przypominając, że nie należy nikogo oceniać ani odtrącać.
 
Ksiądz Kumala dalej zaznaczył, że niebo to miłość doskonała, to przebywanie z Bogiem i zauważył paradoksy, które można obserwować wśród małżeństw. Zdarza się, że małżeństwa niesakramentalne pielęgnują ofiarną miłość, niebo w swojej relacji, a sakramentalne, mimo pełnego uczestnictwa w Eucharystii, zatrzaskują drzwi swojego domu przed Jezusem, rozwijając w nim piekło. – Tylko Bóg jest gwarancją, że zdobędziemy siły, by duchowo wzrastać – mówił marianin. Podkreślił też, że wierność jest imieniem miłości, ważne, by rozwijać w sobie tęsknotę za wiernością Bogu. A w związkach niewierność to nie tylko zdrada, ale egoizm, który niszczy małżeństwa.
 
A czy małżeństwo niesakramentalne może dawać świadectwo? Jakie jest jego miejsce we wspólnocie Kościoła? – Małżeństwo niesakramentalne może wyraźniej świadczyć, że tęskni za Bogiem i sakramentami, mówiąc prawdę o swoim związku, wychowywać dzieci w wierze katolickiej – kontynuował kustosz sanktuarium. Przypomniał też o opiece Maryi, Jej obecności w życiu małżonków. Tak, jak w Kanie Galilejskiej troszczy się, by nie zabrakło w nim wina, symbolu miłości i prowadzi do Chrystusa.
 
Nie brakowało wzruszenia uczestników, co świadczyło o tym, jak istotny i emocjonalnie trudny był temat rekolekcji. Uczestniczka ze wspólnoty neokatechumenalnej mówiła, jak ważne, by trwać blisko Boga. Do Lichenia przyjeżdżała jako wdowa i tu poznała swojego obecnego męża, którego nazywa prezentem od Pana Boga. W tym roku obchodzą 18. rocznicę ślubu.
 
Kolejna osoba, która podzieliła się swoim świadectwem, nauczycielka, planowała głosić z mężem Ewangelię, ale mąż zdecydował o rozwodzie. – Czułam się gorsza, wydawało mi się, że nie pasuję do Kościoła, że z pierwszej ławki powinnam się przenieść za filar. Wybaczyłam mężowi, ale nie potrafiłam sobie przebaczyć, że nie będę prowadzić ludzi w drodze do Chrystusa. To była moja pycha. Lata mi zajęło odnalezienie się w Kościele i nie do końca znalazłam w nim swoje miejsce, ale wiem, że Pan Bóg mnie kocha. To nauczyło mnie pokory – mówiła, podkreślając, że brakuje literatury i duszpasterstw małżeństw niesakramentalnych i osób rozwiedzionych. – Wiem, że ludzie odchodzą od Kościoła. My możemy się dzielić, pomóc przechodzić przez traumę.
 
Zwieńczeniem rekolekcji był dzień modlitw w intencji związków niesakramentalnych, zorganizowany po raz pierwszy w licheńskim sanktuarium.

Licheń Stary, 6 sierpnia 2019 r. 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 września 2020
Poniedziałek
Nakłoń swe ucho, usłysz moje słowo

Koronka na ulicach Lichenia - Iskra Bożego Miłosierdzia (15.00)

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet