Matka Boża Bolesna
m
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
6. Niedziela Zwykła, 16 lutego 2020 r.


1.    Dzisiaj w naszym sanktuarium Dzień zakochanych oraz tych, którzy czują się niekochani, odrzuceni, zapomniani, samotni. Po Mszy św. o godz. 12.00 kapłani udzielą indywidualnego błogosławieństwa uczestnikom liturgii.

Jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, który jest Miłością, dlatego jesteśmy uzdolnieni i powołani, aby kochać i być kochanym. Każdy, kto doświadczył łaski wzajemnej miłości, wie jak bardzo trzeba o nią dbać. Spójrzmy dzisiaj na siebie z miłością, podziękujmy Bogu za Jego miłość i za miłość, której doświadczamy ze strony innych ludzi. Niech ten dzień będzie dla nas okazją, aby odkryć, że każdy z nas jest chciany i kochany przez Boga, a to pozwoli nam spotykać prawdziwą miłość w codziennym życiu.

2.    Jutro, 17 lutego, przypada 77 rocznica męczeńskiej śmierci bł. Antoniego Leszczewicza, marianina. W lutym 1943 r. pozostał dobrowolnie z wiernymi skazanymi na śmierć w płomieniach we wsi Rosica na Białorusi, aby nieść im kapłańską posługę.
Natomiast pojutrze, 18 lutego, wspomnienie męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Kaszyry, marianina, który w tym samym czasie i okolicznościach oddał życie za bliźnich. Modląc się o ich kanonizację, uczmy się od nich poświęcenia dla dobra innych.

3.    W sobotę, 22 lutego, Święto Katedry św. Piotra, Apostoła. Dzień modlitw w intencji Ojca Świętego i jedności Kościoła.

4.    W najbliższą niedzielę w naszym sanktuarium Dzień sąsiada, czyli zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszych sąsiadów, oraz nas samych, bo też jesteśmy przecież dla kogoś sąsiadem. Chcemy mieszkać w miejscu, gdzie sąsiedzi na co dzień mówią sobie „dzień dobry”, panuje przyjazna atmosfera, a ludzie są dla siebie uprzejmi, życzliwi i pomocni. Zachęcamy, aby zaprosić sąsiadów i przyjść z nimi do Bazyliki na uroczystą Mszę św. o godz. 12.00.

5.    Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu na Wolontariusza Opiekuńczego, które przygotowuje kandydatów do towarzyszenia i posługiwania chorym w naszym licheńskim hospicjum. Szkolenie jest 4-dniowe, bezpłatne i przeznaczone dla osób pełnoletnich. Spotkania w marcu w godzinach: 16:30 – 19:30. Szczegółowe informacje o szkoleniu i dokładnym terminie można uzyskać w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
Nasze Hospicjum stacjonarne istnieje od 2009 roku. Do placówki trafiają osoby będące u schyłku ziemskiego życia. Wśród schorzeń u pacjentów największą liczbę stanowią choroby nowotworowe w nieuleczalnym stadium. Obecnie w hospicjum przebywa 22 pacjentów.
Zachęcamy do wsparcia działalności Hospicjum przez przekazanie 1% podatku w rocznym rozliczeniu podatkowym. Szczegółowe informacje można uzyskać również w Biurze Obsługi Pielgrzyma albo odwiedzając stronę internetową hospicjum.

6.    Sanktuarium prowadzi nabór do chóru Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater”. Zapraszamy panie i panów, miłośników śpiewu chóralnego. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

7.    Przypominamy o codziennej transmisji na żywo z naszej Bazyliki. Wejście przez stronę internetową licheńskiego sanktuarium. Zachęcamy, aby umożliwić osobom chorym i w podeszłym wieku korzystanie z tej formy duchowej łączności z naszym Sanktuarium.

8.    Serdecznie dziękujemy za wszelkie ofiary na utrzymanie naszej Bazyliki i szerzenie czci Matki Bożej Licheńskiej. Bóg zapłać za każdy dar serca.

9.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium
 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 lutego 2020
Czwartek
Biedak zawołał i Pan go wysłuchał


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
17.30 Nabożeństwo do św. Stanisława Papczyńskiego

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jk 2, 1-9
Psalm responsoryjny: Ps 34
Ewangelia: Mk 8, 27-33
realizacja LM Internet  LM Internet