Matka Boża Bolesna
rodzina na Golgocie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 


Informacja dla pielgrzymów

Aktualne zasady i ograniczenia dotyczące walki z pandemią koronawirusa w zakresie organizowania uroczystości religijnych

Obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych.
Obowiązkowe jest również zakrywanie nosa i ust.
W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2,
przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Powierzchnia bazyliki górnej wynosi 7 009 m2
Jednocześnie może przebywać 467 osób.

Powierzchnia bazyliki dolnej wynosi 7 319 m2
Jednocześnie może przebywać 487 osób.


---------------------------------------------------------------------------------------

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
II Niedziela Wielkiego Postu, 28 lutego 2021 r.

1.   Dzisiaj II Niedziela Wielkiego Postu. Stajemy przy ołtarzu Chrystusa, by umocnić się w wierze, nadziei i miłości. Dzisiejsza Ewangelia prowadzi nas na Górę Tabor; Górę Przemienienia się Chrystusa wobec wybranych uczniów. To objawienie się chwały Pana przypomina nam o wieczności, która jest naszym ostatecznym przeznaczeniem. Niech stanie się zaczynem naszej przemiany w Chrystusie i sprawi, że życie z Nim w chwale stanie się największym pragnieniem nas wszystkich.Niech Matka Boża Licheńska, Bolesna Królowa Polski, wyprasza łaskę przemienienia naszych serc i całej Ojczyzny. Prośmy o ducha przebaczenia, pojednania, jedności i zgody społecznej.
 
W tę niedzielę przypada Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, którzy na całym świecie głoszą Ewangelię i budują wspólnotę Kościoła. Otaczamy naszą modlitwą misyjne dzieło Kościoła, prosząc Pana o światło i moce Ducha Świętego dla kapłanów, osób konsekrowanych i misjonarzy świeckich.
Misjonarze z naszego Zgromadzenia Marianów pracują w Rwandzie, Kamerunie, Wietnamie, Indiach, Filipinach, Kazachstanie i Brazylii.
 
Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę w bazylice o godz. 11.00, natomiast w kościele św. Doroty o godz. 16.15.
Zapraszamy do wysłuchania katechez wielkopostnych w każdą niedzielę Wielkiego Postu, które są transmitowane w naszych mediach społecznościowych: dla dzieci o godz. 17.00, natomiast dla dorosłych o godz. 19.00.

2.   Jutro,  1 marca, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszym sanktuarium  Dzień modlitw w intencji Ojczyzny.

3.   W czwartek, 4 marca, Święto św. Kazimierza, Królewicza. W naszym sanktuariumDzień modlitw w intencji przyjaźni polsko-litewskiej. Po Mszy św. o godz. 12.00 poświęcenie nowego obrazu św. Kazimierza do Kaplicy Ostrobramskiej.
To również Pierwszy czwartek miesiąca. Modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

4.   5 marca Pierwszy piątek miesiąca. Nabożeństwo wynagradzające do Najśw. Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 12.00.
Droga krzyżowa w bazylice po Mszy św. o godz. 18.00 w intencji chorych i cierpiących, natomiast wsobotę, 6 marca,zapraszamy na wielkopostne nabożeństwo maryjneDroga Matki Bolesnej, także po Mszy św. o godz. 18.00.

5.   W dniach 4-7 marca odbędą się w naszym sanktuarium kolejne rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Zapraszamy do takiej formy wielkopostnej odnowy życia. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma lub na stronie internetowej sanktuarium. Natomiast od 5 do 7 marca rekolekcje eucharystyczne pt. „Eucharystia studnia bez dna i przepis na życie”. Informujemy, że program wszystkich rekolekcji, które planujemy w tym roku można otrzymać w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

6.   W najbliższą niedzielę, 7 marca, Dzień modlitw w intencji kobiet. Zapraszamy na uroczystą Mszę św. o godz. 12.00, na wspólną modlitwę przed obliczem Tej, która jest Najpiękniejszą z Niewiast, Matką Jezusa i naszą Matką.

7.   Sanktuarium nadal prowadzi nabór do chóru Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater”. Zapraszamy panie i panów, miłośników śpiewu chóralnego. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

8.   Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium

 
 

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
I Niedziela Wielkiego Postu, 21 lutego 2021 r.


1.    Dzisiaj I niedziela Wielkiego Postu. Niech Matka Boża Licheńska, Patronka pojednania, wyprasza nam ducha pokuty i pragnienie przemiany serc.

Dzisiaj w naszym sanktuarium Dzień sąsiada, czyli zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszych sąsiadów, oraz nas samych, bo też jesteśmy przecież dla kogoś sąsiadem. Chcemy mieszkać w miejscu, gdzie sąsiedzi na co dzień mówią sobie „dzień dobry”, panuje przyjazna atmosfera, a ludzie są dla siebie uprzejmi, życzliwi i pomocni. Jakże jest to ważne teraz, w czasie epidemii.
 
Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę, w bazylice o godz. 11.00.
W kościele św. Doroty o godz. 16.15.
Zapraszamy do wysłuchania katechez wielkopostnych, które będą transmitowane w naszych mediach społecznościowych w każdą NIedzielę Wielkiego Postu: dla dzieci o godz. 17.00, natomiast dla dorosłych o godz. 19.00.

Dzisiaj rozpoczynają się rekolekcje internetowe z naszej bazyliki. Nauki rekolekcyjne o godz. 19.00 w dniach 21-24 lutego wygłosi ks. Jarosław Hybza MIC. Temat rekolekcji brzmi: „Klucze do wolności człowieka”. Można w nich uczestniczyć zarówno w bazylice, jak również poprzez nasze media społecznościowe.

2.    Jutro, 22 lutego, Święto Katedry św. Piotra, Apostoła. Dzień modlitw w intencji Ojca Świętego i jedności Kościoła.

3.    W czwartek, 25 lutego, przypada 16. rocznica nadania licheńskiej świątyni tytułu bazyliki mniejszej. Tytuł został nadany przez św. Jana Pawła II.

4.    W dniach 25-28 lutego odbędą się w naszym sanktuarium kolejne rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Zapraszamy do takiej formy wielkopostnej odnowy życia. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma lub na stronie internetowej sanktuarium.

5.    W piątek, 26 lutego, Droga krzyżowa w bazylice po Mszy św. o godz. 18.00, natomiast w sobotę, 27 lutego zapraszamy na wielkopostne nabożeństwo maryjne Droga Matki Bolesnej, także po Mszy św. o godz. 18.00.

6.    Sanktuarium zaprasza mężczyzn, którzy chcieliby włączyć się do Liturgicznej Służby Ołtarza w Bazylice Licheńskiej, Zaproszenie kierujemy szczególnie do tych, którzy w przeszłości pełnili służbę przy ołtarzu jako ministranci czy lektorzy i pragnęliby nadal to czynić służąc Chrystusowi w Bazylice Licheńskiej. Szczegółowe informacje w zakrystii lub w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

7.    Sanktuarium nadal prowadzi nabór do chóru Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater”. Zapraszamy panie i panów, miłośników śpiewu chóralnego. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

8.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.


 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium

 

 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


3 marca 2021
Środa


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
18.00 – Msza św. intencji chorych, po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych i sakrament namaszczenia chorych
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych
Msza św.
7.30

Wielki Post
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: B, I
 
CZYTANIA Z DNIA
I czytanie: Jr 18, 18-20
Psalm: Ps 31
Ewangelia:Mt 20, 17-28
realizacja LM Internet  LM Internet