Matka Boża Bolesna
Główka43 wnętrze Bazyliki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej

14 Niedziela zwykła, 5 lipca 2020 r.

 

1.    Dzisiaj w naszym sanktuarium Ogólnopolska Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich. Główna Msza św. o godz. 12.00.

Także dzisiaj rozpoczyna się Drugi Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy. Koncert inauguracyjny o godz. 14.30 będzie poświęcony św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy urodzin. Koncert pod tytułem „Muzyka i Słowo” w wykonaniu p. Andrzeja Chorosińskiego, twórcy licheńskich organów, byłego rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie koncertu przewidziano recytacje utworów św. Jana Pawła II w wykonaniu Michała Chorosińskiego, aktora teatralnego i filmowego.
W ramach festiwalu zaplanowano 9 koncertów w każdą niedzielę lipca i sierpnia, w wykonaniu wybitnych organistów z Polski i za granicy.

2.    We wtorek, 7 lipca, przypada 17. rocznica śmierci bpa Romana Andrzejewskiego, biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej i charyzmatycznego duszpasterza środowisk wiejskich. Ks. biskup, zgodnie z jego wolą, został pochowany na licheńskim cmentarzu.

We wtorek też zapraszamy na Mszę św. z uwielbieniem o godz. 19.00 w bazylice, w której uczestniczyć będzie licheńska wspólnota „Ekipa dla Jezusa”.

3.    W czwartek, 9 lipca, rozpoczynają się Warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi, które będą trwać do 16 lipca. Skierowane są do kapłanów, kleryków, ministrantów i śpiewaków chorałowych, którzy pragną poznawać Nadzwyczajną Formę Rytu Rzymskiego i doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie.

4.    W piątek, 10 lipca, Święto NMP Dziesięciu Cnót Ewangelicznych, odpust w kościele w Grąblinie. Mszy św. odpustowej o godz. 17.00 będzie przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński,  biskup pomocniczy wrocławski oraz Przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski.
 
5.    W sobotę, 11 lipca, w naszym sanktuarium Dzień modlitw w intencji rodziców dzieci utraconych. Główna msza św. o godz. 12.00

Także w sobotę zapraszamy na koncert organowy o godz. 14.30 w wykonaniu p. Wojciecha Wojtasiewicza, organisty z Nowego Jorku.
 
6.    W najbliższą niedzielę  Dzień z bł. Marianną Biernacką, czyli dzień modlitw teściowych i synowych. Bł. Marianna, jedna ze 108 męczenników II wojny światowej, która oddała swoje życie w zamian swojej synowej podczas pacyfikacji wsi przez Niemców. Główna msza św. o godz. 12.00.

7.    Najbliższe rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej odbędą się w dniach 16-19 lipca. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

8.    Zapraszamy do odwiedzenia wieży naszej Bazyliki, gdzie z wysokości 114 metrów można podziwiać piękno sanktuaryjnych ogrodów i całej okolicy Lichenia aż na odległość 35 km.

9.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium
Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
13 Niedziela zwykła, 28 czerwca 2020 r.

 

1.    Dzisiaj w naszym sanktuarium modlimy się w intencji Duchowej Rodziny Mariańskiej, która powstała 50 lat temu. Jest to wspólnota wiernych, która wspiera duchowo i materialnie licheńskie sanktuarium. Główna Msza św. o godz. 12.00.

Dzisiaj też przypada 33. rocznica beatyfikacji bł. Jerzego Matulewicza, Odnowiciela Zgromadzenia Marianów, które opiekuje się licheńskim sanktuarium od 1949 roku.

2.    Jutro, 29 czerwca, Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W naszym sanktuarium Dzień modlitw w intencji Kościoła i Ojca Świętego Franciszka.
3.    W czwartek, 2 lipca, zapraszamy na liturgiczny odpust Matki Bożej Licheńskiej. Główna Msza św. z procesją maryjną o godz. 12.00. Świętowanie rozpoczniemy uroczystymi I Nieszporami w środę o godz. 18.00, a zakończymy II Nieszporami w czwartek o godz. 17.00.
4.    3 lipca Pierwszy piątek miesiąca, Nabożeństwo wynagradzające do Najśw. Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 12.00.
5.    4 lipca Pierwsza sobota miesiąca. Msza św. wotywna o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 7.30. Po Mszy św. śpiewamy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Ta Maryjna tajemnica jest sercem charyzmatu zakonnego księży marianów, opiekunów licheńskiego sanktuarium.
6.    W dniach 2-5 lipca odbędą się rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
7.    W nocy z 4 na 5 lipca tradycyjna Piesza nocna pokutna pielgrzymka z Konina do Lichenia. Rozpoczęcie Mszą świętą o godz. 23.00 w kościele św. Maksymiliana w Koninie. W bazylice natomiast czuwanie modlitewne od 24.00 do 6.00, zakończone Mszą świętą.
8.    W najbliższą niedzielę, 5 lipca, Ogólnopolska Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich. Główna Msza św. o godz. 12.00.

Także 5 lipca rozpoczyna się Drugi Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy. Koncert inauguracyjny o godz. 14.30 będzie poświęcony św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy urodzin. Koncert pod tytułem „Muzyka i Słowo” w wykonaniu p. Andrzeja Chorosińskiego, twórcy licheńskich organów, profesora klas organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka  Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu; w latach 1993-99 rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie koncertu przewidziano recytacje utworów św. Jana Pawła II w wykonaniu Michała Chorosińskiego, aktora teatralnego i filmowego.
W ramach festiwalu zaplanowano 9 koncertów w każdą niedzielę lipca i sierpnia, w wykonaniu wybitnych organistów z Polski i za granicy.
9.    Zapraszamy do odwiedzenia wieży naszej Bazyliki, gdzie z wysokości 114 metrów można podziwiać piękno sanktuaryjnych ogrodów i całej okolicy Lichenia aż na odległość 35 km.
10.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium


 


ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


6 lipca 2020
Poniedziałek
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

Pierwszy poniedziałek miesiąca

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Ojczyzny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet