Rekolekcje „Jak przeżyć żałobę”

Na pytanie jak poradzić sobie z bólem po stracie bliskiej osoby starali się uzyskać odpowiedź uczestnicy rekolekcji zatytułowanych „Jak przeżyć żałobę”, które w dniach 16-18 września odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Śmierć jest jednym z etapów życia każdego człowieka. I pomimo, że nigdy nie jest na nią odpowiedni czasmusimy się z nią zmierzyć, gdy odchodzi ktoś bliski. Dla wielu strata jest tak ogromna, że sami nie mogą sobie z nią poradzić. Dla nich właśnie pomocną dłoń wyciąga Sanktuarium Maryjne w Licheniu, gdzie organizowane rekolekcje pt. „Jak przeżyć żałobę”.

Jesienne rekolekcje poprowadzili: ks. Piotr Wojtonis MIC, dyrektor i kapelan Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu oraz Monika Potera, psycholog-psychoterapeuta pracująca w działającej na terenie Sanktuarium Fundacji SPEM DONARE.  

Zainteresowanie rekolekcjami jest tak duże, że w Licheniu organizowane każdego rokucztery tury spotkań. Wszystko po to, aby grupy były kameralne. Zdaniem Moniki Potery sprzyja to wycieszeniu i możliwości przeprowadzenia indywidualnych rozmów.
„Żałoba dla tych osób jest trudnym czasem. Szukają pomocy, zrozumienia tego, co się z nimi aktualnie dzieje. W Polsce jest niestety tak, że temat żałoby jest tematem tabu. Przez to osoby będące w żałobie czują się niezrozumiane przez najbliższych i osamotnione. Szukają pomocy nie tylko od strony psychologicznej, ale także duchowej. I taką kompleksową pomoc uzyskują na licheńskich rekolekcjach”.

Dzięki rekolekcjom uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak poradzić sobie w takiej sytuacji. Otrzymali wskazówki, które wcielone w życie, pozwolą im przeżyć ten trudny czas. Prowadzący rekolekcje starają się przypomnieć, że życie ludzkie nie kończy się wraz ze śmiercią. Jest ona jedynie pewnym etapem, z którym każdy z nas prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć. Dowiadują się także, że ból, łzy i smutek naturalnymi objawami po stracie bliskiej osoby.

W weekendowych rekolekcjach wzięło udział 9 osób. Ich organizatorem było Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym. W tym czasie rekolektanci wzięli udział w sesjach terapeutycznych. Istniała także możliwość skorzystania z indywidualnej rozmowy z psychologiem oraz kapłanem. Spotkanie odbyło się w Papieskim Domu Rekolekcyjnym znajdującym się w starej części licheńskiego Sanktuarium.

Licheń Stary, 19 września 2016 r.