SCHOLANDIAwarsztaty liturgiczno-muzyczne dla dzieci i młodzieży
 

348 uczestników zgromadziły warsztaty liturgiczno-muzyczne SCHOLANDIA SJE, które w dniach 16-18 listopada odbywały się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Kulminacyjnym punktem spotkania była Msza św. oraz koncert w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w wykonaniu uczestników przy wtórze muzyków z Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

Warsztaty o nazwie SCHOLANDIA zostały zorganizowane po raz piąty, jednak pierwszy raz w Licheniu. Jak wyjaśniła organizatorka, s. Małgorzata Galik ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii, idea takiego spotkania zrodziła sie pięć lat temu wśród scholi prowadzonych przy parafiach, w których posługują siostry Eucharystki:
"Pierwotnie był to cel, aby razem się spotkać, wspólnie śpiewać i chwalić Pana Boga. Przez cztery lata było to w formie zawodów i konkurencji, pierwsza cześć była zawsze festiwalowa, druga sportowa, wiec krzepiliśmy i ciało i ducha. Natomiast w zeszłym roku zrodziło się we mnie pragnienie, aby zrobić coś więcej, wspólnie jako jeden zespół."
 
W warsztatach uczestniczyły dzieci i młodzież z bardzo różnych miejsc w naszym kraju, m.in. z Pruszkowa, Raszyna, Michałowic, Skarżyska Kamiennej czy Góry Kalwarii. W tym roku w Warsztatach wzięła także udział grupa młodych ludzi z Wilna. Efektów ich pracy można było posłuchać w trakcie niedzielnej sumy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, gdyż podczas tej właśnie Eucharystii młodzi ludzie wielbili Boga śpiewając i grając utwory, których wspólnie uczyli sie przez całą sobotę oraz w niedzielę rano.

Bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. odbył się koncert w wykonaniu wszystkich uczestników warsztatów. W trakcie koncertu śpiewakom wtórowali muzycy z zaprzyjaźnionej Orkiestry Symfonicznej z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu pod dyrekcją Piotra Dołęgowskiego.

Licheńskie warsztaty poprowadził oraz wszystkie utwory wysłuchane podczas koncertu zaaranżował Hubert Kowalski, dyrygent z Krakowa. Jak przyznał nie miał wcześniej sposobności pracować z tak dużą liczbą dzieci i nieco obawiał się tej konfrontacji. Jednak jest bardzo zadowolony z efektów współpracy:
 "Ja mam okazję prowadzić warsztaty i przedsięwzięcia muzyczne z muzyką liturgiczną też w dużych składach, ale w większości przypadków z młodzieżą i ze starszymi ludźmi. Z dziećmi w tak okazałej liczbie pierwszy raz mi się to zdarza. I jestem pod wrażeniem.”

Jak dodał największym problemem w trakcie warsztatów było wypełnienie młodym ludziom czasu do maksimum:
"Dzieci nie mają takiej możliwości, żeby się skupić zbyt długo, więc trzeba nieustannie im coś wymyślać w trakcie uczenia tym bardziej, że chciałem, aby one wyskoczyły z takiego nurtu grania i śpiewania piosenek na liturgii, aby spróbowały się zmierzyć z niektórymi pieśniami tradycyjnymi Kościoła."

Uczestnicy licheńskich warsztatów byli bardzo zróżnicowani pod względem wieku. Najmłodszy uczestnik miał 5 lat, a najstarszy 17. Wśród nich była Aleksandra Parszewska z Skarżyska Kościelnego na kielecczyźnie:
"Od jakiegoś czasu śpiewam w scholi w swojej parafii św. Trójcy. Jest to dla mnie bardzo ważne i przyjechałam się tu jeszcze bardziej dokształcić, dowiedzieć się czy coś może robię niepoprawnie, czegoś się nauczyć, aby móc to potem wykorzystać podczas śpiewania m.in. w trakcie Mszy świętych."

Organizatorem warsztatów były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. W tym roku gościnnie w warsztatach wzięly udział także parafialne schole prowadzone przez Siostry Służebniczki oraz Siostry Opatrzności Bożej.  

Licheń Stary, 18 listopada 2012 r.   

Ave Maria
Niechaj miłość twa
SCHOLANDIA SJE (21,70 MB)