Matka Boża Bolesna
w
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

 
Informacja dla pielgrzymów

 

Zasady i ograniczenia dotyczące walki z pandemią koronawirusa w zakresie sprawowania kultu religijnego 

Od dnia 4 maja 2021 r. obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych.

Obowiązkowe jest również zakrywanie nosa i ust.

Obowiązuje limit osób w świątyni 1 os./na 15m, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Powierzchnia bazyliki górnej wynosi 7 009 m2
Jednocześnie może przebywać 467 osób.

Powierzchnia bazyliki dolnej wynosi 7 319 m2
Jednocześnie może przebywać 487 osób.

---------------------------------------------------------------------------------------

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
V Niedziela Wielkanocna, 2 maja 2021 r.

1.    Dzisiaj V Niedziela Wielkanocna, dzień zmartwychwstałego Chrystusa — gromadzimy się na Eucharystii, aby iść drogą jaką wskazał nam Zbawiciel, by słuchać Jego prawdy i czerpać z Niego życie. W ten sposób budujemy Kościół, czyli wspólnotę zakorzenioną w Chrystusie, który jest krzewem winnym, a my jesteśmy latoroślami.
Dzisiaj w Polsce obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Niech ten dzień będzie dla nas okazją do okazania uczuć patriotycznych, eksponowania barw narodowych i modlitwy w intencji Ojczyzny.
2.    Jutro Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, Głównej Patronki Polski. Porządek Mszy świętych niedzielny. Główna Msza św. o godz. 12.00, a po niej koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Barbary Kaczor, organistki naszej bazyliki. Jest to również Dzień modlitw za emigrację polską.
3.    6 maja Pierwszy czwartek miesiąca. Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Zachęcamy do podjęcia się Duchowej Adopcji Maturzysty jako formy modlitwy o powołania do Zgromadzenia Księży Marianów. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
4.    7 maja Pierwszy piątek miesiąca. Nabożeństwo wynagradzające do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 12.00.
W piątek też zapraszamy na nabożeństwo wielkanocne Via lucis, czyli Droga światła o godz. 18.00.
5.    W sobotę, 8 maja, Uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, Głównego patrona Polski. Święty Jan Paweł II nazwał go “patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”. W naszym Sanktuarium Dzień modlitw w intencji Ojczyzny.
W tym dniu również przypada 76. rocznica zakończenia II wojny światowej, modlimy się w intencji wszystkich poległych w czasie działań wojennych.
6.    W dniach 7-8 maja odbędzie się XXI Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Główna msza św. w sobotę o godz. 12.00.
7.    W najbliższą niedzielę, 9 maja, Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zapraszamy te osoby z rodzinami na Mszę św. o godz. 12.00.
8.    Już dziś informujemy, że 16 maja odbędzie się w naszym sanktuarium Dzień promocji honorowego oddawania krwi pod hasłem „Twoja krew może ocalić komuś życie”. Chętni, którzy chcieliby oddać krew w tym dniu mogą otrzymać stosowne informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
9.    Nabożeństwa majowe w naszej bazylice codziennie o godz. 17.00. Zapraszamy do tej wspólnej maryjnej modlitwy w intencji ustania pandemii.
10.    Z dniem 30 kwietnia rozpoczęliśmy letni sezon pielgrzymkowy i nastąpiła zmiana codziennego programu naszego Sanktuarium. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma i na tablicach informacyjnych na terenie sanktuarium.
11.    Informujemy, że w dniach od 1 do 3 maja Miejski Zakład Komunikacji w Koninie organizuje specjalne kursy autobusu z Konina do naszego sanktuarium. Wyjazd z Konina z dworca PKP o godz. 9.00, 10.45, 13.00 i 15.00. Natomiast wyjazd z Lichenia z parkingu przy domu pielgrzyma „Betlejem” o godz. 9:45, 11:30, 14:00 oraz 18:00.
Zachęcamy do korzystania z tej formy komunikacji. O dalszych planach tej linii autobusowej poinformujemy w najbliższym czasie.
12.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.
 
Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz SanktuariumOgłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
 
IV Niedziela Wielkanocna, 25 kwietnia 2021 r.
 
1.       Dzisiaj IV Niedziela Wielkanocna, zwana Niedzielą Dobrego Pasterza. Chrystus  ukazuje się nam jako Dobry Pasterz zatroskany o zbawienie wszystkich, których powierza Mu Bóg Ojciec. Szczególnym znakiem tej pasterskiej miłości są sakramenty święte, których sprawowanie Chrystus pozostawia swoim uczniom i ich następcom. Dzisiejsza niedziela jest szczególną okazją do modlitwy o dobrych pasterzy – gorliwych i świętych kapłanów oraz o powołania do życia konsekrowanego.
Dzisiaj też rozpoczyna się Tydzień modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Troskę o nowe powołania wyraźmy w tym tygodniu w naszej osobistej modlitwie. W naszych modlitwach nie zapominajmy o  tych, którzy są pasterzami w naszych parafiach – prośmy dla nich o potrzebne Boże łaski i Dary Ducha Świętego w ich posłudze.
 
Dzisiaj o godz. 12.00 Harcerska Msza Święta z okazji wspomnienia św. Jerzego, patrona harcerzy. Gościmy zuchów, harcerzy i instruktorów z konińskiego hufca ZHP im. Szarych Szeregów.

2.       We wtorek, 27 kwietnia, przypada 7. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Zapraszamy na chwilę modlitwy do kaplicy św. Jana Pawła II, w dolnej części bazyliki, gdzie umieszczono relikwiarz z krwią św. Jana Pawła II i pamiątki po naszym Rodaku.

3.       W środę, 28 kwietnia, przypada 3. rocznica beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki. Módlmy się za jej wstawiennictwem za całą służbę zdrowia w tym trudnym czasie pandemii.

4.       W czwartek, 29 kwietnia, Święto św. Katarzyny Sieneńskiej, Patronki Europy. W naszym sanktuarium Dzień modlitw w intencji Europy o wierność wartościom chrześcijańskim.
Jest to również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

5.       W piątek, 30 kwietnia, zapraszamy na nabożeństwo wielkanocne Via lucis, czyli Droga światła o godz. 18.00.

6.       Rozpoczęcie letniego sezonu pielgrzymkowego i zmiana codziennego programu naszego Sanktuarium od 30 kwietnia. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma i na tablicach informacyjnych na terenie sanktuarium.

7.       W sobotę, 1 maja, Wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika. Naszą modlitwą ogarniamy szczególnie ludzi pracujących. W tym dniu również przypada 171. rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w lesie grąblińskim pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Z zachowaniem przepisów sanitarnych Msza św. w lesie grąblińskim o godz. 12.00.

8.       Nadal z powodów epidemicznych nie może odbyć się nocna piesza pokutna pielgrzymka z Konina do Lichenia w najbliższą pierwszą sobotę miesiąca.

9.       W niedzielę,2 maja, obchodzimy w Polsce Dzień Flagi Narodowej. Niech ten dzień będzie dla nas okazją do okazania uczuć patriotycznych, eksponowania barw narodowych i modlitwy w intencji Ojczyzny.

10.    Informujemy, że w dniach od 1 do 3 maja Miejski Zakład Komunikacji w Koninie organizuje specjalne kursy autobusu z Konina do naszego sanktuarium. Wyjazd z Konina z dworca PKP o godz. 9.00, 10.45, 13.00 i 15.00. Natomiast wyjazd z Lichenia z parkingu przy domu pielgrzyma „Betlejem” o godz.9:45, 11:30, 14:00 oraz 18:00.
Zachęcamy do korzystania z tej formy komunikacji. O dalszych planach tej linii autobusowej poinformujemy w najbliższym czasie.

11.    Przypominamy, że zgodnie z przepisami epidemicznymi w liturgii może uczestniczyć jednocześnie w bazylice górnej do 350 osób. Uwzględniajmy też zasadę, aby zachowywać właściwą odległość między sobą, czyli przynajmniej półtora metra. Obowiązuje zakrywanie nosa i ust maseczką. Przy wejściach ustawione są pojemniki z płynem dezynfekującym. Stosowanie się do zaleceń sanitarnych jest wyrazem naszej odpowiedzialności za siebie i za innych.

12.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.
 
Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium
 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


8 maja 2021
Sobota

Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

Dzień modlitw w intencji Ojczyzny

76. rocznica zakończenia II wojny światowej

XXI Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
 
Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej (6-9 maja) - PRZENIESIONE NA INNY TERMIN

Eucharystia daje życie. Rekolekcje dla zelatorów Duchowej Rodziny Mariańskiej
(7-9 maja) - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Po Mszy św. o 7.30 - Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
16.00 Msza św. za zmarłych pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców licheńskiego Sanktuarium
19.00 Msza św. w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo majowe: 17.00
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec: 21.00
kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: po Mszy św. o 7.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Okres liturgiczny: Wielkanoc
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 20, 17-18a. 28-32. 36
Psalm responsoryjny: Ps 100
Drugie czytanie: Rz 8, 31b-39
Ewangelia: J 10, 11-16
realizacja LM Internet  LM Internet